15 грудня 2020 року Справа № 480/6978/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/6978/20 за позовом ОСОБА_1 до Роменська районна державна адміністрація Сумської області про стягнення середнього заробітку,-
ОСОБА_1 просить суд стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час затримки виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 у справі 480/2016/20 в розмірі 29116,45 грн за період з 25.07.2020 по 12.10.2020 грн та допустити негайне виконання рішення в частині стягнення з відповідача за час затримки виконання рішення в розмірі за один місяць - 2646,95 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 по справі № 480/2016/20 визнано протиправним та скасовано наказ керівника апарату Роменської районної державної адміністрації Сумської області від 24.02.2020 № 22-К "Про звільнення ОСОБА_1 ", в частині звільнення 28.02.2020 ОСОБА_1 з посади головного спеціаліста відділу організаційної роботи та комунікацій з громадськістю апарату Роменської районної державної адміністрації у зв'язку зі скороченням штату державних службовців відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу", поновлено ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу організаційної роботи та комунікацій з громадськістю апарату Роменської райдержадміністрації Сумської області та стягнуто з Роменської райдержадміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 52409,61 грн.
Втім, на момент подачі даної позовної заяви, позивач не поновлена на посаді, заробітна плата їй не виплачена, тому вона змушена звернутися до суду для захисту своїх прав про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду.
Ухвалою 20.10.2020 відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представник відповідача надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що на думку відповідача, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 по справі № 480/2016/20 прийнято з неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; що призвело до неправильного вирішення справи. У зв'язку з чим на зазначене рішення райдержадміністрацією 25.08.2020 подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Роменської районної державної адміністрації Сумської області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 по справі № 480/2016/20.
Однак, зазначає, що з метою негайного виконання судового рішення, завідувачем сектору із запобігання та виявлення корупції і правової роботи апарату райдержадміністрації 27.08.2020 була подана, на ім'я керівника апарату райдержадміністрації, доповідна записка про необхідність негайного виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 по справі № 480/2016/20.
За результатами розгляду записки, керівник апарату повідомив тимчасово виконуючому обов'язки голови райдержадміністрації про те, що введення посади головного спеціаліста відділу організаційної роботи та комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації є неможливим без створення відділу, чисельністю мінімум 3 штатні одиниці.
28.07.2020 ОСОБА_1 звернулася до райдержадміністрації з заявою зареєстрованою за № 245/01-34 про допуск до виконання службових обов'язків, однак головний спеціаліст з питань управління персоналом апарату райдержадміністрації повідомила, що посада головного спеціаліста відділу організації роботи та комунікації з громадськістю апарату райдержадміністрації була скорочена на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 27.11.2019 № 230-0Д "Про структуру апарату роменської районної державної адміністрації". Разом з цим, тимчасово виконуючим обов'язки голови райдержадміністрації звернувся до Сумської обласної державної адміністрації з проханням збільшити граничну чисельність апарату райдержадміністрації для того щоб забезпечити виконання рішення суду та поновити ОСОБА_1 на посаді.
Сумська облдержадміністрація 18.08.2020 листом № 01-47/8349, повідомила, що збільшити граничну чисельність працівників апарату Роменської райдержадміністрації не можливо.
Таким чином, для належного виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24 липня 2020 року по справі № 480/2016/20 з боку райдержадміністрації було вжито всіх необхідних заходів, проте обставини які склалися не залежно від волі райдержадміністрації не сприяли його реалізації.
Вважає, що відсутність фактичної можливості виконати дане судове рішення, не порушуючи норми чинного законодавства, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, ОСОБА_1 з 03 липня 1992 року по 28 лютого 2020 року працювала на різних посадах державної служби в Роменській райдержадміністрації Сумської області, остання займана посада - головний спеціаліст відділу організаційної роботи та комунікацій з громадськістю апарату Роменської райдержадміністрації Сумської області.
09 грудня 2019 року позивачка отримала попередження про наступне вивільнення із займаної посади на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України та ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу" 28 лютого 2020 року, у якому повідомлено, що на той момент в Роменській райдержадміністрації відсутні вакантні посади, які б могли бути запропоновані їй для подальшого працевлаштування.
Наказом від 24.02.2020 № 22-К ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу організаційної роботи та комунікацій з громадськістю апарату Роменської райдержадміністрації Сумської області 28 лютого 2020 року у зв'язку зі скороченням штату державних службовців відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу".
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 у справі № 480/2016/20 задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до Роменської райдержадміністрації Сумської області про визнання протиправним та скасування наказу в частині, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку.
Визнано протиправним та скасовано наказ керівника апарату Роменської райдержадміністрації Сумської області від 24.02.2020 № 22-К "Про звільнення ОСОБА_1 ", в частині звільнення 28.02.2020 ОСОБА_1 з посади головного спеціаліста відділу організаційної роботи та комунікацій з громадськістю апарату Роменської райдержадміністрації у зв'язку зі скороченням штату державних службовців відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу". Поновлено ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу організаційної роботи та комунікацій з громадськістю апарату Роменської райдержадміністрації Сумської області. Стягнуто з Роменської райдержадміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 52 409,61 грн. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Крім того, допущено до негайного виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу організаційної роботи та комунікацій з громадськістю апарату Роменської райдержадміністрації Сумської області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць в сумі 11 117,19 грн.
Разом з тим, на момент розгляду даної справи ОСОБА_1 на посаді не поновлено, заробітна плата їй не виплачується, тобто фактично рішення суду від 24.07.2020 у справі № 480/2016/20 Роменською райдержадміністрацією Сумської області не виконано, що також не заперечувалося відповідачем у відзиві на позовну заяву, у зв'язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ч. 2-3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
З дня, наступного за днем ухвалення рішення у справі № 480/2016/20 у відповідача виник обов'язок негайно виконати рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді та виплати заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць.
Втім, на час розгляду даної справи, відповідачем не було надано суду доказів виконання рішення суду від 24.07.2020 по справі № 480/2016/20.
Відповідно до ст. 236 КАС України у разі затримки власником або уповноваженим ним органом виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, цей орган виносить ухвалу про виплату йому середнього заробітку або різниці в заробітку за час затримки.
Враховуючи те, що рішення суду по справі № 480/2016/20 щодо поновлення позивача на посаді не було виконано у встановлений строк, суд вважає за необхідне задовольнити вимогу позивача щодо стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду за період з 25.07.2020 по 12.10.2020.
Стосовно розміру виплат, суд зазначає, що згідно зі статтею 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.
За приписами статті 117 КЗпП України у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Середній заробіток працівника визначається відповідно до статті 27 Закону України "Про оплату праці" за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі - Порядок).
З урахуванням цих норм, зокрема, абзацу 3 п. 2 Порядку, середньомісячна заробітна плата за час вимушеного прогулу при затримці виконання рішення про поновлення на роботі працівника обчислюється, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана виплата, тобто дню звільнення працівника з роботи.
Відповідно до п. 5 Порядку нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться, виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
За приписами пункту 8 Порядку нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 у справі № 480/2016/20 встановлений розмір середньоденної заробітної плати ОСОБА_1 в сумі 529,39 грн, середньомісячний розмір заробітної плати позивача становить 11117,19 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Тому при розрахунку середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі суд виходить із середньоденної заробітної плати у розмірі 529,39 грн.
Беручи до уваги вищевикладене, у Роменської районної державної адміністрації Сумської області виник обов'язок щодо виплатити середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду за період з 25.07.2020 по 12.10.2020, кількість робочих днів протягом вказаного періоду складає - 55 робочих днів.
Таким чином, сума середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду про поновлення на роботі за період з 25.07.2020 по 12.10.2020, яка має бути виплачена позивачу відповідачем становить: 29116,45 грн. (529,39 середньоденний заробіток позивача х 55 робочих днів).
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду за період з 25.07.2020 по 12.10.2020 у розмірі 29116,45 грн підлягають задоволенню.
Також позивач просить на підставі ст. 371 КАС України звернути рішення до негайного виконання в частині стягнення з відповідача середнього заробітку (з урахуванням коефіцієнта підвищення) за один місяць у розмірі 2646,95 грн.
Згідно з пунктом другим частини 1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне рішення суду у частині стягнення з Роменської районної державної адміністрації Сумської області на користь позивача середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 2646,95 грн допустити до негайного виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Роменська райдержадміністрація Сумської області, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності невиплати середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Роменської районної державної адміністрації Сумської області про стягнення середнього заробітку задовольнити.
Стягнути з Роменської районної державної адміністрації Сумської області (бульвар Свободи, 1, м. Ромни, Сумська область, 42001, код ЄДРПОУ 04057936) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) середній заробіток за час затримки виконання рішення суду за період з 25.07.2020 по 12.10.2020 в сумі 29116,45 грн.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати з Роменської районної державної адміністрації Сумської області (бульвар Свободи, 1, м. Ромни, Сумська область, 42001, код ЄДРПОУ 04057936) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) середнього заробітку за час затримки виконання рішення суду за один місяць в розмірі 2646,95 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал