Рішення від 17.09.2020 по справі 620/2530/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/2530/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Лобана Д.В.,

за участю секретаря - Вершняк Л.Л.,

представника позивача - Полегенько К.А.,

представника відповідача - Бабич І.С.,

розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Чернігівської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком" до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради про визнання протиправними та скасування припису та постанови,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" звернулось в особі Чернігівської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (далі - ЧФ ПАТ "Укртелеком", позивач) до адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради (далі - відповідач) від 16.08.2019 № 6 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності; визнати протиправним та скасувати припис Управління державного архітектурно - будівельного контролю Чернігівської міської ради від 09.08.2019 № 26 про зупинення підготовчих та будівельних робіт.

Свої вимоги мотивує тим, що приймаючи оскаржувані припис та постанову відповідач діяв всупереч вимог статті 19 Конституції та порушив приписи Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». У свою чергу порушення, встановлені під час проведення позапланової перевірки не відповідають дійсності. Враховуючи зазначене позивач просить задовольнити його позовні вимоги.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні.

17.09.2019 представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що 16.08.2019 начальник управління в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо, з дотриманням рівності перед законом, винесла оскаржувану постанову № 6 про накладення на позивача штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ПАТ «Укртелеком» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 3 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 742590 грн, а тому управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради повністю не визнає позовних вимог, вважає, що позов є безпідставним та необґрунтованим і просить відмовити у їх задоволенні. Крім того, відповідач стверджує, що призначена судом експертиза була проведена не законно.

17.10.2019 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду по даній справі призначено експертизу, у зв'язку з чим провадження у справі зупинено.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.07.2020 провадження у даній справі поновлено. Призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 15 липня 2020 року об 10:30 год.

15.07.2020 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду задоволено клопотання позивача. Висновок експерта від 22.06.2020 № 20/06-20 повернути судовому експерту для доопрацювання. Провадження у даній справі зупинено до одержання результатів експертизи з доопрацьованим висновком експерта.

31.08.2020 від судового експерта Черніна Якова Олександровича до суду надійшов доопрацьований висновок експерта за результатами проведеної судової будівельно - технічної експертизи від 22.06.2020 № 20/06-20 з додатками та матеріалами справи.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 провадження у справі поновлено. Призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 17 вересня 2020 року об 14:00 год.

У судовому засіданні представник позивача підтримав свої вимоги, просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позові, з урахуванням висновку експерта та наданих письмових пояснень.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, з підстав, викладених у відзиві на позов з наданням додаткових пояснень.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

На виконання вимог зазначених вище чинних нормативно-правових актів України в період з 05 до 09 серпня 2019 року на підставі звернення відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю управління Служби безпеки України в Чернігівській області від 26.06.2019 №74/3/1-1715 щодо можливих фактів порушень у сфері містобудівної діяльності та порушення будівельних норм, стандартів і правил, була проведена позапланова перевірка щодо дотримання суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил при виконанні будівельних робіт з реконструкції (капітального ремонту) фасадної частини будівлі ЧФ ПАТ «Укртелеком» за адресою: проспект Перемоги, 76 у м. Чернігові.

Під час зазначеної перевірки встановлено та зафіксовано у відповідних процесуальних документах факт вчинення ПАТ «Укртелеком» правопорушення у сфері містобудівної діяльності, за яке спеціальними нормами права передбачена відповідальність, а саме - виконання будівельних робіт з капітального ремонту фасадної частини будівлі ЧФ ПАТ «Укртелеком» без отримання дозволу на їх виконання (клас наслідків СС2) за адресою: проспект Перемоги, 76 у м. Чернігові, чим порушив ч. 1 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

За результатами перевірки посадовою особою складені процесуальні документи:

- акт складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт № 104 від 09.08.2019 (далі - Уніфікований акт);

- протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09.08.2019;

- припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 09.08.2019 № 25;

- припис від 09.08.2019 № 26 про зупинення будівельних робіт.

Не погоджуючись з результатами проведеної перевірки та вказаними документами, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Спірні правовідносини, які виникли на час виявлення порушення, регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок № 553), Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (далі - Порядок № 466), постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406 «Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» (далі - постанова № 406), Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 № 244 (далі - Порядок № 244).

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.1 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють, зокрема, виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради, як виконавчий орган міської ради з питань державного архітектурно- будівельного контролю утворено рішенням сесії Чернігівської міської ради від 11 серпня 2016 року № 10/VII - 11 «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 28.12.2015 № 2/VII-9 "Про структуру виконавчих органів міської ради».

Відповідно до Положення про управління, затвердженого рішенням міської ради від 30.11.2017 № 22-VII-23 «Про Положення про управління державного архітектурно- будівельного контролю міської ради у новій редакції», основним завданням управління є здійснення відповідно до законодавства України державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.

Частиною 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки, зокрема, є звернення юридичних осіб.

Згідно ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» клас наслідків (відповідальності) будівель і споруд (далі - клас наслідків) - це характеристика рівня можливої небезпеки для здоров'я і життя людей, які постійно або періодично перебуватимуть на об'єкті або які знаходитимуться зовні такого об'єкта, матеріальних збитків чи соціальних втрат, пов'язаних із припиненням експлуатації або з втратою цілісності об'єкта.

Частиною 2 передбачено, що клас наслідків визначається відповідно до вимог будівельних норм, стандартів, нормативних документів і правил, затверджених згідно із законодавством.

Клас наслідків визначається для кожного об'єкта - будинку, будівлі, споруди будь-якого призначення, їхніх частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, у тому числі тих, що належать до складу комплексу (будови).

У відповідності до ч. 5 усі об'єкти поділяються за такими класами наслідків (відповідальності): незначні наслідки - СС1; середні наслідки - СС2; значні наслідки - СС3.

До значних наслідків (СС3) відносяться такі об'єкти: пам'ятки культурної спадщини, визначені відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини"; об'єкти підвищеної небезпеки, ідентифіковані відповідно до Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки"; житлові, громадські або багатофункціональні будівлі заввишки понад 100 метрів та/або з рівнем можливої небезпеки для здоров'я і життя людей понад 400 осіб, які постійно перебувають на об'єкті.

Віднесення об'єкта до певного класу наслідків (відповідальності) здійснюється проектною організацією за погодженням із замовником будівництва.

Згідно частини 7 правильність визначення класу наслідків (відповідальності) перевіряється під час проведення експертизи проектів, якщо здійснення такої експертизи є обов'язковим відповідно до закону.

Частиною 8 передбачається, що під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю на об'єктах самочинного будівництва клас наслідків таких об'єктів визначається самостійно відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю або із залученням експертної організації чи експерта, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Згідно з статтею 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу чи після реєстрації відповідною інспекцією державного будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт.

Відповідно до пункту 8 статті 39 «Про регулювання містобудівної діяльності» експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію, забороняється.

Відповідно до п. 3.7 ДБН 2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» капітальний ремонт це сукупність робіт на об'єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання у зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення його експлуатаційних показників, а також благоустрій території.

Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності).

З метою оцінки технічного стану будівельних конструкцій технологічної будівлі ПАТ «Укртелеком» за адресою м. Чернігів, проспект Перемоги, 76 (далі - технологічна будівля), Науково-дослідним інститутом будівельного виробництва Міністерства регіонального розвитку та будівництва України (далі - Інститут), на замовлення ПАТ «Укртелеком», проведено обстеження технологічної будівлі. Рекомендації Інститута були викладені в Звіті про науково-дослідну роботу (далі - Звіт) (а.с. 28-43).

Зокрема, Інститутом було рекомендовано ПАТ «Укртелеком» провести повний демонтаж існуючих сонцезахисних пристроїв (п. 1 а.с. 38 Звіту).

За результатами проведеного обстеження та надання оцінки технічного стану будівельних конструкцій технологічної будівлі ПАТ "Укртелеком", викладеного у Звіті про науково-дослідну роботу "Обстеження, оцінка технічного стану будівельних конструкцій технологічної будівлі ПАТ "Укртелеком" за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 76", шифр Г/Д № 27/1-64 (5ДП-12), розроблений Науково-дослідним інститутом будівельного виробництва (НДІБВ) Б 2012 році (т. 1 а.с. 29-43) технічний стан фасадних пристроїв сонцезахисту. що влаштовані у вигляді вертикальних ребер з навісних полегшених з/б елементів, характеризується як непридатний до нормальної експлуатації, з ознаками перед аварійності окремих елементів, що в свою чергу поступова руйнація, як самих з/б елементів, так і їх кріплень з часом може призвести до обрушення окремих елементів, які при падінні елементів із значної висоти можуть призвести до нещасних випадків.

За рекомендаціями цього звіту, у пункті 1 (т. 1 а.с. 42) пропонується з врахуванням економічно недоцільним ремонтом за аварійними ознаками вертикальних сонцезахисних ребер та металевих кріплень, розглянути питання щодо їх повного демонтажу.

22 лютого 2019 року комісія Чернігівської філії ПАТ «Укртелеком» провела огляд фасадів та фасадних пристроїв сонцезахисту технологічної будівлі та визнала за необхідне провести розбирання поясків, сандриків, жолобів із листової сталі, дрібних металоконструкцій вагою до 0,5 т, 0,1 т, про що складено дефектний акт від 01 березня 2019 року (а.с. 44).

Відповідно до дефектного акту на демонтаж збірних з/б сонцезахисних елементів зовнішніх стін технологічної будівлі за адресою: м. Чернігів, пр-кт Перемоги, 76, затвердженого директором Чернігівської філії ПАТ "Укртелеком" 01.03.2019 (а.с. 44), комісія, використовуючи результати огляду фасадів, засадних пристроїв сонцезахисту та висновки зі Звіту наданого науково-дослідним інститутом будівельного виробництва (НДІБВ) м. Київ за № 27/1-64(5ДП-12) визнали за необхідне виконати поточний ремонт на фасадах будівлі щодо демонтажу вертикальних сонцезахисних ребер з проведенням відповідних супутніх будівельних робіт.

Згідно з актом № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2019 року (а.с. 21-24) були здійснені підрядником ТОВ "ЕЙГЕР" демонтажні роботи щодо розбирання вертикальних сонцезахисних ребер з проведенням відповідних супутніх будівельних робіт на фасадах технологічної будівлі за адресою: м. Чернігів, пр-кт Перемоги, 76.

Відповідно до креслень та фотокопій наданих суду додатково, вертикальні сонцезахисні ребра були встановлені з 2-го по 7-й поверхи на фасадах технологічної будівлі за адресою: м. Чернігів, пр-кт Перемоги, 76, що виготовлялися із окремих залізобетонних елементів. Ці елементи сонцезахисних ребер установлюються на опірні металеві столики та приварюються до них через закладну деталь, а закладну деталь верхньої частини елемента також приварюють до металевого столика вище розташованого ребра за допомогою металевого коротуна. Металеві столики виготовляються у складі металевих деталей кріплення, які встановлюються як у процесі монтажу стінових панелей, це ММ 5, ММ13, ММ15, так і до їх монтажу, це ММ14, ММ6, ММ7-ММ11. Самі стики ребер після їх монтажу заповнюються пружними прокладками та зашпаровуються цементним розчином.

Судом встановлено, що на час проведення підрядником ТОВ "ЕЙГЕР" демонтажних робіт щодо розбирання вертикальних ребер сонцезахисних з проведенням відповідних супутніх будівельних робіт на фасадах технологічної будівлі за адресою: м. Чернігів, пр-кт Перемоги, 76 документи, які б підтверджували призупинення експлуатації будівлі в цілому або її частин в матеріалах справи відсутні.

За результатами обстеження фасадів будівлі та співставлення з інформацією, що описана вище, яка міститься в матеріалах справи, встановлено наступне.

Технологічна будівля за адресою: м. Чернігів, пр-кт Перемоги, 76 побудована за конструктивною схемою каркасною із типових збірних залізобетонних конструкцій по серії ИИ-20/70 з кроком по сітці 6,0 х 6,0 м, є 7-ми поверховою. Зовнішні стіни виконані як огороджувальні конструкції з полегшених бетонних навісних панелей з 2-го по 7-ми поверхи, на 1-му поверсі самонесучі цегляні.

Від рівня перекриття над 1-м поверхом до зрізу парапетних стінок суміщеного даху на фасадах будівлі в місцях між віконними прорізами, де існували збірні залізобетонні вертикальні декоративні елементи сонцезахисту, існують вертикальні сліди залишків цементного розчину та обрізаних столиків на металевих закладних деталях закріплених в стінових панелях без втручання (проникнення) в огороджувальні конструкції (навесні стінові панелі).

Вимоги нормативно-правових актів на момент проведення експертизи, що впливають на результати висновку, передбачають наступне.

У відповідності до статті 34 Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлених про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406.

Роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструюю та/або інженерні системи загального користування, - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними (СС1), з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Відновлення окремих конструкцій будівель та споруд з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій) та відновлення функціонування об'єктів, призначених для забезпечення життєдіяльності населення, без зміни їх геометричних розмірів.

Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України 10.08.2004 № 150 із змінами в редакції від 26.11.2014.

Згідно листа Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 26.01.2005 № 4/3-102 щодо примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд комітетом розроблений Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженій наказом від 10.08.2004 № 150 та зареєстрований в Мін'юсті Україні 21.08.2004 за № 1046/9645 (з наступними змінами).

У відповідних розділах вищезгаданого документу наведено перелік робіт за наступним розмежуванням:

- технічне обслуговування жилих будівель - комплекс робіт, спрямованих на підтримку справності елементів будівель чи заданих параметрів та режимів роботи технічного обладнання (підрозділ 1.1 Примірного переліку.

- поточний ремонт - комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання (підрозділ 1.2 вищезгаданого нормативного документу). Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, яка забезпечує ефективну експлуатацію будівлі з моменту завершення її будівництва (капітального ремонту реконструкції) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт або реконструкцію.

- капітальний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об'єкту (розділ 2 тримірного переліку).

Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).

Примірним переліком також визначено граничний обсяг виконання деяких послугу відсотковому відношенні або натуральних показниках :о загальних обсягів елементів будинку, інженерних систем, обладнання тощо.

Крім того, у пункті 1.2.6.15 при вибірковому ремонту по крівлі "заміна 10% загальної площі покриття" визначено граничний максимальний обсяг здійснення зазначених робіт без його обмеження у бік зменшення.

Листом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 15.07.2009 № 9/9-1056 роз'яснено, що капітальний ремонт будівлі - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об'єкту. Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності). Поточний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Поточний ремонт повинен провадитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об'єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).

Питання щодо експлуатації житлових будівель, термінів проведення їх. ремонтів та розподілів ремонтно-будівельних робіт за класифікацією відносяться до повноважень Мінжитлокомунгоспу України.

За роз'ясненнями, наданими листом Мінжитлокомунгоспу від 11.03.09 № 8/7-2425, Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд розроблений на виконання положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (затверджений наказом Держжитлокомунгоспу від 10.08.04 № 150, із змінами, внесеними наказом від 12.11.2004 № 198), може бути застосований для визначення робіт поточного чи капітального ремонту, лікарень, учбових закладів, адміністративних будинків за відповідним рішенням, головного розпорядника коштів.

Відповідно до законодавчих та нормативно-правових актів з питань будівництва питання розроблення проектів будівництва та їх затвердження, здійснення фінансування та розрахунків за обсяги виконаних робіт відносяться до повноважень замовника (розпорядника коштів).

Листом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 13.01.09 № 9/9-26 роз'яснено, що примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженій наказом Держжитлокомунгоспу від 10.08.2004 № 150 (із змінами було розроблено на виконання положень Закону України "Про житлово - комунальні послуги".

Враховуючи викладене, зазначений вище Примірний перелік може бути застосований для визначення, робіт поточного чи капітального ремонту лікарень, учбових закладі: адміністративних будинків за рішенням їх власників.

Крім того, ДБН А.2.2-3:2014 у розділі "Склад та зміст проектної документації на будівництво", із змінами, визначено терміни, вжиті в цих будівельних нормах, та визначення позначених ними понять, а саме:

- будівля - це різновид споруди, що складається з несучих та огороджувальних ас: сполучених (несучоогороджувальних) конструкцій, як утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для життєдіяльності людей та виробництва продукції;

- будівництво - це нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва;

- будинок - це різновид будівлі, яка призначена, як правило, для проживання та обслуговування людей;

- капітальний ремонт - це сукупність робіт на об'єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання у зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення його експлуатаційних показників, а також благоустрій території. Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт гксплуатаиії об'єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності);

- технічне переоснащення - це комплекс заходів щодо підвищення експлуатаційних властивостей об'єктів виробничого та невиробничого призначення, введених в експлуатацію в установленому порядку, що реалізується шляхом впровадження передових техніки та технології, механізації і автоматизації виробництва, оновлення та заміни застарілого і фізично зношеного устаткування новим, більш ефективним.

Судом встановлено, що ДБН 33.1.2-14:2018 "Система забезпечення надійності та безпеки будівельних об'єктів. Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель і споруд" визначені сфера застосування, терміни та визначення понять: "будинок", "будівля", "споруда", "відокремлена частина", "комплекс", "лінійний об'єкт інженерно - транспортної інфраструктури", "капітальний ремонт ", "реконструкція" наведено у ДБН А. 2.2-3.

ДСТУ-Н Б В.1.2-18:2016 розділом "Настанова щодо обстеження будівель і споруд для визначення та оцінки їх технічного стану" визначені категорії технічного стану будівельних конструкцій та об'єктів.

ДСТУ-Н Б А.1.1-81:2008 "Система стандартизації та нормування в будівництві. Основні вимоги до будівель і споруд. Настанова із застосування термінів основних вимог до будівель і споруд згідно з тлумачними документами Директиви ради 89/106/ЄЕС" визначено: терміни та визначення понять, що стосуються основних вимог до будівельних виробів та будівельних об'єктів, терміни, що стосуються основної вимоги "механічна міцність та стійкість".

Крім того, ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва" визначено норми до вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування, а також визначено термін будівельні роботи, а саме - це будівельні, монтажні, ремонтно-будівельні, реставраційно-відновлювальні та пусконалагоджувальні роботи.

Виходячи з аналізу наведених вимог нормативно-правових актів, суд дійшов наступного висновку.

Будівля - це різновид споруди, що складається з несучих та огороджувальних або сполучених (несучоогороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для життєдіяльності людей та виробництва продукції, як це визначено пунктом 3.1 ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" із змінами, а будинок це різновид будівлі, яка призначена, як правило, для проживання та обслуговуванні людей, як це визначено пунктом 3.3 цього ДБН.

Наказом Держжитлокомунгоспу України 10.08.2004 № 150, із змінами, в редакції від 26.11.2014, затверджено Примірний перелік послуг з утриманні будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд у відповідності на виконання положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Тобто цей перелік можливо є не вичерпаний носить характер "приблизного" або "орієнтованого" і більш стосується об'єктів житлового фонду. Але в будь-якому випадку цей перелік не носить характер "категоричного або вичерпаного".

Відповідно до пунктів 3.1, 3.7 ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво", із змінами, та роз'яснень регулятора з будівельної галузі в листах Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 26.01.2005 № 4/3-102, Міністерстві регіонального розвитку та будівництва України від 15.07.2009 № 9/9-1056 капітальний ремонт - це один із видів будівництва, який містить сукупність (комплекс) ремонтно-будівельних робіт на об'єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи при заміні, відновленні та модернізації конструкцій будівель у зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення йоге експлуатаційних показників, а також благоустрій території, при цьому, передбачається призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності).

Поточний ремонт, відповідно до роз'яснень регулятора з будівельної галузі в листах Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 26.01.2005 № 4/3-102, Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 15.07.2009 № 9/9-1056, це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання, а також до комплексу робіт поточного ремонту можна враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту, але вони не передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі. Тобто у складі ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту, можуть входить окремі роботи, які відносяться до капітального ремонту.

Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу від 10.08.04 № 150 може бути застосований для визначення робіт поточного чи капітального ремонту лікарень, учбових закладів, адміністративних будинків за відповідним рішенням їх власників (головного розпорядника коштів), як це вказано в листах Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 11.03.2009 № 8/7-2425 та Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 15.07.2009 №9/9-1056.

На об'єктах будівництва, введених експлуатацію в установленому порядку, не залежного від того проводиться капітальний чи поточний ремонти передбачається в будь-якому випадку комплекс ремонтно-будівельних робіт, що спрямовані на заміну, відновлення та модернізацію конструкцій і обладнання будівлі у зв'язку з їх зношеністю, чи руйнування або передчасного зносу для підтримання або поліпшення експлуатаційних показників (якостей, властивостей) будівлі.

Роботи з переобладнання та перепланування будівлі, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції, а також відновлення окремих конструкцій будівель та споруд з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій) та відновлення функціонування об'єктів, призначених для забезпечення життєдіяльності населення, без зміни їх геометричних розмірів відповідно до п.п. 1, 13 не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406.

Відповідно до приписів глав 3, 4 ДБН В. 1.2-14:2018 "Система забезпечення надійності та безпеки будівельних об'єктів. Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель і споруд" визначено, що:

- аварія це може бути пошкодженням, або вихід із ладу, або руйнуванням об'єкту, яке сталось з відповідних причин як техногенних (конструктивних, виробничих, технологічних, експлуатаційних) або природних;

- основною властивістю об'єкта при експлуатації є безпека, яка не повинна створювати загрози для життя і здоров'я людей, а також загрози для довкілля;

- стан, при перевищенні якого об'єкт перестає задовольняти вимогам, встановленим у проекті є граничним;

- основною вимогою, яка визначає надійність об'єкта, є його відповідність призначенню й здатність зберігати необхідні експлуатаційні якості протягом розрахункового строку експлуатації, до яких належать як: безпека для здоров'я і життя людей, майна та довкілля; збереження цілісності об'єкта та його основних частин і виконання інших вимог, обмеження ступеня ризику виникнення збитків тощо.

Отже, за умовами встановлення технічного стану конструкції аварійним (категорія "4") необхідно негайно виключити перебування людей в зоні можливого обвалення та/або вжити заходів, які унеможливлюють таке обвалення до проведення ремонту, підсилення або заміни конструкції або до ліквідації об'єкта, як це передбачено приписами п. 5.2.4 ДСТУ-Н Б В.1.2-18:2016 "Настанова щодо обстеження будівель і споруд для визначення та оцінки їх технічного стану", що в цілому становить комплекс протиаварійних заходів.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами отриманих даних при проведенні візуального огляду місць розташування фасадних пристроїв, що були влаштовані у вигляді декоративних вертикальних ребер сонцезахисних з навісних полегшених залізобетонних елементів на технологічній будівлі ПАТ "Укртелеком" за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 76 та співставлення з даними, що містяться в наявних документах матеріалів справи, вимогами нормативно-правовими актами, суд дійшов висновку про наступне.

Головною метою з проведення будівельних робіт у 2019 році, в першу чергу, було впровадження протиаварійних заходів щодо повного демонтажу за аварійними ознаками декоративних вертикальних ребер сонцезахисних та металевих кріплень відповідно до висновків Звіту про науково-дослідну роботу "Обстеження, оцінка технічного стану будівельних конструкцій технологічної " будівлі ПАТ "Укртелеком" за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 76", шифр Г/Д № 27/1-64 (5ДП-12), розроблений Науково-дослідним інститутом будівельного виробництва (НДІБВ) в 2012 році (а.с. 29-43) та дефектного акту на демонтаж збірних з/б сонцезахисних елементів зовнішніх стін технологічної будівлі за адресою: м. Чернігів, пр-кт Перемоги, 76, затвердженого директором Чернігівської філії ПАТ "Укртелеком" 01.03.2019 (а.с. 44).

Роботи з демонтажу за аварійними ознаками вертикальних ребер сонцезахисних з декоративних навісних полегшених залізобетонних елементів на технологічній будівлі ПАТ "Укртелеком" без їх ремонту чи відновлення, чи заміни та без призупинення експлуатації будівлі в цілому або її частини на час виконання цих робіт не можуть відноситись до капітального та поточного ремонту, як це передбачено Примірним переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України 10.08.2004 № 150, із змінами в редакції від 26.11.2014, та у листах-роз'ясненнях від 26.01.2005 № 4/3-102 та 11.03.2009 № 8/7-2425 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства, від 15.07.2009 № 9/9-1056 Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. Ці роботи відносяться до комплексу робіт протиаварійних заходів, пов'язаних запобіганню аварії та безпеці життя і здоров'я людей.

Виконання робіт з демонтажу вертикальних сонцезахисних ребер з декоративних навісних полегшених залізобетонних елементів на технологічній будівлі ПАТ "Укртелеком", відповідно до проектних рішень з їх улаштування (креслення додатково надані судом), не є втручанням (проникненням) в несучі та огороджувальні конструкції будівлі.

Роботи щодо демонтажу з аварійними ознаками вертикальних ребер сонцезахисних з декоративних навісних полегшених залізобетонних елементів на технологічній будівлі ПАТ "Укртелеком" не потрібують дозвільних документів на їх виконання та не підлягають прийняття в експлуатацію відповідно до пунктів 1, 13 Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406.

Крім того, суд звертає увагу на той факт, що при проведені робіт з демонтажу навісних полегшених залізобетонних конструкцій, не було втручання в несучі або огороджувальні системи, якими, в даному випадку, являються стіни фасаду будівлі.

Проведені роботи з демонтажу не передбачали подальшого будівництва та не являлись підготовчими роботами.

Також, на час виконання робіт з демонтажу сонцезахисних панелей експлуатація будівлі, за адресою проспект Перемоги, 76 не призупинялась.

Верховний Суд України у постанові від 26 червня 2018 року у справі №464/2254/17, висловив правову позицію, яка полягає у тому, що капітальний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об'єкту. Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 27 лютого 2012 року у справі № 21-419а11, де суд відзначив, що до капітального ремонту відносяться роботи, пов'язані зі зміною існуючого вигляду раніше експлуатованого приміщення, з заміною конструктивних елементів споруди. При капітальному ремонті експлуатація будівлі за цільовим призначенням призупиняється.

Враховуючи вище викладене, з урахуванням висновку експерта за результатами судової будівельно - технічної експертизи № 20/06-20 від 22.06.2020 (т. 2 а.с. 2-16), суд дійшов висновку, що роботи з демонтажу сонцезахисних елементів не є втручанням (проникненням) у несучі та огороджувальні конструкції будівлі, за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 76, роботи з демонтажу фасадних пристроїв (елементів) сонцезахисту не є заміною або відновленням конструкцій чи інженерних систем та обладнання будівлі, за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 76. Ці роботи відносяться до комплексу робіт протиаварійних заходів, пов'язаних запобіганню аварії та безпеці життя і здоров'я людей, роботи з демонтажу фасадних пристроїв сонцезахисту не відносяться до робіт з капітального ремонту фасадної частини будівлі, за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 76. Ці роботи відносяться до комплексу робіт протиаварійних заходів, пов'язаних запобіганню аварії та безпеці життя і здоров'я людей.

Доводи відповідача про неправомірність проведеної експертизи суд вважає необґрунтованими, оскільки законність проведення останньої встановлена ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.10.2019, яка набрала законної сили згідно ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2020.

Щодо вимог про скасування припису Управління № 26 від 09.08.2019, винесеного на підставі висновку про виконання будівельних робіт з капітального ремонту фасадної частини будівлі без отримання дозволу на їх виконання, суд зазначає наступне.

Зокрема, в ст. 7 Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду, яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: 1. найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; 2. найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; 3. місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; 4. номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; 5. перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; 6. дата початку та дата закінчення заходу; 7. тип заходу (плановий або позаплановий); 8. форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); 9. підстави для здійснення заходу; 10. предмет здійснення заходу; 11. інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

З направлення Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради № 104 від 01.08.2019 вбачається, що для здійснення позапланової перевірки направляється - заступник начальника управління ДАБК Чернігівської міської ради Квітко Лариса Вікторівна. Строк дії направлення з 05.08.2019 по 09.08.2019.

Проте, як встановлено судом 09.08.2019 під час проведення позапланової перевірки була присутня ще одна особа - начальник інспекційного відділу Манойленко Юрій Миколайович, прізвища якого не вказано в направленні на проведення позапланового заходу № 104 від 01.08.2019.

Крім того, акт, який має бути складений за результатами проведення планового позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності стосовно ПАТ «Укртелеком» щодо виконання будівельних робіт з реконструкції (капітального ремонту) фасадної частини будівлі Чернігівської філії ПАТ «Укртелеком», за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 76 у м. Чернігів датований 01.08.2019. При цьому, початок позапланової перевірки Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради з 05.08.2019.

З огляду на вищевикладене, вбачається невідповідність дати складання акту з датою початку проведення позапланового заходу (розділ II «Строк проведення державного нагляду, (контролю) Акту).

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог визнання протиправною та скасування постанови Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради від 16.08.2019 № 6 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та визнання протиправним та скасування припису Управління державного архітектурно - будівельного контролю Чернігівської міської ради від 09.08.2019 № 26 про зупинення підготовчих та будівельних робіт.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 3 статті 2, частини 1 статті 11 та частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Чернігівської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком" у повному обсязі.

При цьому, судом враховується положення пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, відповідно до якого обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Крім того, згідно з пунктом 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі “RuizTorija v. Spain” від 09.12.1994, пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод не можна розуміти як такий, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради від 16.08.2019 № 6 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Визнати протиправним та скасувати припис Управління державного архітектурно - будівельного контролю Чернігівської міської ради від 09.08.2019 № 26 про зупинення підготовчих та будівельних робіт.

Стягнути на користь акціонерного товариства "Укртелеком" за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради сплачений судовий збір у сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: публічне акціонерне товариство "Укртелеком" (бульвар Т. Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Чернігівської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (пр. Перемоги, 76, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 01189425).

Відповідач: Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради (вул. Івана Мазепи, 19, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ - 40910906).

Повний текст рішення виготовлено 28 вересня 2020 року.

Суддя Д.В. Лобан