19 листопада 2020 року Справа № 480/3136/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненко О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Давиденко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що він є членом членом Об'єднаної профспілкової організації УМВС України в Сумській області та обіймає посаду її голови. Проходить службу у Недригайлівському ВП ГУНП в Сумській області на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції № 4, має спеціальне звання старшого лейтенанта поліції. Рішенням Недригайлівського ВП ГУНП в Сумській області від 27.04.2020 йому було встановлено премію у розмірі 42,67% за неналежне виконання своїх посадових інструкцій, наказів керівництва ГУНП, чим зменшено грошове забезпечення на 522,81 грн. У порівнянні з попереднім місяцем. Вважає дії ГНП незаконними.
У органах поліції можуть утворюватися професійні спілки, обмеження їх прав не допускається. Зміна умов договору, оплати праці, притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників, що є членами виборних профспілкових органів допускається лише за згодою такого виборного органу.
Відповідно до Порядку та умов виплати грошового забезпечення, який затверджений Наказом МВС України, наказ на преміювання видається до 215 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Будь-яких доказів, що свідчать про неналежне виконання ним своїх обов'язків у рішення Недригайлівського ВП ГУНП в Сумській області не міститься. Підстави для зменшення розміру премії у квітні 2020 року відсутні.
Після уточнення позовних вимог о просить визнати протиправними дії ГУНП в Сумській області щодо проведення перерахунку щомісячної премії за квітень 2020 року, зобов'язати виплатити 522,81 грн. Різниці базового розміру премії за квітень 2020 року.
Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що преміювання поліцейських здійснюється за рішенням керівника, у межах затверджених асигнувань відповідно до їх особистого внеску у загальний результат служби. Виплата премій проводиться за наказом керівника органу поліції.
Відповідачем наказом від 31.10.2019 № 1078 затверджено Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області. ОСОБА_1 вимагає визнати протиправним проведення перерахунку та виплатити різницю базового розміру премії за квітень, але наказ від 24.04.2020 № 259 о/с, яким встановлено розмір премії, у тому числі і ОСОБА_1 , не оскаржує. У квітні будь-який перерахунок премії позивача не проводився. У відповідності до Положення про преміювання, на підставі поданих структурними підрозділами списків, підготовлено проект зазначеного наказу у якому позивачу встановлено розмір премії 42,67%. Наказ погоджений з профспілковими організаціями.
У діючому законодавстві відсутнє поняття базового розміру премії поліцейських, не визначено і її фіксованого розміру. Просить у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні позивач та представник відповідача вимоги та заперечення підтримали з зазначених підстав.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що позивач проходить службу у Недригайлівському ВП Роменського ВП ГУНП в Сумській області на посаді поліцейського сектору реагування патрульної поліції. Має спеціальне звання старший лейтенант поліції.
Наказом відповідача від 24.04.2020 № 259 о/с позивачу встановлено премію за квітень 2020 року у розмірі 42,67% (а.с. 38-41). Відповідно до копії розрахункового листа за березень 2020 року ОСОБА_1 виплачено премію у розмірі 46,324%, що на 522,81 грн. більше ніж за квітень (а.с. 9).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 N 988 затверджено “Положення про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі Положення). Відповідно до п. 1 Положення грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до п. 4 п.п. 2 Положення керівникам органів, закладів та установ Національної поліції надано право в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено “Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерством внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання” (далі Порядок № 260).
Відповідно до п. 12 розділу II Порядку № 260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Наказом ГУНП Сумський області від 31.10.2019 року № 1078 затверджено “Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області” (а.с. 31-35). Відповідно до п. 4 п.п. 4.2 Положення про преміювання керівники структурних підрозділив ГУНП в Сумській області на основі розрахунків, наданих Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку, до 20 числа місяця, за який встановлюється премія, готують списки з обґрунтованими пропозиціями щодо місячного преміювання кожного поліцейського з урахуванням пропозицій безпосередніх керівників, показників преміювання за функціональними обов'язками. Відповідно до п. п. 4.5 проект наказу про встановлення розміру готує УФЗБО ГУНП в Сумській області до 25 числа кожного місяця на підставі поданих списків. відповідний підрозділ кадрового забезпечення на підставі поданих списків, погоджений із заступником начальника органу відповідно до функціональних повноважень та підписаний керівником начальника органу, терміном до 25-го числа місяця, за який установлюється премія.
З наведених правових норм вбачається, що встановлення премій є правом, а не обов'язком керівника. Зазначеними нормативними актами не визначено обов'язковий фіксований розмір премії, який має встановлюватися щомісяця. Не містять ці нормативні акти і поняття базового розміру премії. Саме керівнику надано повноваження визначати наявність чи відсутність підстав для виплати премії кожному поліцейському та її розмір, оцінювати особистий внесок в загальні результати служби.
Судом встановлено, що Начальником Недригайлівського ВП Роменського ВП ГУНП в Сумській області подано список поліцейських, що подються на преміювання за результатами служби з 01.04.2020 по 30.04.2020, яким позивачу запропоновано встановити премію у розмірі 42,67 %. Зазначений список є додатком до Наказу відповідача від 24.04.2020 № 259 о/с, тобто був поданий до видання наказу, що спростовує твердження позивача про відсутність такого списку на момент видання наказу (а.с. 37-41).
З копії листа погодження наказу № 259 о/с вбачається, що його було погоджено з головою Сумської обласної профспілкової організації професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України та головою профспілкової організації УМВС України в Сумській області, чим спростовується твердження позивача про відсутність такого погодження (а.с. 40).
Дослідженими судом доказами не підтверджується факт проведення відповідачем будь-якого перерахунку розміру премії ОСОБА_1 за квітень, як це стверджує позивач. Позивач просить визнати протиправними дії відповідача при виплаті йому премії за квітень, але не оскаржує наказ № 259 о/с, яким визначено її розмір. Відмінність виплаченої за квітень 2020 року премії від розміру премії за березень 2020 року не свідчить про протиправність дій відповідача. На підставі викладеного, суд вважає, що відповідачем при виплаті позивачу премії за квітень 2020 року протиправних дій не вчинено, підстави для стягнення коштів на користь позивача відсутні, а позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити у зв'язку з необгрунтованістю. - відмовити у зв'язку із необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 04.12.2020.
Суддя О.В. Соп'яненко