про зупинення провадження у справі
№ 380/8993/20
05 листопада 2020 р.
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув у письмовому провадженні питання про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації та стягнення грошової допомоги.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами :
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 разової щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік відповідно до положень ст.12 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту в розмірі 8190 грн.00 коп;
- стягнути з Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої разової щорічної грошової допомоги, як учаснику бойових дій до п'ятого травня за 2020 рік у розмірі 6800 грн 00 коп.
Ухвалою суду від 23.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Вирішуючи питання про доцільність зупинення провадження у цій адміністративній справі, суд зважає на таке.
Підстави та порядок зупинення провадження у справі врегульовані статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України). Так, частиною 1 цієї статті передбачено обов'язкові підстави для зупинення провадження у справі, а у частині 2 цієї статті наведено факультативні підстави.
Однією із факультативних підстав для зупинення провадження у справі є розгляд типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі (пункт 9 частина 2 статті 236 КАС України).
При цьому, положення пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України узгоджуються із приписами статті 291 КАС України, якою визначено особливості провадження у типовій справі.
Зокрема, частиною 1 цієї статті передбачено, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі (частина 2 статті 291 КАС України).
Аналіз наведених вище норм свідчить, що суд вправі зупинити провадження у справі з власної ініціативи на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України за наступних умов: перебування у провадженні суду типової справи; відкриття Верховним Судом провадження у відповідній зразковій справі, що підтверджується оприлюдненням повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі.
Варто звернути увагу на те, що провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для зупинення провадження у справі на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України, суд з урахуванням відомостей, що містяться на офіційному сайті Верховного Суду та у Єдиному державному реєстрі судових рішень, встановив, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 червня 2020 року відкрито провадження у зразковій справі №440/2722/20 (провадження №Пз/9901/14/20) за позовом особи до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Водночас, провадження у зразковій справі відкрито у зв'язку із наявністю у провадженні адміністративних судів типових адміністративних справ: 1) позивачами у яких є особи з інвалідністю внаслідок війни та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік; 2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області); 3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18); 4) позивачами у справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Таким чином, судом встановлено наявність однієї передумови для зупинення провадження у справі на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України, адже суд пересвідчився, що в провадженні Верховного Суду перебуває зразкова справа №440/2722/20 (провадження № Пз/9901/14/20).
Що ж стосується іншої умови, за наявності якої суд вправі зупинити провадження у справі на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України, то, на переконання суду, адміністративну справу №380/8993/20 слід віднести до типової справи, що має ознаки, притаманні зразковій справі №440/2722/20. Так, у справах №380/8993/20 та №440/2722/20 відповідачами є орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, спір у цих справах виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, а також позивачами у цих справах заявлено аналогічні вимоги.
Водночас як видно з Єдиного державного реєстру судових рішень 29.09.2020 прийнято рішення у зразковій справі №440/2722/20, проте відмітки про набрання законної сили згідно відомостей реєстру немає.
Відтак, рішення Верховного Суду від 29.09.2020 у справі №440/2722/20 не набрало законної сили.
За наявності в сукупності обов'язкових передумов для зупинення провадження у справі на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України суд дійшов висновку зупинити провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20.
Керуючись ч. 1 ст. 236, 248, 256 КАС України, суд - постановив :
Провадження у справі № 380/8993/20 за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації та стягнення грошової допомоги - зупинити, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20 (провадження № Пз/9901/14/20).
Про поновлення провадження у справі сторони будуть повідомлені судом.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб - порталі судової влади України за адресою http://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/, в розділі “Стан розгляду справи.
Ухвала про зупинення провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Коморний О.І.