Рішення від 06.11.2020 по справі 120/2860/20-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

06 листопада 2020 р. Справа № 120/2860/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шаповалової Т.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Литвина Д.С.,

представника позивача: Зінченка А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області про визнання протиправними та скасування рішень, розпорядження, поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

В червні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області, у якому просив:

визнати неправомірним (скасувати) рішення № 915 від 04.03.2020 року 34 сесії 7 скликання Лука-Мелешківської сільської ради «Про скорочення посади першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови»;

визнати неправомірним (скасувати) рішення № 917 від 20.03.2020 року 35 сесії 7 скликання «Про затвердження структури та чисельності апарату сільської ради, її виконавчих органів(у новій редакції)»;

визнати неправомірним (скасувати) розпорядження сільського голови Лука- Мелешківської сільської ради № 29 від 01.06.2020 «Про звільнення з посади Першого заступника сільського голови Лука-Мелешківської сільської ради ОСОБА_1 »;

поновити позивача на посаді заступника сільського голови Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області;

стягнути з Лука-Мелешківської сільської ради зарплату за час вимушеного прогулу в період з 01.06.2020 року по день прийняття рішення;

стягнути судові витрати пов'язані з розглядом даної справи;

рішення в частині поновлення на роботі та стягнення зарплати за один місяць допустити до негайного виконання.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що розпорядженням сільського голови № 29 від 01.06.2020 року його було звільнено з 01.06.2020 року з посади першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови згідно п. 1 ст. 40 КЗпП України.

Позивач вказує, що рішення про його звільнення Лука-Мелешківською сільською радою не приймалось. Звільнення відбулось на підставі розпорядження голови сільської ради, який не уповноважений приймати таке рішення.

Зазначає, що відповідно до рішення сільської ради було скорочено посаду першого заступника сільського голови, але він на даній посаді ніколи не працював, оскільки був затверджений та працював на посаді заступника сільського голови.

Посада заступника сільського голови не скорочувалась, а рішень щодо переведення позивача на посаду першого заступника сільського голови сільська рада ніколи не приймала.

Позивач вважає, що ніяких змін в організації виробництва та праці у відповідача не відбулось, а тому не було необхідності здійснювати скорочення чисельності.

На думку позивача, скорочення посади відбулось з метою звільнення його з посади заступника голови сільської ради.

Також вказує, що розпоряджень щодо звіту, періоду звітування, питань з яких необхідно надати звіт від сільського голови він не отримував та не був ознайомлений з рішенням Лука-Мелешківської сільської ради 32 сесії 7-го скликання від 24.12.2019 року і необхідністю надати звіт на наступну сесію.

Позивач зазначає, що в порушення вимог Закону України «Про місцеве самоврядування» та Закону України «Про доступ до публічної інформації» питання щодо розгляду його звіту, а також щодо скорочення посади першого заступника сільського голови не доводились до відома депутатів в установленому порядку, а проекти рішень не оприлюднювались як того вимагає законодавство.

Вважаючи, шо його права порушені, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 30.06.2020 року даний адміністративний позов залишено без руху та встановлено 10-денний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, а саме, оплати судового збору.

06.07.2020 року позивач на виконання вимог ухвали суду від 30.06.2020 року усунув зазначені недоліки в ухвалі суду.

Ухвалою суду від 13.07.2020 року прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 05.08.2020 року, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

31.07.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що підставою звільнення позивача слугувало рішення 34 сесії Лука-Мелешківської сільської ради 7 скликання № 915 від 04.03.2020, яким скорочено посаду першого заступника сільського голови та відмова ОСОБА_1 від переведення на вакантні посади, а не розпорядження № 29 Лука-Мелешківського сільського голови від 01.06.2020 року, як це помилково вважає позивач.

Відповідач вказує, що питання щодо скорочення посади першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови було предметом розгляду постійної комісії Лука- Мелешківської сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціального- економічного розвитку, за наслідками засідання якої було підготовлено висновок щодо доцільності скорочення посади першого заступника сільського-голови, що підтверджується відповідним протоколом № 35 від 24.02.2020 року.

Отже, доводи позивача щодо не розгляду питання скорочення постійною комісією сільської ради, як і доводи в частині не доведення до відома депутатів питань порядку денного сесії є безпідставними, оскільки такі доводи суперечать як змісту протоколу № 35 від 24.02.2020 року так і спискам поіменного голосування по рішенню сесії.

Щодо доводів позивача відносно назви посади, відповідач зазначає, що ОСОБА_1 з часу затвердження на посаду та по час звільнення займав посаду першого заступника Лука- Мелешківського сільського голови. Відомості, які містяться у трудовій книжці позивача є нічим іншим як помилкою працівника кадрової служби який здійснював її заповнення, що не впливає на дійсні обставини справи. Інших посад заступників сільського голови в структурі апарату Лука-Мелешківської сільської ради не було і немає, що відповідає положенням Постанови КМУ№268, якою затверджено семи посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату міських, сільських та селищних рад.

Також відповідач наголошує, що на теперішній час, стосовно обставин внесення помилкових відомостей до трудової книжки ОСОБА_2 , Лука-Мелешківською сільською радою вживаються заходи щодо притягнення винних осіб до юридичної відповідальності. Також позивачу направлено повідомлення з проханням надати трудову книжку з метою внесення виправлень.

Щодо доводів позивача відносно звіту про проведену роботу на посаді першого заступника сільського голови відповідач вказує, що заслуховування звітування щодо проведеної роботи першого заступника голови сільської ради не було підставою прийняття рішення про скорочення вказаної посади. Зокрема із протоколу № 35 від 24.04.2020 року постійної комісії Лука-Мелешківської сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціального-економічного розвитку чітко вбачається значне невиконання дохідної частини бюджету сільської ради, додатковим підтвердженням цього є довідка № 111 від 29.07.2020 року.

Також зазначає, що позивача своєчасно повідомлено про наступне вивільнення та про наявні вакантні посади. Разом з тим, позивач не виявив бажання бути переведеним на запропоновані посади.

Враховуючи вказані обставини, відповідач вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

11.08.2020 року позивач подав відповідь на відзив, у якій просить задовольнити його позовні вимоги.

Ухвалою суду від 29.09.2020 року викликано в судове засідання для допиту в якості свідка в судове засідання ОСОБА_1 . Цією ж ухвалою витребувано у Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області аудіо- (відеофіксацію) пленарного засідання 32 сесії Лука-Мелешківської сільської ради 7 скликання від 24.12.2019 року (в разі здійснення такої фіксації).

Відкладено судовий розгляд справи на 09.10.2020 року.

09.10.20 року розгляд справи відкладено на 20.10.2020 року.

20.10.20 року розгляд справи відкладено на 26.10.2020 року.

В судовому засіданні 26.10.2020 року судом в якості свідка допитано позивача ОСОБА_1 . Так, свідок пояснив, що 24.12.2019 року був відсутній на сесії Лука-Мелешківської ради та не був обізнаний про прийняте в цей день рішення про необхідність звітування перед радою. На засіданні ради 04.03.2020 року був відсутній, так як перебував на лікарняному. Також свідок зазначив, що був ознайомлений з повідомленням про скорочення посади та не надавав згоди на переведення на іншу посаду.

Ухвалою суду 26.10.2020 року витребувано у Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області протокол пленарного засідання 34 позачергової сесії Лука-Мелешківської сільської ради 7 скликання від 04.03.2020 та аудіо- (відеофіксацію) пленарного засідання 34 позачергової сесії 7 скликання від 04.03.2020 року (в разі здійснення такої фіксації).

Відкладено судовий розгляд справи на 03.11.2020 року.

03.11.2020 року відкладено судовий розгляд справи на 06.11.2020 року.

У судових засіданнях представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судових засіданнях просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на обставини, викладені у відзиві.

06.11.2020 року представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином, подав заяву про відкладення розгляду справи, у зв'язку із хворобою.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

Згідно з ч. 3 ст. 205 КАС України у разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

З урахуванням викладеного, враховуючи не надання доказів хвороби представника відповідача, а також неодноразового відкладення судових засідань за клопотаннями відповідача з таких же підстав, керуючись положеннями ч. 3 ст. 205 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду справи у відсутність представника відповідача.

Заслухавши пояснення сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Рішенням Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області ІІ сесії VII скликання від 23.11.2017 року відповідно до ст. ст. 10, 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» вирішено: затвердити заступником голови Лука - Мелешківської сільської ради ОСОБА_1 з 01.01.2018 року; скласти присягу посадової особи місцевого самоврядування.

Рішенням Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області 4 сесії 7-го скликання від 22.12.2017 року затверджено штатний розпис, структуру та чисельність Лука-Мелешківської сільської ради станом на 01.01.2018 року (додаток 1). Контроль за виконанням покладено на постійну комісію сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.

Додатком 1 передбачено у штатному розписі посаду першого заступника сільського голови у кількості однієї штатної посади з посадовим окладом 4800 грн.

Рішенням Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області 19 сесії 7-го скликання від 21.12.2018 року затверджено структуру та чисельність Лука-Мелешківської сільської ради станом на 01.01.2019 року (додаток 1). Контроль за виконанням покладено на постійну комісію сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.

Додатком 1 до рішення передбачено у структурі апарату першого заступника сільського голови у кількості однієї штатної посади.

Відповідно до протоколу пленарного засідання 32 сесії Лука Мелешківської сільської ради 7 скликання від 24 грудня 2019 року депутат ОСОБА_3 запропонував заслухати звіт першого заступника сільського голови ОСОБА_1 на наступній черговій сесії ради.

Рішенням 32 сесії 7 скликання Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області № 856 від 24.12.2019 року вирішено заслухати на наступній черговій сесії Лука-Мелешківської сільської ради звіт заступника сільського голови Бачека Ф.П.

Відповідно до рішення Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області 33 сесії 7-го скликання № 909 від 21.02.2020 року роботу першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови Бачека Ф.П. щодо звітування за проведену роботу на посаді першого заступника сільського голови визнано незадовільною Доручено першому заступнику Лука-Мелешківського сільського голови Бачеку Ф.П. підготувати у строк до наступної сесії Лука - Мелешківської сільської ради звіт про проведену роботу на посаді першого заступника сільського голови.

Розпорядженням № 20 від 24.02.2020 року Голови Лука - Мелешківської сільської ради «Про скликання 34 позачергової сесії сільської ради 7 скликання та засідання виконавчого комітету» відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 42, ч. 10 ст. 46 Закону України «про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту роботи сільської ради, враховуючи проекти рішень, поданих розробниками, вирішено скликати 34 позачергову сесію Лука - Мелешківської сільської ради 04.03.2020 о 16.00 год. з розглядом на ній таких питань, зокрема, 1.5. Звіт першого заступника сільського голови Лука-Мелешківської сільської ради ОСОБА_1 ; 1.6 Про скорочення посади першого заступника сільського голови Лука - Мелешківської сільської ради.

Вказана інформацію та проект порядку денного розміщено на веб сайті Лука - Мелешківської сільської ради, що підтверджується відповідним скріншотом.

Відповідно до витягу з протоколу №35 засідання постійної комісії Лука-Мелешківської сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку від 24.02.2020 року розглянуто питання щодо скорочення посади першого заступника Лука- Мелешківського сільського голови та вирішено скоротити посаду першого заступника сільського-голови у зв'язку з наявністю значного дефіциту бюджетних коштів з метою оптимізації витрат.

Відповідно до протоколу 34 сесії 7 скликання Лука-Мелешківської сільської ради 04.03.2020 року, заслухавши інформацію Лука-Мелешківського сільського голови ОСОБА_4 , виступ депутата Лука-Мелешківської сільської ради ОСОБА_3 , розглянуто питання порядку денного щодо визнання незадовільною роботу першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови ОСОБА_1 щодо звітування за проведену роботу на посаді першого заступника сільського голови, а також питання про скорочення посади першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови.

Рішенням 34 сесії 7 скликання Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області № 914 від 04.03.2020 року роботу першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови Бачека Ф.П. щодо звітування за проведену роботу на посаді першого заступника сільського голови визнано незадовільною.

Рішенням 34 сесії 7 скликання Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області № 915 від 04.03.2020 року, враховуючи висновок постійної комісії Лука-Мелешківської сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку (Юрченко Н.Г.), враховуючи рішення № 909 33 сесії Лука-Мелешківської сільської ради 7 скликання від 21.02.2020 року, рішення № 914 34 сесії 7 скликання Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області та керуючись ст. 25, ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада вирішила скоротити посаду першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови.

Рішенням 35 сесії 7 скликання Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області № 917 від 20.03.2020 року затверджено структуру та чисельність Лука - Мелешківської сільської ради у новій редакції (додаток 1). Вказаним додатком у структурі апарату не передбачено посади першого заступника сільського голови.

23.03.2020 року ОСОБА_1 повідомлено про скорочення посади, яку він займає та повідомлено про наявність вакантної посади начальника планово-фінансового сектору; начальника відділу у справах дітей, молоді та спорту та спеціаліста з соціальних питань. Дане повідомлення отримано ОСОБА_1 особисто 23.03.2020 року.

Розпорядженням сільського голови Лука-Мелешківської сільської ради від 01.06.2020 року на підставі рішення 34 сесії 7 скликання Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області № 915 від 04.03.2020 року «Про скорочення посади першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови», рішення 35 сесії 7 скликання Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області № 917 від 20.03.2020 року «Про затвердження структури та чисельності Лука - Мелешківської сільської ради у новій редакції», керуючись ч.1 ст.40 та ст.44 КЗпП, п.20 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування» ОСОБА_1 звільнено з посади першого заступника сільського голови у зв'язку із скороченням штату.

Згідно записів у трудовій книжці позивача 02.01.2018 року позивача затверджено на посаду заступника сільського голови, 01.06.2020 року його звільнено з посади у зв'язку із скороченням штату.

У карточках-довідках за 2018-2020 роки відображено структуру заробітної плати ОСОБА_1 на посаді першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови з часу прийняття по день звільнення з посадовим окладом першого заступника сільського голови, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року (із змінами).

Також судом встановлено, що рішенням Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області ІІ сесії VII скликання від 23.11.2017 року вирішено утворити п'ять постійних комісій Лука-Мелешківської сільської ради VII скликання:

Постійна комісія сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку;

Постійна комісія сільської ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи;

Постійна комісія сільської ради з питань житлово-комунального господарства та комунальної власності;

Постійна комісія сільської ради з питань освіти, культури, молоді фізкультури і спорту, прав людини, законності, депутатської діяльності;

Постійна комісія сільської ради з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення.

Вважаючи оскаржувані рішення протиправним та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Територіальна громада здійснює місцеве самоврядування в порядку, встановленому законом, безпосередньо або через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи; органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина третя статті 140, частина перша статті 144 Конституції України). Відповідно до частини першої статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 280/97-ВР). Окремі особливості проходження служби в органах місцевого самоврядування врегульовані Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року № 2493-ІІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2493-ІІІ).

Статтею 2 Закону № 280/97-ВР встановлено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно частини першої статті 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (частина третя статті 10 Закону № 280/97-ВР).

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (частина перша статті 11 Закону № 280/97-ВР).

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (частина друга статті 11 Закону № 280/97-ВР).

Пунктом 3 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР встановлено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад щодо вирішення виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради таких питань, як затвердження регламенту ради; утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій; утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує.

Статтею 42 Закону визначено повноваження сільського, селищного, міського голови, відповідно до якої, зокрема, він: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Нормами частини першої статті 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина дванадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради.

Згідно з частиною четвертою статті 46 Закону № 280/97-ВР наступні сесії ради (окрім першої) скликаються: сільської, селищної, міської ради, відповідно сільським, селищним, міським головою.

Частиною п'ятою статті 46 № Закону 280/97-ВР визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина десята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Частиною 1 статті 47 Закону № 280/97-ВР визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Відповідно до частини 5 статті 47 Закону № 280/97-ВР постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.

Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради(частина 15 статті 47 Закону № 280/97-ВР) .

Статтею 51 Закону № 280/97-ВР визначено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначає Закон України «Про службу в органах місцевог самоврядування» (далі- Закон № 2493-ІІІ).

Статтею 1 Закону № 2493-ІІІ визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до приписів статті 3 Закону № 2493-ІІІ посадами в органах місцевого самоврядування, зокрема, є виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Статтею 20 Закону № 2493-ІІІ визначено підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування. Так, у звказаній нормі зазначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом.

Статтею 21 № 2493-ІІІ визначено, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням ІІ сесії VII скликання Лука-Мелешківської сільської ради від 23 листопада 2017 року затверджено Регламент Лука -Мелешківської сільської ради.

Відповідно до статті 2 Регламенту ним встановлюється порядок скликання сесій ради, підготовки і розгляд нею питань, проведення засідань, прийняття рішень ради, загальні умови формування та організації роботи постійних та інших комісій ради, виконавчих органів ради, здійснення депутатської діяльності, обрання і затвердження посадових осіб місцевого самоврядування та інші процедури, які випливають з повноважень ради, встановлених Конституцією та законами України.

Статтею 18 Регламенту встановлено, що постійні комісії ради є її органами, що утворюються для попереднього розгляду та підготовки питань, які належать до її відання, а також здійснення контрольних повноважень щодо виконання рішень ради, діяльності виконавчих органів ради у сфері компетенції комісії.

Повноваження постійних комісій ради, порядок їх створення та діяльності визначаються чинним законодавством, цим Регламентом та Положенням про постійні комісії.

Статтею 22 Регламенту встановлено, що рада проводить свою роботу сесійно.

Відповідно до частини 1 статті 25 сесії Ради, окрім першої, скликаються Лука-Мелешківським сільським головою.

Частиною 7 статті 25 Регламенту передбачено, що рішення про скликання чергової сесії Ради доводиться до відома депутатів і деления не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Інформація про скликання сесії Ради оприлюднюється на офіційному всб-сайті Ради за адресою http://luka.gov.ua/ та на дошці оголошень на території Ради.

Матеріали сесії видаються депутатам при їх реєстрації.

Відповідно до статті 30 Регламенту включенню питання до проекту порядку денного та його винесенню на розгляд пленарного засідання ради передує попередній розгляд цього проекту в постійних комісіях ради, до сфери повноважень яких належать ці питання (якщо рішення не процедурне. Питання, які не були попередньо розглянуті відповідними постійними комісіями ради до порядку денного не включаються та не розглядаються на сесії.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Звільнення із зазначеної підстави допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Пунктом 1 Постанови КМУ від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» встановлено, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених цією постановою, і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.

Додатком №50 до вказаної постанови затверджено схему посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату міських (крім мм. Києва та Севастополя) рад та їх виконавчих комітетів, сільських, селищних рад, що представляють інтереси об'єднаних територіальних громад, та їх виконавчих комітетів. Зокрема передбачено розмір посадового окладу міського голови, сільського голови, селищного голови, першого заступника та заступника з питань діяльності виконавчих органів.

Оцінюючи аргументи позивача, якими він обгрунтовує протиправність оскаржуваних рішень, суд зазначає наступне.

Що стосується назви посади, яку займав позивач, доводів про те, що скорочено посаду першого заступника сільського голови, але він на даній посаді ніколи не працював, оскільки був затверджений та працював на посаді заступника сільського голови, ознайомлений з посадовою інструкцією заступника сільського голови, то суд звертає увагу, що зазначеними вище рішеннями Лука - Мелешківської сільської ради Вінницького району Вінницької області затверджувалися структура та чисельність Лука-Мелешківської сільської ради станом на 2018, 2019, 2020 роки. Згідно додатків до рішень в апараті сільської ради передбачалася лише посада першого заступника голови сільської ради. Інших посад заступників передбачено не було.

Додатком №50 до Постанови КМУ від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» затверджено схему посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату міських (крім мм. Києва та Севастополя) рад та їх виконавчих комітетів, сільських, селищних рад, що представляють інтереси об'єднаних територіальних громад, та їх виконавчих комітетів. Зокрема передбачено розмір посадового окладу сільського голови, першого заступника та заступника з питань діяльності виконавчих органів.

Посади заступника голови постановою не передбачено.

У карточках-довідках за 2018-2020 роки відображено структуру заробітної плати ОСОБА_1 на посаді першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови з часу прийняття по день звільнення з посадовим окладом першого заступника сільського голови, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року (із змінами).

Враховуючи наведене, за висновками суду, невірне зазначення назви посади позивача при його призначенні у рішенні ради, а також у трудовій книжці не спростовує перебування позивача на посаді першого заступника Лука-Мелешківського сільського голови.

Таке порушення не може мати наслідком нікчемність або оспорюваність акта, в даному випадку йдеться про порушення, яке носить формальне характер.

А тому суд, приходить до висновку, що зазначена позивачем підстава не може бути єдиною та достатньою підставою для скасування оскаржуваних рішень.

Що стосується доводів позивача про відсутність необхідності скорочувати посаду, яку займав позивач, неможливість скорочення його посади оскільки такі дії унеможливлюють роботу виконавчого комітету сільської ради у разі відсутності голови, відсутності у раді особи, яка б виконувала обов'язки позивача після його звільнення у комісіях ради, то суд звертає увагу на наступне.

Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що до виключної компетенції сільської ради належить питання затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання; утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради.

Статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що сільський голова вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, прийняття рішення про скорочення посади першого заступника сільського голови належить до виключних поноважень відповідної ради.

Такі повноваження є дискреційними, а тому адміністративний суд при розгляді цієї справи не може надавати оцінку мотивам ради щодо необхідності скорочення такої посади, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів ради, які проголосували за необхідність скорочення такої посади.

При цьому, здійснення таких дискреційних повноважень, як скорочення посади, має відбуватися з дотриманням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України).

Отже спірні рішення відповідача повинні бути перевірені адміністративним судом на предмет законності та легітимності, а не доцільності їх прийняття.

При цьому суд враховує, що питання щодо скорочення посади першого заступника Лука- Мелешківського сільського голови було предметом розгляду постійної комісії Лука- Мелешківської сільської-ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціального- економічного розвитку, за наслідками засідання якої було підготовлено висновок щодо доцільності скорочення посади першого заступника сільського-голови, що підтверджується відповідним протоколом № 35 від 24.02.2020.

А тому доводи щодо не розгляду питання скорочення постійною комісією сільської ради, як і доводи в частині не доведення до відома депутатів питань порядку денного сесії є безпідставними, оскільки такі доводи суперечать як змісту протоколу № 35 від 24.02.2020 року так і розпорядженню № 20 від 24.02.2020 року Голови Лука - Мелешківської сільської ради «Про скликання 34 позачергової сесії сільської ради 7 скликання та засідання виконавчого комітету» з відповідним проектом порядку денного та доказами розміщення його на сайті відповідача.

Відповідно до частини 7 статті 25 Регламенту ради рішення про скликання чергової сесії Ради доводиться до відома депутатів і деления не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Інших норм щодо порядку скликання позачергової сесії Регламент не містить.

В даному випадку скликалася позачергова сесія ради, розпорядження про її скликання було винесено за 9 днів до її проведення.

Також суд не бере до уваги доводи щодо того, що постійна комісія Лука- Мелещківської сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціального- економічного розвитку не є профільною комісією, яка має вирішувати кадрові питання, оскільки судом досліджено які комісії утворено у складі ради та відсутність комісії, яка б займалася кадровими питаннями.

Також суд звертає увагу, що контроль за виконанням рішень ради, які стосувалися затвердження структури та чисельності апарату та її виконавчих органів у 2017, 2018, 2019 роках покладався на зазначену постійну комісію.

Після прийняття відповідного рішення ради про скорочення посади та затвердження структури та чисельності працівників ради 20.03.2020 року позивача 23.03.2020 року повідомлено про скорочення посади, яку він займає та повідомлено про наявність вакантних посад. Разом з тим, позивач не виявив бажання зайняти запропоновані посади, що підтвердив в судовому засіданні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач при прийняті рішення про скорочення посади позивача та його звільненні, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами та Конституцією України.

При вирішенні даної справи суд не надає оцінку обставинам справи, які стосуються звітування позивача, як заступника сільського голови, його необізнаності з необхідністю підготувати звіт та відсутністю на одній із сесій у зв'язку із перебуванням на лікарняному, оскільки зазначені обставини не були підставою звільнення позивача із займаної посади.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Частинами першою та другою статті 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Згідно з вимогами ст. 139 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295, 382 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 12.11.2020 року

позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

відповідач: Лука - Мелешківська сільська рада Вінницького району Вінницької області Сича Володимира Миколайовича (код ЄДРПОУ 04329856, місцезнаходження: вул. Центральна, 2а, с. Лука-Мелешківська, Вінницького району Вінницької області, 23234)

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна