м. Вінниця
08 жовтня 2020 р. Справа № 120/171/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н. Л.,
секретаря судового засідання: Литвина Д.С.,
за участю представника відповідача: Лепетухи Я.В.,
клопотання представника Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про залишення без розгляду заяв про роз'яснення судового рішення та про зупинення виконання рішення суду у справі за позовом:
ОСОБА_1
до державного реєстратора Бадюк Олени Вячеславівни Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради, Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради
про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора Бадюк Олени Вячеславівни Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради, Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 28.09.2020 року призначено заяви Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про зміну способу та порядку виконання рішення суду та клопотання про зупинення виконання рішення суду до розгляду на 08.10.2020 року.
22.09.2020 та 08.10.2020 року до суду надійшли клопотання представника Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про залишення без розгляду заяв про роз'яснення судового рішення та про зупинення виконання рішення суду у справі №120/171/19-а.
Визначаючись щодо клопотання представника позивача, суд виходить з такого.
Пунктом 3 ч. 3 ст. 44 КАС України передбачено, що учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Тому, слід враховувати, що згідно вимог п. 3 ч. 3 ст. 44 КАС України, заявнику, як ініціатору процесу, законодавцем надано широке коло процесуальних прав щодо можливості подання заяв та клопотань, які він може використовувати на власний розсуд, не допускаючи при цьому зловживань. Клопотання про залишення без розгляду позову, є одним із різновидів таких заяв та клопотань.
Підстави та порядок залишення позову без розгляду визначені статтею 240 КАС України.
Зокрема, пунктом п'ятим частини першої цієї статті передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Положення цієї норми, відповідно до принципу диспозитивності (ч. 3 ст. 9 КАС України), передбачає право заявника розпоряджатися своїми вимогами на власний розсуд.
Водночас, підстави для відмови у задоволенні поданої заяви законодавством не передбачені, оскільки відкликання позову є правом особи, яка звернулась до суду.
Враховуючи обставини, що встановлені при розгляді заяви та надану їм правову оцінку, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотань представника Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради наслідком чого є залишення позову без розгляду.
Крім того, суд вказує, що відкликання позовної заяви є безумовним правом позивача, яке у даному випадку обмеженим бути не може.
Керуючись статтями 44, 240, 248, 256 КАС України суд,
Клопотання представника Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про залишення без розгляду заяви Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про роз'яснення рішення суду в адміністративній справі №120/171/19-а, задовольнити.
Заяву Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про роз'яснення рішення суду в адміністративній справі №120/171/19-а, залишити без розгляду.
Клопотання представника Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про залишення без розгляду заяви Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про зупинення виконання рішення суду в адміністративній справі №120/171/19-а, задовольнити.
Заяву представника Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про зупинення виконання рішення суду в адміністративній справі №120/171/19-а, залишити без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Крапівницька Н. Л.