Рішення від 14.12.2020 по справі 640/12741/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2020 року м. Київ №640/12741/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо не включення у склад його пенсії усіх складових грошового забезпечення, а саме надбавки за доступ до державної таємниці і надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням вказаних надбавок та премії.

Підставою позову зазначив, що відповідач в порушення вимог ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплачує пенсію позивачу без врахування зазначених у довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 26.10.2010 №116/402 надбавки за доступ до державної таємниці і надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії

Інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові з тих підстав, що пере-рахунок пенсії позивачу проведено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та довідки уповноваженого органу.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій підтримав свої вимоги.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, зважаючи на таке.

У 2010р. позивача звільнено з військової служби у запас. Позивач перебуває на обліку у відповідач і отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та отриманої від Київського міського військового комісаріату довідки з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

Спірні правовідносини стосуються перерахунку і виплати пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням надбавки за доступ до державної таємниці і надбавки за вико-нання особливо важливих завдань та премії.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 1 ст. 15 цього Закону визначено, що пенсійне забезпечення військовослуж-бовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстро-кової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підви-щення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій війсь-ковослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінету Міністрів України.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зат-вердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передбачено: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Зако-ном, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вис-лугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогіч-ною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п. 5).

У додатку №2 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перераху-нок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018, з ураху-ванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звіль-нення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місце-вого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Зважаючи на положення ч. 4 ст. 63 Закону №2262 щодо повноважень Кабінету Мініст-рів України передбачати умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, у зв'язку з підви-щенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а також на ч. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII "Про Кабінет Міністрів України", згідно з якою акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання, суд дійшов висновку про правомірність проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Комісаріатом, складеною у 2018р. за формою, чинною на час виникнення спірних правовідносин з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років та відсутність підстав для враху-вання спірних надбавок і премії.

Враховуючи встановлені вище обставини і наведені мотиви, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо не врахування при перерахунку пенсії позивача спірних надбавок і премії, тому в задоволенні цієї вимоги слід відмовити.

Оскільки відповідач не допустив порушення законодавства і права позивача на перерахунок його пенсії з 01.01.2018, а також враховуючи, що позивачем не було надано відповідачу нової довідки Комісаріату, яка б містила відомості про спірні надбавки і премії як складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, то підстав для задоволення вимоги про зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням вказаних надбавок та премії немає.

Окремо, проаналізувавши рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 і Верховним Судом прийнято рішення від 17.12.2019 у справі №160/8324/19, суд зазначає наступне.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Рішення суду у справі №826/3858/18 не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 і від 21.02.2018 №103. Водночас, у зв'язку з набранням 05.03.2019 цим рішенням законної сили та згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 01.04.2019 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які він одержував.

Також, Верховним Судом прийнято рішення від 17.12.2019 у справі №160/8324/19, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, в якому зроблено висновок про наявність підстав для оформлення та подання до органів Пенсійного фонду нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Водночас, реалізація позивачем цього права і його захист не є підставою даного позову і не стосується суті спору, який розглядається. Як вже зазначав суд, оновленої довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивач не надав, тому підстав у відповідача самостійно здійснити перерахунок пенсії не було.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Позивачем сплачено судовий збір у загальній сумі 1536,80 грн. Водночас розмір судового збору за подання цього позову становить 768,40 грн.

З огляду на відмову в задоволенні позову та згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 768,40 грн. не підлягає стягненню з відповідачів. Решта судового збору у розмірі 768,40 грн. може бути повернута ухвалою суду за відповідним клопотанням позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову у повному обсязі.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко