Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 листопада 2020 р. Справа№200/6006/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Голуб В.А., за участі секретаря судового засідання Гуменної В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивачка зазначає, що з квітня 2014 року перебуває на обліку у відповідача, як отримувач пенсії за віком, призначеної згідно з п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У березні 2020 року позивачка звернулась до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про отримання інформації та проведення перерахунку.
Через Веб портал Пенсійного Фонду України ОСОБА_1 довідалась, що відповідач всупереч ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не проводив на найбільш вигідних умовах перерахунок пенсії позивачки, внаслідок чого не були зараховані до загального страхового стажу та до пільгового стажу за списком № 1 періодів роботи у Приватному акціонерному товаристві «Азовелектросталь»:
- з 01 квітня 2018 року з урахуванням стажу та заробітку за період з 01.05.2015 року по 31.03.2018 року;
- з 01 квітня 2020 року з урахуванням стажу та заробітку за період з 01.04.2018 року по 31.01.2020 року.
05.02.2020 року ОСОБА_1 звільнилась з ПАТ «Азовелектросталь», про що у відповідному порядку повідомила відповідача.
Так, на Веб порталі Пенсійного фонду України в пенсійному кабінеті позивачки, зокрема, знаходяться наступні електронні документи: рішення № 914120173137 від 15.06.2020 року з додатками про страховий стаж та заробітками для обчислення пенсії, індивідуальні відомості про застраховану особу форми ОК-5.
Позивачка вважає, що відповідач повинен був провести перерахунок пенсії із зарахуванням спірних періодів роботи, але всупереч Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не зробив цього, що призвело до порушення права позивачки на перерахунок пенсії.
З огляду на наведене, ОСОБА_1 відповідно до уточненої позовної заяви просить суд визнати протиправною бездіяльність Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо не проведення на найбільш вигідних умовах перерахунку пенсії позивачки, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з зарахуванням до загального страхового стажу та до пільгового стажу за списком № 1 періодів роботи у Приватному акціонерному товаристві «Азовелектросталь»:
- з 01 квітня 2018 року з урахуванням стажу та заробітку за період з 01.05.2015 року по 31.03.2018 року;
- з 01 квітня 2020 року з урахуванням стажу та заробітку за період з 01.04.2018 року по 31.01.2020 року.
Поряд з цим, позивачка просить суд обов'язати відповідача зробити їй відповідний перерахунок, нарахування та виплату пенсії на найбільш вигідних умовах без додаткового звернення особи із зарахуванням спірних періодів роботи.
Відповідачем надано письмовий відзив, в обґрунтування незгоди з позовними вимогами у відзиві зазначено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Враховуючи означене, управління не має правових підстав для зарахування до загального стажу роботи позивачки період з 01.07.2015 року по 31.01.2017 року. В квітні 2020 року до пенсійного органу надійшли дані про проведення ПрАТ «Азовлектросталь» сплати внесків за період з лютого 2017 року по лютий 2020 року відносно ОСОБА_1 .
Відповідач зауважує, що згідно приписів пенсійного законодавства, особи мають право на перерахунок пенсії із додаванням стажу роботи (або стажу роботи та заробітної плати) не частіше ніж кожні 24 календарних місяці. Останній перерахунок пенсії було проведено позивачці з 01.04.2019 року (додано загальний стаж роботи з 01.05.2015 року по 30.06.2015 року). Право на перерахунок пенсії із додаванням стажу роботи, за який надійшли дані про сплату внесків - з 01.02.2017 року по 23.02.2020 року (сплачено підприємством внески за 23 дні), ОСОБА_1 здобуде через 24 календарних місяця після останнього перерахунку пенсії - з квітня 2021 року.
З огляду на наведене, представник Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 01.07.2020 року Донецький окружний адміністративний суд залишив позовну заяву ОСОБА_1 без руху у зв'язку із наявністю її недоліків.
20.07.2020 року суд виніс ухвалу, якою прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/6006/20-а. Розгляд адміністративної справи № 200/6006/20-а визначив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Витребував у відповідача належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Ухвалою від 23.09.2020 року суд витребував у ОСОБА_1 докази поважності причин пропуску строку звернення до суду із наданням відповідного клопотання про поновлення строків звернення до суду. Розгляд адміністративної справи суд визначив проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 09 год 30 хв 13.10.2020 року. Продовжив строк підготовчого провадження по адміністративній справі, - на тридцять днів з ініціативи суду.
13.10.2020 року суд ухвалою задовольнив клопотання представника позивачки про поновлення строків звернення до суду. Визнав поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду із даним адміністративним позовом та поновив пропущений строк звернення до суду. Закрив підготовче провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Призначив судовий розгляд по суті на 09 год 30 хв 04.11.2020 року
До судового засідання у визначені час та дату сторони не прибули, явку своїх представників не забезпечили, про причини неявки суду не повідомили, про час та дату проведення судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчать зворотні повідомлення про отримання судових повісток.
Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить копія паспорту громадянина України серія НОМЕР_2 (а.с.6-7).
Позивачка перебуває на обліку відповідача з 13.04.2014 року як отримувач пенсії, призначеної відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно з даними трудової книжки позивачки, ОСОБА_1 працювала на підприємстві ПрАТ «АЗОВЕЛЕКТРОСТАЛЬ» у період з 02.09.2002 року по 05.02.2020 року (а.с.12-13).
З розрахунків трудового стажу позивачки вбачається, що період роботи з 01.05.2015 року по 30.06.2015 року зарахований лише до страхового стажу позивачки. Подальші періоди роботи, а саме з 01.07.2015 року по 05.02.2020 року, не зараховано ані до страхового стажу, ані до пільгового стажу (а.с.10).
18.03.2020 року позивачка звернулась до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про отримання інформації та проведення перерахунку її пенсії (а.с.73).
Листом від 26.03.2020 року № 83/Л-19-01-15 відповідач надав ОСОБА_1 роз'яснення щодо розміру призначеної їй пенсії та проведених перерахунків (а.с.8-9).
Таким чином, спірним питанням у даній справі є незарахування відповідачем періодів роботи позивачки на ПрАТ «АЗОВЕЛЕКТРОСТАЛЬ» як до страхового так і до пільгового стажу, при цьому підставами для такого не зарахування відповідачем зазначено наступне: не сплата підприємством страхових внесків, щодо пільгового стажу - не надання позивачкою документів на підтвердження пільгового характеру роботи позивачки за спірний період, також той факт, що для кожного наступного перерахунку пенсії встановлено термін у 24 місяці.
Не погоджуючись із вказаною бездіяльністю, позивачка звернулась до суду з вказаним позовом.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 (далі- Закон № 1058) страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.
Згідно зі статтею 24 Закону № 1058 страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
За приписами ст. 113 Закону № 1058 держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до статті 4 Закону № 2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до статті 26 Закону № 2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Таким чином, обов'язок щодо сплати єдиного внеску покладено саме на ПрАТ «АЗОВЕЛЕКТРОСТАЛЬ», який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивачки.
Суд зазначає, що фактично, внаслідок невиконання ПрАТ «АЗОВЕЛЕКТРОСТАЛЬ» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивачка позбавлена соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі № 199/1852/15-а та від 31.10.2019 року у справі № 266/1994/17.
Згідно з формою ОК-5 за спірний період з 01.07.2015 року по 31.05.2016 року позивачці взагалі не нараховувалась заробітна плата, у період з 01.06.2016 року по 31.01.2020 року нараховувалась заробітна плата, але підприємством не сплачувались страхові внески (а.с.14-18).
Водночас, суд дійшов висновку, що в даному випадку позивачка не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків зі сплати страхових внесків підприємством.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 113 Закону № 1058 передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною 4 статті 42 Закону №1058, передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058, страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до абзацу п'ятого частини четвертої статті 42 Закону №1058 та пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року № 280 (із змінами), постановою правлінням Пенсійного фонду України від 18.05.2018 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.06.2018 року за № 714/32166, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 10-1).
Цей Порядок визначає механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати.
Пунктом 3 Порядку № 10-1 встановлено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 10-1 перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.
Згідно з частиною четвертою статті 45 Закону № 1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
З аналізу вказаних вище норм Закону № 1058 та Порядку № 10-1 суд зазначає, що станом на 01.04.2018 року позивачка не мала 24 місяці страхового стажу після перерахунку, проведеного розпорядженням пенсійного органу № 173137 від 04.07.2016 року (а.с.96). Відтак, підстави для проведення автоматичного перерахунку пенсії по стажу з 01.04.2018 року у відповідача були відсутні.
При цьому суд зауважує, що вказаний автоматичний перерахунок пенсії без додаткового звернення особи здійснюється лише один раз на рік з 01 квітня. В інших випадках необхідною умовою для здійснення перерахунку пенсії по стажу є звернення особи.
Суд звертає увагу позивачки на те, що оскільки в даному випадку автоматичний перерахунок пенсії по стажу не здійснено відповідачем правомірно, то в подальшому право на здійснення такого перерахунку пенсії виникає в порядку, передбаченому статтею 45 Закону № 1058, а саме: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як слідує з матеріалів справи, позивачка стосовно перерахунку пенсії по стажу як пільгового із заявою встановленої форми до відповідача за період з 01.04.2018 по 01.04.2019 не зверталась.
Розпорядженням від 24.03.2019 року відповідачем проведено автоматичний перерахунок пенсії позивачки з 01.04.2019 року (згідно норм абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058). Стаж роботи після перерахунку пенсії становив 36 років, 01 місяць, 20 днів (а.с.107).
Проте, при здійсненні вказаного перерахунку відповідачем не зараховано до страхового стажу позивачки період з 01.05.2016 року по 31.03.2019 року з підстав не сплати страхових внесків ПрАТ «АЗОВЕЛЕКТРОСТАЛЬ». Стосовно такої бездіяльності суд зазначає, що фактично, внаслідок невиконання ПрАТ «АЗОВЕЛЕКТРОСТАЛЬ» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивачка позбавлена соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі № 199/1852/15-а, та від 31.10.2019 року у справі № 266/1994/17.
Отже, як наслідок, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не зарахування до страхового стажу періодів роботи з 01.05.2016 року по 31.03.2018 року при проведенні перерахунку з 01.04.2019 року та як наслідок зобов'язання провести такий із зарахуванням до страхового стажу періоду трудової діяльності позивачки з 01.05.2016 року по 31.03.2018 року.
Стосовно вимоги щодо визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку з 01.04.2020 року з урахуванням стажу з 01.04.2018 року по 31.01.2020 року та відповідно здійснення перерахунку з вищевказаної дати, суд дійшов висновку, що остання не підлягає задоволенню, оскільки відмовляючи у задоволенні вимоги щодо здійснення перерахунку з 01.04.2018 року та задовольняючи позовні вимоги шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок з 01.04.2019 року, право на здійснення наступного автоматичного перерахунку позивачка набуде не раніше ніж через два роки з дня попереднього перерахунку пенсії.
Щодо вимог позивачки про зобов'язання відповідача зарахувати спірні періоди до пільгового стажу за Списком № 1, суд зазначає наступне.
Пунктом 6 Порядку № 10-1 встановлено, що особам, які після призначення (попереднього перерахунку) працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, перерахунок проводиться відповідно до пунктів 3, 4 цього Порядку.
За заявами осіб, вказаних в абзаці першому цього пункту, та додатково наданою уточнюючою довідкою, виданою відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, з урахуванням результатів атестації робочих місць пенсія перераховується у строки, встановлені частиною четвертою статті 45 Закону. При перерахунку пенсії пільговий стаж обчислюється по лютий місяць включно.
Відповідно до пункту 7 цього ж Порядку у період по 11 жовтня 2019 року особи, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до цього Порядку, можуть за поданою заявою провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону. Обчислення страхового стажу, який дає право на такий перерахунок, починається з дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, проведеного до 01 квітня 2018 року. Перерахунок пенсії проводиться на підставі заяви пенсіонера у строки, встановлені частиною четвертою статті 45 Закону.
Тобто здійснення перерахунку особам, які після призначення (попереднього перерахунку) працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 проводиться за заявами осіб, вказаних в абзаці першому цього пункту, та додатково наданою уточнюючою довідкою, виданою відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, з урахуванням результатів атестації робочих місць.
Матеріалами справи не підтверджено факт звернення позивачки із відповідною заявою та документами для проведення перерахунку пенсії, отже підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії щодо здійснення перерахунку із зарахуванням спірних періодів до стажу трудової діяльності позивачки, як пільгового відсутні.
Суд звертає увагу, що у заяві від 18.03.2020 року позивачка не просила врахувати їй до пільгового стажу спірні періоди (а.с.73).
З урахуванням викладеного суд, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведену норму, витрати понесені позивачкою у даній справі в сумі 840,80 грн. судового збору підлягають відшкодуванню частково у розмірі 420,40 грн. (50 %) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, адже, на переконання суду, зазначений відсоток від суми сплаченого судового збору і є пропорційним до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 258, 262, 293, 295 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до загального страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 01.05.2016 року по 31.03.2018 року при проведенні перерахунку з 01.04.2019 року.
Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 року № 10-1, з зарахуванням до загального страхового стажу періоду трудової діяльності з 01.05.2016 року по 31.03.2018 року.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 16.11.2020 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Голуб