ЄУН: 373/964/20
Справа № 33/824/3713/2020 Суддя у І-й інст.: Свояк Д.В.
Категорія: ч. 1 ст. 130 КУпАП Доповідач: Юденко Т.М.
14 вересня 2020 року суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду Юденко Т.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , за апеляційною скаргою в.о. начальника Переяслав-Хмельницького відділу Бориспільської місцевої прокуратури Кравченка В.В. на постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 05 серпня 2020 року, -
Цією постановою адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП, передано начальнику Переяслав-Хмельницького відділу Бориспільської місцевої прокуратури або особі, яка виконує його обов'язки, для організації й забезпечення внесення відповідних відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, проведення досудового розслідування та інших заходів, визначених ст. 214 КПК України, та провадження у справі закрито.
Згідно постанови суду, станом на день розгляду справи щодо ОСОБА_1 адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - не передбачена, а передбачена кримінальна відповідальність за ч.1 ст. 286-1 КК України, а тому на підставі положень ст.253 КУпАП передав матеріали органу досудового розслідування.
В апеляційній скарзі прокурор Кравченко В.В. просить поновити строк на апеляційне оскарження, постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 05 серпня 2020 року скасувати, а адміністративний матеріал щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП скерувати до Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши доводи на обґрунтування апеляційної скарги та матеріали адміністративної справи, вважаю, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ч. 1 ст. 287 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 цього Кодексу, якою визначено, що прокурор здійснює нагляд за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Таким чином прокурор Кравченко В.В. у даному випадку наділений правом на подачу апеляційної скарги.
Враховуючи те, що на адресу прокуратури адміністративний матеріал щодо ОСОБА_1 надійшов лише 19.08.2020, а прокурор не брав участі в судовому засіданні суду 1-ї інстанції, клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Що стосується висновків, викладених у постанові суду 1-ї інстанції, то апеляційний суд з ними не може погодитись з огляду на таке.
Вказаним у постанові суду 1-ї інстанції Законом України від 22 листопада 2018 року №2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», який набрав законної сили 01.07.2020, керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції вже не є адміністративним правопорушенням, оскільки віднесено до КК України як кримінальне правопорушення, кримінальна відповідальність за яке передбачена ст.286-1 КК України.
В подальшому Законом України від 17 червня 2020 року № 720-1X «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (далі - Закон № 720-ІХ), який набув чинності 03.07.2020, внесено нові зміни до Закону № 2617-VIII, у тому числі щодо відповідальності за керування транспортними засобами особами у стані сп'яніння.
Зокрема, у розділі І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" (Відомості Верховної Ради України, 2019 р., № 17, ст. 71): 1) у пункті 1: підпункт 4; 2) у пункті 2 підпункт 171, які скасовували адміністративну відповідальність та встановлювали кримінальну, виключено.
Відтак з 03.07.2020 дії особи пов'язані із «керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування» - є адміністративним правопорушенням, відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.5 КК України, закон, який скасовує відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності.
Отже, висновок суду щодо направлення адміністративного матеріалу щодо ОСОБА_1 , начальнику Переяслав-Хмельницького відділу Бориспільської місцевої прокуратури або особі, яка виконує його обов'язки, для організації й забезпечення внесення відповідних відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та закриття провадження, є помилковим.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга в.о. начальника Переяслав-Хмельницького відділу Бориспільської місцевої прокуратури Кравченка В.В. підлягає задоволенню, постанова Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 05 серпня 2020 року - скасуванню, а адміністративний матеріал щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП - направленню до Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області для подальшого розгляду.
Таким чином, керуючись ст. 294 КУпАП, суддя Київського апеляційного суду,-
Апеляційну скаргу в.о. начальника Переяслав-Хмельницького відділу Бориспільської місцевої прокуратури Кравченка В.В. задовольнити.
Постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 05 серпня 2020 року щодо ОСОБА_1 скасувати та направити адміністративний матеріал за ч.1 ст. 130 КупАП відносно ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області для подальшого розгляду.
Постанова набирає законної сили негайно, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Юденко