08 жовтня 2020 рокуЛьвівСправа № 380/8208/20 пров. № А/857/11985/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Копанишин Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Львівської обласної партійної організації "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року у справі за адміністративним позовом Львівської обласної партійної організації "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Рудківської міської територіальної виборчої комісії Самбірського району Львівської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити ді, -
суддя (судді) в суді першої інстанції - Мартинюк В.Я., Кравців О.Р., Карп'як О.О.,
час ухвалення рішення 17:22,
місце ухвалення рішення - м. Львів,
дата складання повного тексту рішення не зазначена,
Львівська обласна партійна організація «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» (далі - Львівська ОПО «ВО «Батьківщина» звернулася в суд з позовом до Рудківської міської територіальної виборчої комісії Самбірського району Львівської області (далі - Рудківська МТВК), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову від 28 вересня 2020 року №30 “Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області висунутих Львівською обласною партійною організацією "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина”, на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року”;
- зобов'язати зареєструвати всіх кандидатів у депутати Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Львівської обласної партійної організації "Всеукраїнське об'єднання “Батьківщина”, на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року відмовлено у задоволенні позову.
Рішення мотивоване тим, що судом не встановлено порушень критеріїв правомірності постанови від 28 вересня 2020 року №30 “Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області висунутих Львівською обласною партійною організацією “Всеукраїнське об'єднання “Батьківщина", визначених ч.2 ст.2 КАС України.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, Львівська ОПО «ВО «Батьківщина» подала апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на не з'ясування судом першої інстанції всіх обставин, що мають значення для справи, не доведення обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, а також на неповну невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове, яким задовольнити повністю позовні вимоги.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що з врахуванням технічної помилки, яка була допущена при оформленні Протоколу ІІ етапу ХІХ конференції Львівської ОПО «ВО «Батьківщина», слід вважати вірним територіальний виборчий список № 1 кандидатів у депутати до Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області від Львівської обласної партійної організації «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», який був оголошений та затверджений на ХІХ конференції Львівської ОПО «ВО «Батьківщина», яка відбулась 19.09.2020.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив про необґрунтованість її вимог. Просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, залишивши без задоволення апеляційну скаргу.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 28.09.2020 року Рудківською МТВК прийнято постанову № 30 “Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області висунутих Львівською обласною партійною організацією “Всеукраїнське об'єднання “Батьківщина”, яка прийнята на підставі ст. ст. 36, 37, п.1 ч.1 ст.230, п. п. 4, 23 ч.2 ст.206, ч.2 ст.216, ст. ст. 217, 218, 219, ч.1, ч.4 ст.222, ст.225, ст.227 Виборчого кодексу України (далі - ВК України), постанови Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 року №173.
Підставою для відмови у реєстрації кандидатів слугувало те, що:
- в єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області в графі “Порядковий номер кандидата у відповідному територіальному виборчому списку”, кандидат під номером 6 зазначений як такий, що іде п'ятим номером у територіальному виборчому списку по територіальному виборчому округу №2, а у відповідному територіальному списку він іде першим номером;
- під час формування територіального списку по територіальному виборчому округу №1 кандидатів у депутати до Рудківської міської ради було порушено вимоги абзацу 2 ч.9 ст.219 Виборчого кодексу України;
- заяву з уточненими вимогами від 25.09.2020 року не було взято до уваги, оскільки така не відповідає вимогам ч.7 ст.227 ВК України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову і вважає його таким, що відповідає правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму (частина 1 статті 273 КАС України).
Виборчий кодекс України відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Згідно із статтею 196 ВК України, виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Загальні засади висування кандидатів організацією партії встановлені статтею 217 ВК України, якою передбачено, що висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі Кодексу, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових, позачергових, перших, повторних, проміжних виборах, прийнятого після прийняття рішення про призначення відповідних виборів.
Відповідна організація партії формує та затверджує єдиний та територіальні виборчі списки на виборах депутатів ВР АРК, обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (10 тисяч виборців і більше).
Висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.
Організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії.
Кількість кандидатів у депутати, які включаються до єдиного виборчого списку організації партії, не повинна перевищувати кількісний склад депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради.
У єдиному виборчому списку визначається перший кандидат. З числа інших кандидатів, включених до єдиного виборчого списку, організація партії на тих самих зборах, конференції формує і затверджує територіальні списки кандидатів у депутати у кожному територіальному виборчому окрузі. Територіальний виборчий список організації партії повинен включати не менше п'яти і не більше дванадцяти кандидатів у депутати.
Кожен кандидат у депутати, включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата), також має бути включений до одного з територіальних виборчих списків. Кандидат не може бути включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата) організації партії більше ніж один раз, а також до двох чи більше різних територіальних виборчих списків.
Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від партії приймається шляхом затвердження єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних територіальних виборчих округів, які додаються до такого рішення і є його невід'ємною частиною. Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати підписується керівником організації партії і скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня, а також погоджується центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою партії.
Форми єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від організації партії затверджуються Центральною виборчою комісією і не можуть бути змінені під час виборчого процесу.
Частиною 1 статті 219 ВК України передбачено, що висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.
Як встановлено частиною 1 статті 227 ВК України, кандидати у депутати, включені організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, реєструються територіальною виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною обласною, районною, міською, районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією за умови подання комісії документів, передбачених статтею 222 цього Кодексу.
У відповідності до статті 222 ВК України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею вичерпного переліку документів.
Територіальна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Частиною 6 статті 227 ВК України встановлено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Статтею 230 ВК України передбачено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі:
1) порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій;
2) відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави);
3) встановлення нею наявності у передвиборній програмі організації партії положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення;
4) висування кандидатів у депутати від організації партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов'язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб'єкт подання документів.
Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.
Як встановлено частиною 9 статті 219 ВК України, під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці (місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).
У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п'яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку.
Статтею 227 ВК України встановлено, що список та черговість кандидатів у депутати в єдиному виборчому списку, а також список та черговість кандидатів у кожному територіальному виборчому списку, визначені організацією партії, не можуть бути змінені після подання документів для їх реєстрації територіальною виборчою комісією. Черговість кандидатів у депутати у територіальному виборчому списку може бути змінена лише за підсумками голосування виборців за умови та у порядку, встановлених частинами першою і другою статті 259 цього Кодексу.
Досліджуючи наявну в матеріалах справи заяву Львівської ОПО “ВО “Батьківщина” від 19.09.2020 року щодо реєстрації кандидатів у депутати на місцевих виборах, до якої було додано, серед іншого, єдиний виборчий список кандидатів у депутати та територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від позивача та порівнюючи колонки єдиного виборчого списку “Номер територіального виборчого округу, до якого віднесено кандидата” та “Порядковий номер кандидата у відповідному територіальному виборчому списку” з колонкою “Порядковий номер кандидата в територіальному виборчому списку” територіального виборчого списку кандидатів у депутати Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області, висунутих позивачем у територіальному виборчому окрузі №2, встановлено, що кандидат ОСОБА_1 у єдиному виборчому списку іде п'ятим номером по територіальному виборчому округу №2, а у відповідному територіальному списку він іде першим номером.
Водночас, згідно витягу Протоколу ІІ етапу ХІХ конференції Львівської ОПО “ВО “Батьківщина” від 19.09.2020 року ОСОБА_1 у територіальному виборчому списку (територіальний виборчий округ №2) іде першим номером, що не відповідає інформації у колонці “Порядковий номер кандидата у відповідному територіальному виборчому списку” у єдиному виборчому списку від 19.09.2020 року №417.
Крім того, встановлено, що за змістом доданого до заяви позивача від 19.09.2020 року територіального виборчого списку кандидатів у депутати Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області, висунутих позивачем у територіальному виборчому окрузі №1, осередком партії при його формуванні було допущено порушення порядку, передбаченого ч. 9 ст. 219 ВК України, зокрема, після п'ятого кандидата під шостим, сьомим та восьмим номером ідуть два кандидати чоловічої статі та одна - жіночої, проте мали б бути почергово включені кандидати різної статі.
Як з'ясовано судом, аналогічна черговість збережена і у витязі з Протоколу ІІ етапу ХІХ конференції Львівської ОПО “ВО “Батьківщина” від 19.09.2020, яка сформована з порушенням ч. 9 ст. 219 ВК України.
Встановивши такі порушення, відповідач листом №05 від 23.09.2020, який отриманий уповноваженою особою Львівської ОПО “ВО “Батьківщина” 24.09.2020, повідомив позивача про виявлені недоліки.
На виправлення недоліків позивачем подано заяву від 25.09.2020 року з доданими документами, дослідивши які, судом встановлено, що позивачем не було додано до заяви виправлений список кандидатів у депутати Рудківської міської ради, висунутих Львівською ОПО “ВО “Батьківщина” у територіальному виборчому окрузі №2 на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19.09.2020 року. Тобто позивач не усунув встановлені відповідачем порушення порядку висування кандидатів.
На підставі встановлених фактичних обставин справи та норм виборчого законодавства колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не було усунуто виявлених порушень при поданні списків для реєстрації кандидатів у депутати на місцевих виборах, що вказує на законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови відповідача та відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів з огляду на наведене вважає, що суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Судові витрати розподілу не підлягають з огляду на результат вирішення апеляційної скарги та виходячи з вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 278, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Львівської обласної партійної організації "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" залишити без задоволення.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року у справі № 380/8208/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О. М. Довгополов
судді Л. Я. Гудим
В. В. Святецький
Повне судове рішення складено 08.10.2020