Провадження № 3/702/241/20
Справа № 702/531/20
про закриття провадження
13 листопада 2020 року м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М., з участю секретаря судового засідання Шковири А.М., прокурора Семеруня О.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянув матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Княжики Монастирищенського району Черкаської області, місце реєстрації та місце фактичного проживання АДРЕСА_1 , депутата Княжиківської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, працює вчителем історії і правознавства Княжиківського загального закладу середньої освіти І-ІІІ ступенів,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи депутатом Княжиківської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області та відповідно до пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2019, а декларація фактично подана 10.05.2019, чим вчинив адміністративне правопорушення пов"язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Права особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП - роз'яснено.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся та пояснив, що у 2019 році несвоєчасно подав щорічну декларацію за 2018 рік як депутат сільської ради. Вказану декларацію подавав в останній день 31.03.2019, але у зв"язку із технічниим збоями чи на сайті НАЗК чи у роботі Інтернету в селі не зміг її подати в той день. Поважних причин, які унеможливили подання щорічної декларації у визначений законом строк, у нього не було. Просить застосувати мінімальне адміністративне стягненння.
Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтримав, просив притягнути особу до адміністративної відповідальності та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали справи суддя приходить до наступних висновків.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 231/2020 від 24.09.2020 ОСОБА_1 , будучи депутатом Княжиківської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області та відповідно до пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік (а.с.2 - 9).
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до протоколу Княжиківської ТВК в одномандатному виборчому окрузі № 4 від 26.10.2015 ОСОБА_1 обрано депутатом Княжиківської сільської ради (а.с. 21 - 24).
Відповідно до пп. б) п. 1) ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону є: народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 обраний депутатом Княжиківської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, набув повноважень депутата сільської ради у порядку передбаченому законом, є суб'єктом на якого поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції» та який, відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язаний подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до роз'яснень Національного агентства з питань запобігання корупції "Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю" законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування, одна із них - щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.
Відповідно до роздруківки сторінки публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи “Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” public.nazk.gov.ua за параметрами пошуку " ОСОБА_1 " вбачається, що ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2018 рік подав 10.05.2019 о 12:05 (а.с.14-17, 18).
З 1 січня 2019 року розпочався етап подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік.
Граничним терміном подачі декларації для ОСОБА_1 за 2018 рік було 31.03.2019.
Декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави і місцевого самоврядування ОСОБА_1 за 2018 рік подав 10.05.2019.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на якого поширюється дія Закону згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону не подав щорічну декларацію особи, яка уповноважена на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (за минулий рік) в строк, передбачений законом.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відомостей про наявність технічних збоїв у роботі інформаційно-телекомунікаційною системою «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» у період часу січень-квітень 2019 року учасниками провадження не надано.
Таким чином, поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації суб'єкта декларування ОСОБА_1 за 2018 рік встановлено не було.
Датою вчинення адміністративного правопорушення суддя вважає дату наступну за граничною датою до закінчення якої необхідно було подати вказану декларацію, тобто 01.04.2019.
Датою виявлення правопорушення суддя вважає момент отримання інформації про таке порушення уповноваженою особою чи органом державної влади. При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією - є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією (факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).
Матеріали справи містять рапорт оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України лейтенанта поліції Никогда О. від 03.07.2020, відповідно до якого, зокрема, було виявлено факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Дана декларація була подана 10.05.2019 (а.с.12).
У зв'язку із чим, Управлінням стратегічних розслідувань в Черкаській області 03.07.2020 на адресу Княжиківської сільської ради було надіслано запит щодо надання відомостей та належним чином завірених копій документів відносно ОСОБА_1 (а.с. 19).
Суддя не погоджується із твердженням посадової особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, який розглядається, що фактичним моментом виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата зібрання усіх матеріалів перевірки та складення протоколу - 24.09.2020.
Так, правопорушення, відповідальність за яке передбачає ч.1 ст. 172-6 КУпАП, не є триваючим правопорушенням, а його подія є разовою і моментом її виявлення є день отримання компетентними органами інформації, з якої вбачається наявність ознак правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Відповідно до ч. 2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Тобто, виявленню особи, яка вчинила правопорушення, може передувати момент виявлення ознак правопорушення, який не перевищує 24-х годин.
Зібрання усіх матеріалів перевірки є повноваженнями Національної поліції України, передбаченими ст. 23 Закону України «Про національну поліцію», які передують складенню протоколу про адміністративне правопорушення.
Отже, суддя вважає моментом виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, день отримання компетентними органами інформації, з якої вбачається наявність ознак правопорушення, пов'язаного з корупцією. У даному випадку моментом виявлення адміністративного правопорушення є складання уповноваженою особою рапорту, згідно з яким виявлено факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 , тобто - 03.07.2020.
Місцем вчинення правопорушення суддя вважає місце виникнення обов'язку дотримуватися вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», тобто Княжиківську сільську раду Монастирищенського району Черкаської області.
З урахування викладеного вище, суддею встановлено, що ОСОБА_1 був зобов'язаний до 01.04.2019 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, однак вказаного не зробив, подав вказану декларацію лише 10.05.2019 о 12 год 05 хв.
З огляду на вказане, суддя вважає, що у діянні ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаний з корупцією, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП (в редакції чинній на момент постановлення рішення) адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Разом з тим, відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП (в редакції чинній на момент вчинення правопорушення) адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Суддя вважає, що оскільки особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час вчинення правопорушення, а тому застосуванню підлягає ст. 38 КУпАП в редакції чинній на момент вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а саме 01.04.2019.
За таких обставин, у зв'язку зі спливом тримісячного строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст.38 КУпАП, суддя дійшов висновку, що відповідно до п.7 ст.247 КУпАП провадження по справі підлягає закриттю, оскільки станом на дату надходження справи на адресу суду, а саме 06.10.2020 та на момент розгляду справи - 13.11.2020 закінчився строк накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.23, 24, 33, 34, 35, 38, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Провадження по справі закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду.
Скаргу на постанову у справі, може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, через районний суд. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу про апеляційне оскарження, не було подано.
Суддя Ю.М. Жежер