Постанова від 15.10.2020 по справі 560/1396/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/1396/20

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Майстер П.М.

Суддя-доповідач - Кузьмишин В.М.

15 жовтня 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Сапальової Т.В. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина.

Короткий зміст позовних вимог.

У березні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій Хмельницького обласного військового комісаріату щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №ХС42182 від 30.07.2018 року із зниженням тарифного розряду ОСОБА_1 з 34 до 27 та зобов'язати Хмельницький обласний військовий комісаріат направити до Головного управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу у розмірі 6480,00 грн., що відповідає тарифному розряду «34», починаючи з 01.01.2018.

Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.05.2020 адміністративний позов задоволено.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ІНФОРМАЦІЯ_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги Хмельницький ОВК зазначає про те, що новий розмір посадового окладу з 01.03.2018 року визначений з урахуванням приміток 1-2 до Додатку 24 наказу №90.

Рух справи у суді апеляційної інстанції.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2020 року справу відкрито апеляційне провадження.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року справу призначено до судового розгляду в порядку письмового провадження.

Правом подання відзиву на апеляційну скаргу позивач не скористався.

Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції.

Так, судом першої інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , офіцер запасу, пенсіонер Міністерства оборони України, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду у Хмельницькій області, та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислення пенсії здійснювалось з 31.12.1996 року.

Обчислення пенсії здійснювалось виходячи із складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1275,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 490,00 грн.; надбавка за кваліфікацію, В/СЛ 1 клас 4% - 51,00 грн.; особливі умови служби 30% - 382,50 грн.; робота з таємними виробами, носіями, документами 15% - 191,25 грн; надбавка за особливо важкі завдання 50% - 945,00 грн.; премія 10% - 127,50 грн. Основний розмір пенсії 62% грошового забезпечення, а також підвищення або надбавка за 3 категорію ЧАЕС - 113,88 грн.

01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018р. № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України", ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку №ХС42182 від 06.03.2018 про розмір грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2017 року. Відповідно до даної довідки посадовий оклад становить 6480,00 грн., що згідно з додатком 24 до наказу Міністра оборони від 01.03.2018 №90 відповідає 34 тарифному розряду, та без врахування додаткових видів грошового забезпечення.

30 липня 2018 року Хмельницький обласний військовий комісаріат виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку №ХС42182, зменшивши посадовий оклад до 5500,00 грн., що відповідало 27 тарифному розряду.

11.02.2020 позивач звернувся до Хмельницького обласного військового комісаріату Міністерства оборони України із заявою, у якій просив повідомити про причини зменшення розміру пенсії.

У відповіді оформленій листом від 19.02.2020 №14/1868 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивачу, що посадовий оклад станом на 01.03.2018 року у розмірі 5500 грн. (27 тарифний розряд) визначено відповідно до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України» та листів Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 25.06.2018 №248/3978 та від 27.06.2018 №248/68/дск. Відповідно до примітки 2 додатку 24 зазначеного наказу (Схема співвідношення) тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати встановлені в додатках 1-22 до цього наказу розміри відповідних тарифних розрядів за аналогічними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління. Отже, посадовий оклад визначено вірно, згідно вимог чинного законодавства та підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на даний час немає.

Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, тому звернувся в суд з цим позовом.

Мотивувальна частина.

Позиція Сьомого апеляційного адміністративного суду

Відповідно до ч.5 ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян, які знаходяться на службі в Збройних Силах України і інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.

Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

У той же час, пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, врегульовані Законом України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (Закон №2011).

Відповіднд до ст.1 Закону №2011 встановлено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ст.9 Закону №2011 держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року № 1774-VIII з 01.01.2017 року внесено зміни в ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечені осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ .

Так, згідно з частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року за № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року за №45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Разом з тим, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року № 103 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Постанова №103), постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704 (далі - Постанова №704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

Так, пунктом 4 Постанови № 704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Разом з тим, відповідно до Постанови №704 та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (далі - Наказ №90) установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

У той же час, у зв'язку із затвердженням тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців Міністерством оборони України прийнято Наказ №90, згідно з яким визначається співвідношення встановлених до 01.03.2018 року окладів військовослужбовців до відповідних тарифних розрядів (Додаток 24 з примітками 1-3).

Положення вищезазначеного Наказу №90 застосовуються для визначення тарифних розрядів за посадою і відповідних їм посадових окладів військовослужбовців, звільнених з військової служби, та враховуються для перерахунку пенсії таким військовослужбовцям.

Згідно з Приміткою 1 до Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу №90 (далі - Додаток 24), ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

При цьому, згідно з Приміткою 2 до Додатку 24, тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01 березня 2018 року в розмірі 1275 - 1299,99 грн. відповідає тарифному розряду « 34», що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.

Судом встановлено, що починаючи з 31.12.1996 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1275,00 грн.

Таким чином, як вірно зазначено судом першої інстанції, посадовий оклад ОСОБА_1 , встановлений до 01 березня 2018 року в розмірі 1275,00 грн., відповідає тарифному розряду « 34», що відповідає інформації, відображеній у виготовленій Хмельницьким ОВК довідці про розмір грошового забезпечення 06.03.2018 №ХС42182, згідно якої посадовий оклад становить 6480,00 грн.

Разом з тим судом встановлено, що 30.07.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №ХС42182, згідно якої його посадовий оклад становить 5500,00 грн., що відповідає тарифному розряду « 27».

Так, з метою проведення перерахунку пенсії позивачу відповідач зобов'язаний керуватися положеннями частини 4 статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечені осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закону №2262-ХІІ) та нормами відповідних підзаконних нормативно-правових актів, прийнятих на його виконання.

Виходячи зі змісту ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсії проводиться у разі дотримання наступних умов: у встановлених Кабінетом Міністрів України порядку, на умовах та у розмірах проведення такого перерахунку; за умови відповідності (аналогічності) посад при визначенні грошового забезпечення військовослужбовця; за умови, що розмір перерахованої пенсії не повинен бути нижчим раніше призначеної пенсії.

Колегія суддів апеляційної інстанції вважає необґрунтованим посилання ІНФОРМАЦІЯ_1 на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.06.2018 № 248/68/дск, оскільки як вірно зазначено судом першої інстанції, вказаний лист не є нормативно-правовим актом, який має обов'язковий характер, тому інформація викладена в ньому має інформаційний (рекомендаційний) зміст, не встановлює правових норм, а тому не спростовує позицію позивача у спірних правовідносинах.

Таким чином колегія суддів приходить до висновку, що посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії згідно постанови №103 від 21.02.2018, слід розраховувати виходячи із співвідношення його посадового окладу встановленого до 01.03.2018, тобто 1275,00 грн. до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно Додатку 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 відповідає тарифному розряду « 34» та розміру посадового окладу 6480,00 грн.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, ІНФОРМАЦІЯ_3 не надав доказів правомірності своїх дій щодо застосування Примітки 2 до Додатку 24, не обґрунтував співвідношення посади позивача до основних типових посад додатків 1 - 22 до Наказу №90, і не довів, що тарифний розряд 34 (який відповідає посадовому окладу, встановленому позивачу до 01.03.2018) перевищує встановленні в додатках 1-22 до до Наказу №90 розміри відповідних тарифних розрядів за аналогічними посадами.

З урахуванням наведеного суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій Хмельницького ОВК щодо формування довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 30.07.2018 року №ХС42182 із урахуванням посадового окладу в розмірі 5500,00 грн (тарифний розряд за посадою - 27).

Оскільки військовий комісаріат не довів правомірності своїх дій щодо формування довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 30.07.2018 року №ХС42182, то порушене право позивача слід поновити шляхом визнання протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №ХС42182 від 30.07.2018 року із зниженням тарифного розряду позивачу з 34 до 27 та зобов'язати Хмельницький обласний військовий комісаріат направити до Головного управління Пенсійного фонду у Хмельницькій довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 6480,00 грн, що відповідає тарифному розряду "34", починаючи з 01.01.2018.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.

Враховуючи вищезазначене колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив вірний висновок щодо задоволення позову.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Кузьмишин В.М.

Судді Сапальова Т.В. Сушко О.О.