Справа № 177/290/20
Провадження № 2/177/397/20
Іменем України
28 вересня 2020 року
Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Суботіної С. А.
за участі: секретаря Ференц Я. З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі, у порядку спрощеного провадження, цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги, -
Позивач 16.03.2020 звернувся до суду з указаним позовом та просив стягнути з відповідача, ОСОБА_1 на користь УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у м. Кривому Розі ради, грошові кошти у розмірі 2958,68 грн, виплачені у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям, а також витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви до суду. В обґрунтування позову вказували, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у м. Кривому Розі ради та одержувала державну соціальну допомогу як одинока матір. Однак, під час перевірки поданої відповідачем інформації виявлено факт декларування відповідачем отриманих аліментів не в повному обсязі, не декларування державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства 3 групи, отримання щомісячної компенсації вартості продукту харчування. Внаслідок подання відповідачем неправдивих відомостей про доходи, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, починаючи з 01.01.2019 по 31.10.2019 включно, відповідачу надміру виплачено коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям на суму 2958,68 грн. Відповідачу надано повідомлення від 13.03.2020, згідно з яким ОСОБА_1 зобов'язана була сплатити надмірно нараховані кошти, однак станом на день подання позову до суду, надмірно отриманні кошти останньою УПСЗН не повернуто. Оскільки в добровільному порядку повернути вказані кошти відповідач не бажає, а направлені управлінням з цього приводу повідомлення ігнорує, позивач, УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у м. Кривому Розі ради, вимушений звернутися до суду.
Ухвалою суд від 03.06.2020 справу прийнято до розгляду та відкрито провадження, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник позивача правом на участь у судовому засіданні не скористався, просив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, за відсутності представника УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у м. Кривому Розі ради.
Відповідач ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку, за зареєстрованим місцем проживання, а також шляхом отримання повістки під розписку, однак до суду повторно не з'явилася, про причини неявки суду не повідомила, заяв про розгляд справи за її відсутності до суду не надала, відзиву не подано.
Відповідно до п. 2 ч. 7, ч. 8 ст. 128 ЦПК України, про час та місце розгляду справи відповідач вважається повідомленим належними чином. За даних обставин, неодноразові неявки відповідача в судове засідання суд розцінює як намір затягування розгляду справи, що суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 1950 року.
Через неявку у судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, надавши оцінку доказам в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Як встановлено судом, 20.02.2019 ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради із письмовою заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема, допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.19-20).
ОСОБА_1 29.01.2019 подала до УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, у розділі ІІ якої зазначила, що вона за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 отримує пенсію та допомогу, а саме: по вагітності і пологах непрацюючим жінкам, аліменти, що підтверджено довідками від Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області управління обслуговування громадян Покровського відділу обслуговування громадян в м. Кривий Ріг, УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради та Центрально- Міського ВДВС (а.с.21-25). Інших доходів не має.
Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 28.02.2019 (а.с.27) УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради призначено ОСОБА_1 соціальну допомогу з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 547,64 грн.
Із Довідки про завантажені доходи ОСОБА_1 вбачається, що остання подала недостовірну інформацію щодо отриманих аліментів, а саме не в повному обсязі, - з 01.07.2018 по 31.12.2018 на суму 8776,39 грн, не задекларовано отримання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства 3 групи, яку відповідач отримує в Центрально-Міському управлінні праці та соціального захисту населення, на суму 8757,00 грн, а також отримання щомісячної компенсації вартості продуктів харчування відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у сумі 800,00 грн (а.с.27 зворот-28).
Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», пунктів 46, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, одержувачі допомоги на дітей одиноким матерям повинні повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сімї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Відповідно до п.48 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
З акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 12.04.2019 слідує, що ОСОБА_1 подано неповну інформацію про доходи, внаслідок чого їй надмірно виплачені кошти протягом періоду з 01.01.2019 по 31.10.2019, які підлягають стягненню із заявника.
Відповідача 31.07.2019 звернулася до УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради за продовженням допомоги одинокій матері з 01.07.2019 (а.с.36-42) та Спеціалістами управління, згідно з виявлених фактів проведено перерахунки призначених допомог за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 (а.с.43-44).
Згідно з абз. 2 п. 49 Порядку суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
ОСОБА_1 13.03.2020 вручено повідомлення УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради про припинення надання державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та повернення виплаченої допомоги на суму 2958,68 грн.
Станом на дату подання даної позовної заяви до суду та розгляду справи в суді, відповідачем у добровільному порядку не повернуто надміру отриману допомогу у сумі 2958,68 грн.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Як слідує зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов'язку на кожну зі сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 не надала повну інформацію про отримані доходи при зверненні до УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради, при цьому остання була обізнана про існування інших доходів на час подання до УПСЗН Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідачем ОСОБА_1 доказів на спростування вказаних позивачем обставин не надано, а тому, враховуючи, що ОСОБА_1 приховано при поданні Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.01.2019 відомості про наявні інші доходи, суд вважає, що остання повинна повернути до УПСЗН надмірно виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям, у розмірі 2958,68 грн.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої допомоги одиноким матерям є правомірними, у зв'язку з чим, позовні вимоги УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у м. Кривому Розі ради, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Оскільки позовні вимоги УПСЗН задоволені у повному обсязі, з відповідача ОСОБА_1 підлягають стягненню на користь позивача судові витрати в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст. 4-5, 12-13, 19, 76-81, 89,141, 258-259, 263-265, 280-284, 287, 354, 355 ЦПК України суд, -
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги, - задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради, місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Софії Перовської, буд. № 16А, ЄДРПОУ 05411280, надмірно виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 2958 (дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят вісім) гривень 68 копійки.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради, місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Софії Перовської, буд. № 16А, ЄДРПОУ 05411280, витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви до суду у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Криворізький районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його складення та підписання суддею.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийнятті постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: