Постанова від 17.12.2020 по справі 420/2281/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/2281/20

Головуючий в 1 інстанції: Цховребова М.Г. Дата і місце ухвалення:16.10.2020р., м. Одеса .

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, позивач просив:

- визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо обмеження (зменшення) купівельної спроможності сум пенсії з правом на майно шляхом обчислення (визначення) посадового окладу та окладу за військовим званням позивача, станом на 01 березня 2018 року нижчим розміром, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року без врахування вищого розміру, а саме 50% розміру мінімальної заробітної плати, відповідно приміток Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб;

- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження (зменшення) купівельної спроможності сум пенсії з правом на майно шляхом не здійснення дій щодо обчислення (визначення) посадового окладу та окладу за військовим званням позивача, станом на 1 січня 2019 року та 1 січня 2020 року, виходячи із її вищого розміру при врахуванні 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого Законом «Про Державний бюджет України» на 2019 рік та 2020 рік згідно примітками Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати відповідача здійснити дії щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням позивача, шляхом множення 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законами про Державний бюджет України станом на 1 січня 2018 року, 1 січня 2019 року та 1 січня 2020 року на тарифні коефіцієнти визначені за аналогічною посадою та військовим званням і відповідно визначеної надбавки 50% за вислугу років, з здійсненням у п'ятиденний строк повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо змінення відомостей грошового забезпечення позивача та надати особисто на руки відповідні Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р., 01.01.2019 р. та 01.01.2020 р.

Позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.11.2006 року та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

З 01.01.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області ОСОБА_1 було перераховано пенсію, що вплачується йому у розмірі 89% грошового забезпечення, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.01.2018 року по справі №1540/3414/18 відповідно довідки наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки №ЮО109074 у якій зазначено складові грошового забезпечення: посадовий оклад 6200 грн., оклад за військовим спеціальним званням (підполковник) - 1410 грн. та надбавки за вислугу років (50%) - 3805 грн. Підчас здійснення відповідного перерахунку відповідачем було застосовано положення п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №704. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо обрахування складових грошово забезпечення шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного станом на 01.01.2018 року (1762 грн.) на відповідні тарифні коефіцієнти без урахування Примітки 1 Додатку 14 до вказаної Постанови №704 , позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2020 року відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Не погоджуючись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, не повне з'ясування судом обставин справи, просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2020 року та прийняти по справі нову постанову про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не враховано, що у постанові, яка регулює питання грошового забезпечення військовослужбовців, існує юридична колізія, зокрема, між пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та приміткою 1 Додатку 1, приміткою до Додатку 14 до вказаної постанови КМУ.

Так, на думку апелянта, розрахунки посадового окладу позивача мають проводитись шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, що підтверджується судовою практикою.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 01.11.2006 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, пенсійне посвідчення серія № НОМЕР_1 та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII).

З 01 січня 2018 року позивачу було перераховано пенсію, яка виплачується ГУ ПФУ у розмірі 89% грошового забезпечення, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2018 року по справі № 1540/3414/18. Грошове забезпечення для нарахування пенсії було визначено ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ООВК), який перейменовано в Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у Довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України» від 21 березня 2018 року № ЮО109074 із складовими грошового забезпечення: посадовий оклад 6200 грн., оклад за військовим званням (підполковник) 1410 грн., та надбавки за вислуги років (50%) 2805 грн. ООВК надав ГУ ПФУ в березні 2018 року. Їх обрахування було проведено шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня 2018 року 1762 грн. на відповідні тарифні коефіцієнти. При цьому, складові грошового забезпечення (посадовий оклад та оклад за військовим званням не змінювались протягом 2018, 2019 та 2020 років, що виплаває із копії перерахунку пенсії, наданих ГУ ПФУ;

Зробивши аналіз нормативних документів, які регламентують грошове забезпечення військовослужбовців і порядок проведення перерахунку пенсії, а саме визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, позивач помітив невідповідність пункту 4 та Приміток Додатків 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року 704. Так, Постановою № 704 визначено, що розрахунки посадового окладу за військовим званням проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року). А не тільки шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, як це виконав Одеський обласний військовий комісаріат.

17 січня 2020 року позивач звернувся із заявою до ООТЦК та СП в якій просив: одна з вимог для перерахунку пенсії визначити посадовий оклад за аналогічною посадою та оклад за військовим званням шляхом множення 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2018 року на коефіцієнт тарифного розряду зазначеного відповідно в Додатках 1 та 14 до Постанови № 704, тобто 1861,50 грн.*3,52 та 1861,50 грн.*0,80. А також, просив скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2018 року, 01.01.2019 року та 01.01.2020 року з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року та множення на тарифні коефіцієнти.

Проте, ООТЦК та СП листом від 03.02.2020 року № 768 відмовив позивачу в заваленні заяви, посилаючись на те, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених до Закону № 2262-XII після 5 березня 2019 року і по теперішній час, пенсії, які підлягають перерахунку з прізвищем позивача, від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Одеського ОТЦК та СП не надходило, тому не має правових підстав скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії. З питань суперечності між Приміткою 1 додатку 1 і Приміткою додатку 14 та пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», запропонував звернутися до її розробників.

Отримавши таку відповідь від ОТЦК та СП, 10.02.2020 року позивач звернувся листом до ГУ ПФУ із заявою про направлення до ОТЦК та СП списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розрахункової величини, що випливає на розмір пенсії, а саме 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 року, на 01.01.2019 року та 01.01.2020 року, в який просив включити позивача.

Проте, ГУ ПФУ в Одеській області листом від 24.02.2020 року № 1230-1131/З-02/8-1500/20 відмовило позивачу. При цьому посилаючись на те, що рішенням Кабінету Міністрів України про умови та розміри проведення перерахунку пенсій з 01.01.2019 та 01.01.2020 років не приймалось. Тому звертатись із запитом до ООТЦК та СП про надання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ГУ ПФУ не зобов'язане.

Вважаючи дії відповідача щодо виплати пенсії в обмеженому розмірі протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що Додатки 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 затверджені 30.08.2017 року, а пункт 4 цієї ж постанови змінено 21.02.2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103, відтак, пріоритетним в цьому випадку є положення саме пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704. Відтак, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом першим Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року за №45 (Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Вимогами п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року за №103 (далі - Постанова №103, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704, яка набрала чинності 01.01.2018 року (далі - Постанова №704), встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній до 24.02.2018р.) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Постановою №103 (набрала чинності 24.02.2018р.) до Постанови №704 внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 було викладено у новій редакції, а саме: «установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

При цьому, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.

Колегія суддів звертає увагу на те, що п.3 розділу II «Прикінцевих та перехідних положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016р. №1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017р., встановлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата (на чому наполягає позивач) не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Відповідно до Постанови №704 (в редакції Постанови №103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018р., а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Такі ж правила діють підчас визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.

Стосовно доводів апелянта про те, що у постанові Кабінету Міністрів України 30.08.2017 року №704, що регулює грошове забезпечення військовослужбовців, існує юридична колізія між пунктом 4 Постанови та приміткою 1 Додатку 1, приміткою до Додатку 14 до вказаної Постанови №704, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.49 Закону України від 27.02.2014 року №794-VII «Про Кабінет Міністрів України», Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України (ч.2 ст.49 Закону).

Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України є нормативно-правовим актом Уряду України.

Нормативно-правовий акт - офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженими на це суб'єктами нормотворчості у визначеній формі та за встановленою процедурою, спрямований на встановлення, зміну або скасування норми права.

Іншими словами, нормативно-правовий акт - це документ, прийнятий у визначеному порядку компетентним органом публічної влади, у якому містяться норми права. У правовій системі України нормативно-правовий акт є основним джерелом права.

Отже, за загальним правилом, примітка застосовується законодавцем для супроводу та зв'язку з нормою права, якої вона стосується. Тобто, примітка повинна бути у безпосередньому зв'язку з нормою, в даному випадку п.4 постанови КМУ №704, і не повинна суперечити змісту основної норми, яку вона супроводжує.

Відповідно до пп.2 п.20 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2005 року №870, до змісту проекту положення або іншого нормативно-правового акта, який передбачається затвердити постановою, встановлюються такі вимоги, зокрема, стосовно структури проекту документа: - в окремих випадках допускається, як виняток, застосування примітки (зноски) без нормативних положень.

Отже, Примітка, як складова частина нормативно-правового акту, не може містити в собі нормативних положень.

За наведених обставин, колегія суддів зазначає, що Примітка у Додатку 1 та Додатку 14 постанови КМУ №704 не може мати нормативного характеру, відтак, застосуванню у спірних правовідносинах підлягають саме положення основної норми постанови КМУ №704 - пункт 4, яка має нормативний характер, тобто містить правила поведінки для невизначеного широкого кола осіб.

Таким чином, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги, що при визначенні посадового окладу відповідач повинен був керуватися положеннями примітки 1 Додатку 1 та примітки до Додатку 14 та проводити розрахунки шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01 січня календарного року (але не менше ніж 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт, оскільки вказані примітки не містять норм права та не узгоджуються з п.3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону Укаїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016р. за №1774-VIII.

Крім того, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не складались довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2019 року та станом на 01.01.2020 року, а тому відповідач не вчиняв дій щодо заниження розмірів посадового окладу та окладу за військовим звання за аналогічною посадою станом на 01.01.2019 року та на 01.01.2020 року, а скасування постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18, яка набрала законної сили 29.01.2020 року, п. 6 Постанови КМУ №103 не впливає на рішення суду у даній справі, оскільки до 29.01.2020 року вказана норма була чинною та обов'язковою для застосування відповідачем.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів доходить висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно.

Інші доводи апеляційної скарги правильності висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому відсутні підстави для її задоволення та скасування рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2020 року.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2020 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 17 грудня 2020 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук