м. Вінниця
30 листопада 2020 р. Справа № 120/4489/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо незарахування до стажу в поліції періоду служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 07.10.1999 року по 22.07.2014 року та з 31.10.2014 року по 01.12.2014 року.
Ухвалою суду від 02.09.2020 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 29.09.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву.
02.11.2020 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з наступних підстав.
Незарахування стажу роботи позивача в Державній кримінально-виконавчій службі України до стажу роботи у поліції, відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки частиною 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу роботи у поліції.
Служба в Державній кримінально-виконавчій службі України у такому переліку відсутня, тому дії Головного управління Національної поліції у Вінницькій області щодо неврахування стажу служби ОСОБА_1 в Державній кримінально-виконавчій службі України відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Із записів послужного списку ОСОБА_1 за особистим номером Д-002415 вбачається, що:
- з 18.11.1997 року по 28.05.1999 року - стрілець в/ч НОМЕР_1 ;
- з 07.10.1999 року по 29.11.1999 року - контролер установи ІВ-301/176 УДДПВП у Вінницькій області;
- з 29.11.1999 року по 01.07.2000 року - контролер Вінницької тюрми № 1 УДДПВП у Вінницькій області;
- з 01.07.2000 року по 01.01.2004 року - молодший інспектор 2 категорії відділу режиму та охорони Вінницької тюрми № 1 УДДПВП у Вінницькій області;
- з 01.01.2004 року по 08.11.2004 року - молодший інспектор 2 категорії відділу режиму та охорони Вінницької установи виконання покарань УДДПВП України у Вінницькій області;
- з 08.11.2004 року по 01.09.2005 року - молодший інспектор - черговий відділу організації охорони та нагляду Управління ДДПВП України у Вінницькій області;
- з 01.09.2005 року по 05.05.2008 року - молодший інспектор - черговий відділу охорони та нагляду управління УДДПВП України у Вінницькій області;
- з 05.05.2008 року по 22.11.2010 року - оперуповноважений з обліково-реєстраційної групи сектору організаційної роботи Управління ДДПВП України у Вінницькій області;
- з 22.11.2010 року по 30.03.2012 року - начальник сектору організації оперативної роботи Управління ДДПВП України у Вінницькій області;
- з 30.03.2012 року по 22.07.2014 року - начальник сектору оперативної розшукової роботи Управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області;
- з 31.10.2014 року по 23.06.2015 року - дільничний інспектор міліції сектору №4 відділу ДІМ Вінницького МВ УМВС України у Вінницькій області;
- з 23.06.2015 року по 21.07.2015 року - старший оперуповноважений відділу боротьби з організованою злочинністю управління карного розшуку УМВС України;
- з 21.07.2015 року по 06.11.2015 року - старший оперуповноважений відділу боротьби з етнічними організованими злочинними групами і злочинними організаціями з міжнародними зв'язками управління карного розшуку УМВС України;
- з 07.11.2015 року по 09.12.2016 року - старший оперуповноважений (карного розшуку) ГУ НП у Вінницькій області;
- з 09.12.2016 року по 24.06.2019 року - оперуповноважений сектору агентурно-оперативної роботи УКР ГУ НП у Вінницькій області;
- 24.06.2019 року по 01.10.2019 року - заступник начальника відділу інформування управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУ НП у Вінницькій області;
- 01.10.2019 року по 27.12.2019 року - старший оперуповноважений управління стратегічних розслідувань ГУ НП у Вінницькій області;
- з 27.12.2019 року по 18.05.2020 року - старший оперуповноважений сектору кримінальної поліції Літинського ВП Калинівського ВП ГУ НП у Вінницькій області;
- з 18.05.2020 року - начальник Барського відділення поліції Жмеринського відділу поліції ГУ НП у Вінницькій області.
08.07.2020 року ОСОБА_1 звернувся із рапортом до начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області щодо зарахування до стажу служби в поліції, що надає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, додаткової оплачуваної відпустки, період служби з 07.10.1999 року по 22.07.2014 року та з 31.10.2014 року по 01.12.2014 року.
Однак, листом №2697/04/12-2020 від 10.07.2020 року відповідач відмовив позивачу у зарахуванні до стажу служби в поліції періодів проходження служби у пенітенціарній службі та установах з питань виконання покарань, оскільки немає правових підстав.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон від 02.07.2015 № 580-VIII).
Частинами 1 та 2 статті 59 Закону № 580-VIII вказано, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Статтею 78 Закону № 580-VIII встановлено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 року установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Положеннями підпунктів 3-6 частини 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Отже, служба в Державній кримінально-виконавчій службі України здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та відповідно до пункту 3 частини 2 статті 78 Закону № 580-VIII повинна зараховуватись до стажу служби в поліції.
Аналогічного висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 04.12.2019 у справі №560/2254/19 та постанові від 14.05.2019 у справі №120/3974/18-а.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій щодо не зарахування до стажу служби у поліції ОСОБА_1 періоду служби у Державній кримінально-виконавчій службі України з 07.10.1999 року по 22.07.2014 року.
За наведеного, вимога про зобов'язання відповідача зарахувати до стажу служби у поліції період служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 07.10.1999 року по 22.07.2014 року підлягає задоволенню як похідна.
Стосовно вимоги щодо зарахування періоду служби з 31.10.2014 року по 01.12.2014 року, то на переконання суду вона є безпідставною, оскільки зазначений період врахований до стажу служби у поліції ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції у Вінницькій області №4305/12/01-2020 від 29.10.2020 року. Таким чином, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про наявність підстав для часткового задоволення даного адміністративного позову.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору та ним не понесено витрат, пов'язаних з розглядом справи, тому судові витрати у даній справі не розподіляються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, ст. 59, 78 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII, Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 року, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Вінницькій області щодо не зарахування до стажу служби у поліції ОСОБА_1 періоду служби у Державній кримінально-виконавчій службі України з 07.10.1999 року по 22.07.2014 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у поліції службу у Державній кримінально-виконавчій службі України з 07.10.1999 року по 22.07.2014 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Вінницькій області (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050, ЄДРПОУ 40108672).
Суддя Свентух Віталій Михайлович