Рішення від 24.09.2020 по справі 177/625/20

Справа № 177/625/20

Провадження № 2/177/539/20

РІШЕННЯ

(заочне)

Іменем України

24 вересня 2020 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Суботіної С. А.

за участі: секретаря Ференц Я. З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі, у порядку спрощеного провадження, цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 01.06.2020 звернувся до суду з указаним позовом та просив стягнути з відповідача, ОСОБА_1 на користь УПСЗН виконавчого комітету Металургійної районної у м. Кривому Розі ради, грошові кошти у розмірі 553,56 грн, виплачені у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям та 738,04 грн сплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. В обґрунтування позову вказували, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПСЗН виконавчого комітету Металургійної районної у м. Кривому Розі ради та одержувала державну соціальну допомогу як одинока матір та як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Однак, під час перевірки поданої відповідачем інформації виявлено факт недекларування останньою заробітної плати за квітень 2019 року. Внаслідок неподання відповідачем відомостей про доходи, що вплинули на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги з липня 2019 року по грудень 2019 рік, ОСОБА_1 надміру виплачено коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям на суму 553,56 грн та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 738,04 грн. Відповідачу надано повідомлення від 23.01.2020, згідно з яким ОСОБА_1 зобов'язана була сплатити надмірно нараховані кошти, однак станом на день подання позову до суду, надмірно отриманні кошти останньою УПСЗН не повернуто. Оскільки в добровільному порядку повернути вказані кошти відповідач не бажає, а направлені управлінням з цього приводу повідомлення ігнорує, позивач, УПСЗН виконавчого комітету Металургійної районної у м. Кривому Розі ради, вимушений звернутися до суду. Також, позивач просив стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору за подання позову до суду у розмірі 2102,00 грн.

Ухвалою суд від 10.06.2020 справу прийнято до розгляду та відкрито провадження, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Представник позивача правом на участь у судовому засіданні не скористався, просив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, за відсутності представника УПСЗН виконавчого комітету Металургійної районної у м. Кривому Розі ради, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку, за зареєстрованим місцем проживання, однак до суду повторно не з'явилася, про причини неявки суду не повідомила, заяв про розгляд справи за її відсутності до суду не надала, відзиву не подано.

Відповідно до п. 2 ч. 7, ч. 8 ст. 128 ЦПК України, про час та місце розгляду справи відповідач вважається повідомленим належними чином. За даних обставин, неодноразові неявки відповідача в судове засідання суд розцінює як намір затягування розгляду справи, що суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 1950 року.

Зі згоди представника позивача, який не заперечує проти заочного розгляду справи, суд на місці постановив ухвалити заочне рішення, на підставі наявних у справі доказів, у силу ст. 280 ЦПК України.

Через неявку у судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, надавши оцінку доказам в їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Як встановлено судом, 18.07.2019 ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради із письмовою заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям (а.с.12).

ОСОБА_1 19.07.2019 подала до УПСЗН виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, у розділі ІІ якої зазначила, що вона за період з 01.01.2019 до 30.06.2019 отримує виплату у розмірі 400,00-500,00 грн від ТОВ «Роял Гейт» (а.с.13), інших доходів не має.

Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 26.07.2019 УПСЗН виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради призначено ОСОБА_1 соціальну допомогу з 01.07.2019 по 31.12.2019 у розмірі 543,49 грн та 1303,82 грн.

Із Довідки про завантажені доходи ОСОБА_1 від 07.10.2019 вбачається, що остання отримувала за період квітень-червень 2019 року дохід у виді заробітної плати, у розмірі 1107,04 грн.

З наданої ТОВ «Маверіск» інформації слідує, що ОСОБА_1 працювала у товаристві барменом та за квітень 2019 року отримала заробітну плату в розмірі 1107,04 грн (а.с.17-18).

З актів про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 22.01.2020 слідує, що ОСОБА_1 подано недостовірну інформацію про доходи, внаслідок чого їй надмірно виплачені кошти в розмірі 738,04 грн та 553,56 грн, протягом періоду з 01.07.2019 по 31.12.2019, які підлягають стягненню із заявника.

ОСОБА_1 28.05.2020 вручено повідомлення УПСЗН виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради про повернення допомоги на дітей одиноким матеріям на суму 553,56 грн та про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям із зобов'язанням повернення переплаченої суми державної соціальної допомоги в розмірі 738,04 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі у розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Цей Закон спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону).

Статтею 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» встановлені умови, за яких державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата.

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку № 250, соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

За змістом пункту 6 Порядку № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Форма декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (зі змінами), затверджена наказом Міністерством соціальної політики України від 22.07.2003 № 204, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 13.08.2003 за № 709/8030 та був чинний на момент звернення відповідача за призначенням соціальної допомоги.

У розділі IІ «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо», мало бути зазначено прізвище, ініціали; вид доходу; розмір доходу; джерело доходу.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно з п. 25 Порядку № 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Як слідує з п. п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Як слідує зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов'язку на кожну зі сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з ТОВ «Маверіск» та отримала в квітні 2019 року заробітну плату, як працівник цього товариства, обіймаючи посаду бармена, у розмірі 1107,04 грн, що вказує на її обізнаність про існування доходів у виді заробітної плати на час подання до УПСЗН Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з липня 2019 по грудень 2019 рік.

Відповідачем ОСОБА_1 доказів на спростування вказаних позивачем обставин не надано, а тому, враховуючи, що ОСОБА_1 приховано при поданні Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 18.07.2019 відомості про наявний дохід у виді заробітної плати, суд вважає, що остання повинна повернути до УПСЗН надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на суму 738,04 грн та допомогу на дітей одиноким матерям, у розмірі 553,56 грн.

За таких обставин суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, є правомірними, у зв'язку з чим, позовні вимоги УПСЗН виконавчого комітету Металургійної районної у м. Кривому Розі ради, підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Оскільки позовні вимоги УПСЗН задоволені у повному обсязі, з відповідача ОСОБА_1 підлягають стягненню на користь позивача судові витрати в розмірі 2102,00 грн.

Керуючись ст. ст. 4-5, 12-13, 19, 76-81, 89,141, 258-259, 263-265, 280-284, 287, 354, 355 ЦПК України суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради, місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр-т Металургів, буд. № 16, ЄДРПОУ 03192336, надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, у розмірі 738 (сімсот тридцять вісім) гривень 04 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради, місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр-т Металургів, буд. № 16, ЄДРПОУ 03192336, надмірно виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 553 (п'ятсот п'ятдесят три) гривні 56 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Металургійної районної у місті Кривому Розі ради, місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр-т Металургів, буд. № 16, ЄДРПОУ 03192336, витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви до суду у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його складання та підписання.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення та підписання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, тобто протягом тридцяти днів з дня його складання та підписання, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення та підписання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення та подання апеляційної скарги на заочне рішення, може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених процесуальним законом строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: