Справа № 240/4154/20
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Чернова Г.В.
Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.
14 грудня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Шидловського В.Б.
суддів: Курка О. П. Матохнюка Д.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
У березні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом у якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії з 01.02.2020 р. та врахування довідок до розрахунку пенсії про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 7 від 29.01.2019. № 2 від 29.01.2019 не в повному обсязі;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 30.01.2019 року здійснити розрахунок та виплату їй пенсії державного службовця за вислугу років відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу” від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до; 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням усіх складових заробітної плати зазначених в довідці до розрахунку пенсії державного службовця від 29.01.2019 № 2 - про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, а саме премія та інші виплати, що складає - 35135,97 грн. та від 29.01.2019 № 7 - про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що складає - 6000 грн. з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року позовні вимоги задоволено повністю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким в задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, також неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2019 року у справі № 240/1744/19, яке набрало законної сили 18.06.2019, позов ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено частково:
- визнано протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду; України Житомирської області щодо винесення рішення про відмову у здійсненні переведення ОСОБА_1 на пенсію згідно з Законом України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ з додатково наданими довідками до розрахунку пенсії про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 7 від 29.01.2019, № 2 від 29.01.2019;
- зобов'язано Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30 січня 2019 року з урахуванням висновків суду.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.04.2019 по справі № 240/1744/19 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 30.01.2019.
Згідно довідок про доходи № 0747 7672 9430 1745 від 13.02.2020 та № 4020 9607 9709 1010 від 03.02.2020, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, розмір пенсії ОСОБА_1 з січня 2019 року по червень 2019 року щомісячно складав 5426,44 грн, а з липня 2019 року по січень 2020 року - 8689,80 грн.
При цьому, розмір пенсії було встановлено відповідно до довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.01.2019 № 2 та від 29.01.2019 № 7, що підтверджено самим відповідачем.
Згідно інформації, наявної у листі відповідача від 16.10.2019 № Г-4571, з 30.01.2019 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 8689,80 грн. За період з 30.01.2019 по 31.10.2019 нарахована загальна доплата в сумі 29580,78 грн. Доплата за період з 30.01.2019 по 17.06.2019 (до дня набрання рішення суду законної сили) в сумі 15113,22 грн буде виплачена відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.
У лютому 2020 року розмір виплаченої ОСОБА_1 пенсії склав 3600 грн (довідка про доходи № 4747 7074 4576 1762).
Не погодившись із зменшенням розміру пенсії, позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій вказала, що при перерахунку пенсії на підставі довідок від 29.01.2019 № 2 та від 29.01.2019 №7 не всі складові заробітної плати для призначення пенсії були взяті до уваги пенсійним органом та у зв'язку із цим просила перерахувати пенсію, врахувавши види оплати праці, вказані у довідках, в повному обсязі. Також вказала, що доплата пенсійних виплат, згідно рішення суду від 12.04.2019, за період з 30.01.2019 по 17.06.2019 не проводилась.
Листом від 27.01.2020 № Г-5971 позивачу запропоновано надати відповідачу належні довідки про про розмір посадового окладу та суми інших виплат, зазначені у середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат, які видані з дотриманням вимог Порядку призначення пенсій деяким категорім осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622. Повідомлено про те, що з 30.01.2019 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.04.2019 по справі № 240/1744/19 позивач переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Розмір пенсії було встановлено відповідно до довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.01.2019 № 2 та від 29.01.2019 № 7, які видані Новоград-Волинською податковою інспекцією головного управління Державної фіскальної служби. За результатами перевірки обгрунтованості та достовірності даних, зазначених у довідці від 29.01.2019 № 7, встановлено, що у довідці від 29.01.2019 № 7 включено суми виплат, які зазначені не у середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат, тому не можуть бути враховані для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Розмір посадового окладу зазначеного у довідці від 29.01.2019 № 2, також не відповідає розмірам посадових окладів державних службовців, встановленим на 30.01.2019. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, зазначаються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, виходячи із середнього розміру таких виплат у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, визначеного з урахуванням кількості відповідних (прирівняних) посад.
Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не врахування довідок від 29.01.2019 № 2 та від 29.01.2019 № 7 при обчисленні розміру пенсії протиправними, ОСОБА_1 звернулась до суду із цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача.
Суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції зважаючи на таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Реалізацію права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 19.12.1993 (далі - Закон № 3723-ХІІ від 19.12.1993) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 (в редакції станом на призначення пенсії 30.01.2019), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно п.5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою (п.6 Порядку № 622).
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Судом встановлено, що в довідці від 29.01.2019 №7 зазначено наступні складові для призначення пенсії ОСОБА_1 : посадовий оклад - 3600 грн; надбавка за ранг радника податкової та митної справи 2 рангу - 600 грн; надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 25 років) - 1800 грн. На всі види оплати праці нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за січень 2019 року.
В довідці від 29.01.2019 № 2 зазначено наступні складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби: премія місячна - 6060 грн; інші виплатив частині, що відповідає календарному місяцю - 29075,97 грн. На всі види оплати праці нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2018 року.
Колегія суддів зазначає, що довідки від 29.01.2019 № 2 та від 29.01.2019 №7, складені за формами, затвердженими Постановою від 17.01.2017 № 1-3, видані належним державним органом, їх зміст відображає всі належні складові оплати праці.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідач не наділений повноваженнями перевіряти розмір посадового окладу, інших виплат, зазначених у таких довідках, надавати власну оцінку правильності зазначення розмірів складових виплат.
Із матеріалів справи слідує, що відповідач вказав позивачу на те, що: розмір посадового окладу у довідці не відповідає встановленим на 30.01.2019, що суми виплат вказані не у середніх розмірах, визначених законодавством, а отже вийшов за межі наданих йому повноважень.
Окрім того, відповідачем не обгрунтовано у листі від 27.01.2020, на яких підставах (приписи нормативно-правових актів) пенсійний орган дійшов висновку про невідповідність складових заробітної плати законодавству і якщо їх розмір не відповідає встановленим, то який має бути вірний тощо і тому такі доводи мають лише характер припущення, ставлять позивача у невизначене становище, за якого він позбавлений їх спростувати (внаслідок неналежного обгрунтування).
З урахуванням зазначених обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо: визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії з 01.02.2020 та врахування довідок до розрахунку пенсії про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 7 від 29.01.2019, № 2 від 29.01.2019 не в повному обсязі; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 30.01.2019 здійснити розрахунок та виплату пенсії з врахуванням усіх складових заробітної плати зазначених в довідці до розрахунку пенсії державного службовця від 29.01.2019 № 2 та від 29.01.2019 № 7, - підлягають задоволенню.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Шидловський В.Б.
Судді Курко О. П. Матохнюк Д.Б.