Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
11 листопада 2020 року № 520/9727/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822) про визнання протиправним та скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним і скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 12.02.2020 № 3139-СГ "Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність";
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області прийняти наказ (рішення) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення державної форми власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Гаврилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області площею 10,8481 га, з кадастровим номером 6320481500:03:000:1209 та надання її у власність ОСОБА_1 ;
- стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (ЄДРПОУ: 39792822, адреса: 61145, м. Харків, вул. Космічна, 21, 2 під'їзд, 8-9 поверх) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гри. 80 коп.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
В обгрунтування позовної заяви зазначено, що: Рішенням Барвінківського районного суду Харківської області від 20.08.2013 по справі №611/1076/13-ц позов ОСОБА_1 до Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області задоволено.
Визнано за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , право на одержання земельної частки (паю) в розмірі 7,37 умовних кадастрових гектарів, із них 5,26 умовних кадастрових гектар ріллі, 2,01 умовних кадастрових гектар пасовища, 0,10 умовних кадастрових гектар багаторічних насаджень, із земель державної власності (земель державного резервного фонду та земель запасу) на території Гаврилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області.
Рішення набрало законної сили 02.09.2013.
Суд зазначає, що дане судове рішення не можливо вважати таким, що має відношення до спірної земельної ділянки. Підставою для визнання судом права власності за ОСОБА_1 земельних ділянок слугувало відсутність у суду рішення про звільнення позивача з членів колгоспу. (а.с. 62)
На замовлення ОСОБА_1 було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель державного резервного фонду сільськогосподарського призначення державної форми власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Гаврилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області.
ОСОБА_1 неодноразово зверталась до Головного управління з приводу затвердження вищезазначеної документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність. Відповідачем надавались листи-відмови у затвердженні відповідної документації та передачі ділянки у власність. (а.с.24-42)
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 30.10.2019 №10893-СГ «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність» ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні документації із землеустрою та передачі у власність земельної ділянки площею 10,8481 га з кадастровим номером 6320481500:03:000:1209 у зв'язку з зим, що:
матеріали геодезичних вишукувань представлені не в повному обсязі та не відповідають вимогам пунктів 4.4.16, 7.4.13, 12.8, 12.9 Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.09.1998 №56. (а.с.43)
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 27.11.2019 № 12759-СГ «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність» ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні документації із землеустрою та передачі у власність земельної ділянки площею 10,8481 га з кадастровим номером 6320481500:03:000:1209 на підставі тих же обставин, які зазначені вище, а також зазначено, що відповідно до інформації, розміщеній на Публічній кадастровій карті в розділі «Загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення», земельна ділянка представлена агрогрупою с шифром 65с. Разом з тим, згідно з довідкою з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, (форма 6-зем) станом на 01.07.2017, наданою Відділом Держземагентства у Барвінківському районі листом від 03.07.2014 № В-260(В) ділянка має інший ґрунтовий покрив і представлена агрогрупами с шифром: 66д, 90д, 140е. (а.с.44)
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області 12.02.2020 №3139-СГ «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність» ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні документації із землеустрою та передачі у власність земельної ділянки площею 10,8481 га з кадастровим номером 6320481500:03:000:1209 у зв'язку з наявністю тих же підстав, зазначених в наказі від 27.11.2019 № 12759-СГ. (а.с.45)
Не погоджуючись з наказом про відмову, позивач звернувся до суду з даним позовом.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частинах першій та третій статті 22 Земельного кодексу України передбачено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до частин першої-третьої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
За правилами частини другої статті 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 10 статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У разі якщо на підставі матеріалів інвентаризації здійснюються формування земельних ділянок за рахунок земель державної та комунальної власності, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій, технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель (крім технічної документації, за якою проводиться інвентаризація масиву земель сільськогосподарського призначення) погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Частиною 17 вказаної статті визначено, що підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Згідно частини першої статті 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до частини 5 статті 186-1 Земельного кодексу України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Згідно з частиною 6 статті 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
За приписами частини 8 статті 186-1 Земельного кодексу України у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).
Отже, системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:
1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;
2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);
3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України;
4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;
5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
Позивач неодноразово звертався до відповідача з заявою про затвердження проекту, на що отримував аналогічні за змістом відповіді про відмову у затвердженні.
Наказом ГУ Держземагентства у Харківській області від 09.09.2014 №2145-СГ позивачу було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовним розміром 5,2600 ум.кад.га, а з заявою позивач звернулась щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,8481 га.
Підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою в оскаржуваному наказі зазначено: земельна ділянка представлена агрогрупою с шифром 65с. Разом з тим, згідно з довідкою з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, (форма 6-зем) станом на 01.07.2017, наданою Відділом Держземагентства у Барвінківському районі листом від 03.07.2014 № В-260(В) ділянка має інший ґрунтовий покрив і представлена агрогрупами с шифром: 66д, 90д, 140е; матеріали геодезичних вишукувань представлені не в повному обсязі та не відповідають вимогам пунктів 4.4.16, 7.4.13, 12.8, 12.9 Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.09.1998 №56.
Судом встановлено, що публічна кадастрова карта України містить наступне. Земельна ділянка кадастровий номер: 6320481500:03:000:1209, тип власності: Державна власність, Цільове призначення: 17.00 Землі резервного фонду (землі, створені органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування у процесі приватизації сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій) Землі державного резервного фонду Площа: 10.8481 га.
Стосовно Рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 20.08.2013 по справі №611/1076/13-ц, яким позов ОСОБА_1 до Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області задоволено, судом встановлено наступне.
Текст Рішення, наданий до суду відповідачем, позивач такий текст судового рішення цитує в позові, містить наступну резолютивну частину:
«Позов задовольнити. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , право на одержання земельної частки (паю) в розмірі 7,37 умовних кадастрових гектарів, із них 5,26 умовних кадастрових гектар ріллі, 2,01 умовних кадастрових гектар пасовища, 0,10 умовних кадастрових гектар багаторічних насаджень, із земель державної власності (земель державного резервного фонду та земель запасу) на території Гаврилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області». (а.с.62-63)
Єдиний державний реєстр судових рішень по даній справі містить наступну резолютивну частину:
«Позов задовольнити. Визнати за ОСОБА_1 право на одержання земельної частки (паю) в розмірі 7,37 умовних кадастрових гектарів із земель запасу на території Гаврилівської сільської ради Барвінківського району Харківської області» (а.с.113-114)
Таким чином, підстави для отримання земельної ділянки площею 10,8481 га із земель державної власності у позивача відсутні, судове Рішення ймовірно стосується іншої земельної частки (паю) в розмірі 7,37га.
Позивач намагається затвердити проект землеустрою земельної ділянки площею 10,8481 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно п. б ст. 121 Земельного кодекса України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Таким чином, позивач просить суд задовольнити позовну вимогу стосовно земельної ділянки площею 10,8481 га, в той час як норма Земельного кодекса України передбачає безоплатну передачу земельних ділянок не більше 2,0 гектара. Доказів отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) матеріали справи не містять.
На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів абз.2 ч.5 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст.139, 242-246, 250, 255, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м.Харків,61145, код ЄДРПОУ 39792822) про визнання протиправним та скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 11 листопада 2020 року.
Суддя Сагайдак В.В.