Справа № 761/36190/20
Провадження № 3/761/9053/2020
11 листопада 2020 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Саадулаєв А.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Шевченківського управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 122-4, 124, 124 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
встановив:
До Шевченківського районного суду м. Києва надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-4, та 124, КУпАП.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 10 листопада 2020 року матеріал справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 об'єднані в одне провадження.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18, №128091, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 (особу встановлено згідно бази «АРМОР»), засоби зв'язку НОМЕР_1 , 13 жовтня 2020 року, о 17 год. 50 хв., в м. Києві по вул. Хрещатик, 21, керуючи транспортним засобом «Ford Mondeo», реєстраційний номерний знак транспортного засобу НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з транспортним засобом «Mercedes-Benz Sprinter», реєстраційний номерний знак транспортного засобу НОМЕР_3 , після чого з транспортним засобом «Hyundai 120», реєстраційний номерний знак транспортного засобу НОМЕР_4 та транспортним засобом «TOYOTA RAV 4 HYBRID», реєстраційний номерний знак транспортного засобу НОМЕР_5 , які рухалися попереду. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження. Чим порушив п.12.1., 13.1 ПДР, скоївши адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Крім цього, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №104378, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , (особу встановлено згідно паспорта серії НОМЕР_6 ), 13 жовтня 2020 року о 17 год. 50 хв., 13 жовтня 2020 року, о 17 год. 50 хв., в м. Києві по вул. Хрещатик, 21, керуючи транспортним засобом «Ford Mondeo», реєстраційний номерний знак транспортного засобу НОМЕР_2 , не впевнившись в безпечності свого маневру, здійснив рух заднім ходом та здійснив зіткнення з транспортним засобом «TOYOTA CAMRY», реєстраційний номерний знак транспортного засобу НОМЕР_7 . При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження. Чим порушив п.10.9. ПДР, скоївши адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Крім цього, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18, №128092, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 (особу встановлено згідно бази «АРМОР»), засоби зв'язку НОМЕР_1 , 13 жовтня 2020 року, о 17 год. 50 хв., в м. Києві по вул. Хрещатик, 21, керуючи транспортним засобом «Ford Mondeo», реєстраційний номерний знак транспортного засобу НОМЕР_2 , став учасником ДТП, а саме скоїв зіткнення з транспортним засобом «Mercedes-Benz Sprinter», реєстраційний номерний знак транспортного засобу НОМЕР_3 , після чого з транспортним засобом «Hyundai 120», реєстраційний номерний знак транспортного засобу НОМЕР_4 та транспортним засобом «TOYOTA RAV 4 HYBRID», реєстраційний номерний знак транспортного засобу НОМЕР_5 , після чого залишив м. Києві по вул. Хрещатик, 21 - місце ДТП, до якого був причетним. Чим порушив п.2.1., 12.1., 13.1 ПДР, скоївши адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 122-4 КУпАП.
Дослідивши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, судом встановлено, що у них відсутня інформація про те, що особу, яка притягається до адміністративної відповідальності повідомлено про час та місце розгляду справи та складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Стаття 245 КУпАП передбачає, що завданням провадження по справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, в також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог п. 2 ст.278 КУпАП при підготовці справи до розгляду перевіряється, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, при підготовці справи до розгляду встановлено, що вказаний протокол про адміністративне правопорушення складено без дотримання вимог ст.256 КУпАП, що унеможливлює розгляд матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Правила оформлення протоколів про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху унормовано приписами Розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395 (далі по тексту - Інструкція), відповідно до якої протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1) складається в письмовій формі відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються:
1) письмові пояснення свідків правопорушення в разі їх наявності;
2) акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу в разі здійснення його затримання;
3) акт огляду на стан сп'яніння в разі проведення огляду на стан сп'яніння;
4) інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
За наявності технічної можливості протокол про адміністративне правопорушення складається в електронній формі з автоматичним присвоєнням йому відповідної серії та номера, який роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
Під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Так, у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП протокол є належно оформленим, зокрема він має бути підписаний особою, що його склала та особою, яка притягається до відповідальності або якщо він в присутності свідків відмовився від підпису.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як вбачається з даного протоколу, всупереч ст.256 КУпАП, останній не підписаний особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також відсутній підпис правопорушника у відповідній графі протоколу щодо його відмови від підпису, в присутності свідків.
Оскільки протокол про адміністративне правопорушення не містить підпису особи, яка притягається до адміністративної відповідальності або запису про відмову правопорушника від підписання, тому ОСОБА_1 не було роз'яснено його права відповідно до ст.268 КУпАП, що позбавило особу права надати свої пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від підпису.
Частиною 2 статті 254 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
В матеріалах справи відсутні відомості щодо отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 283 КУпАП, постанова повинна містити:
найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову;
дату розгляду справи;
відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування;
опис обставин, установлених під час розгляду справи;
зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення;
прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про:
дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення;
транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак);
технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався);
розмір штрафу та порядок його сплати;
правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження;
відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
В матеріалах справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вказано різні адреси місця проживання вказаної особи, а засіб зв'язку, вказаний у протоколі не працює, у зв'язку із вказаними недоліками суд позбавлений можливості розглянути питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 із дотриманням встановлених вимог щодо забезпечення сповіщення особи про час і місце її розгляду і відповідно створення умов для реалізації особою своїх прав, передбачених ст. 268 КУпАП.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» відповідно до якої звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
Враховуючи те, що вищезазначені порушення унеможливлюють розгляд адміністративного протоколу в суді, тому суд приходить до висновку про направлення даної справи до Шевченківського управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві, для доопрацювання та належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 163-1, 245, 252, 256, 278, 280 КУпАП, суддя
постановив:
Справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 122-4, 124, 124 КУпАП направити до Шевченківського управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві для усунення недоліків, визначених даною постановою, та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: