25 вересня 2020 року Справа № 280/3647/19 № провадження
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув у порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області, Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області, Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області, Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.07.2020 у справі №280/3647/19 задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 , зокрема зобов'язано Регіональний сервісний центр МВС у Запорізькій області зареєструвати право власності транспортного засобу марки MERСEDES-BENZ S 320, 1992 року випуску, кузов № НОМЕР_1 (номер двигуна НОМЕР_2 ) за ОСОБА_1 .
15.09.2020 від позивача до суду надійшла заява, в якій заявник просить суд замінити боржника - Регіональний сервісний центр МВС в Запорізькій області на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС).
Розгляд заяви призначено на 25.09.2020.
Від Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області надійшов відзив на заяву про заміну сторони виконавчого провадження, в якому РСЦ ГСЦ МВС в Запорізькій області проти задоволення заяви заперечило та зазначило, що Регіональний сервісний центр МВС в Запорізькій області ліквідовано без правонаступництва, у зв'язку з чим до РСЦ ГСЦ МВС в Запорізькій області права та обов'язки ліквідованої юридичної особи не переходили, що зумовлює відсутність підстав для здійснення правонаступництва.
Представник позивача та представник Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області надали суду клопотання про розгляд заяви без їх участі.
Інші учасники справи до суду не прибули.
Представник відповідача та заявника у судове засідання не прибули, відповідно до положень ст. 379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини другої статті 379 КАС України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглядаючи заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі, суд знайшов підстави для її часткового задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
За приписами ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Суд зазначає, що у справі №280/3647/19 виконавчі листи судом не видавались, таким чином посилання представника позивача у заяві на приписи Закону України «Про виконавче провадження» є необґрунтованими.
Відтак, з огляду на зазначене, з урахуванням відсутності доказів відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/3647/19, підстави для заміни божника - відсутні.
В той же час суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 42 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасниками справи є сторони, треті особи.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина третя статті 43 КАС України).
За приписами статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 року №79 «Деякі питання територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ за переліком згідно з додатком.
Відповідно до Переліку територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, що ліквідуються, додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 року №79, встановлено, що ліквідується зокрема і Регіональний сервісний центр МВС в Запорізькій області.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлено, що на даний час Регіональний сервісний центр МВС в Запорізькій області перебуває у стані припинення.
Також, у матеріалах адміністративної справи міститься лист Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області від 14.09.2020 №31/8-1876, в якому повідомляється про те, що на теперішній час реєстрацію/перереєстрацію транспортних засобів на території Запорізької області здійснює Головний сервісний центру МВС в особі філії - Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 43611797).
При цьому, суд звертає увагу на те, що Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) у відзиві на заяву не заперечує тієї обставини, що на даний час ним здійснюється реєстрацію/перереєстрацію транспортних засобів на території Запорізької області, а лише вказує на те, що не є правонаступником Регіональний сервісний центр МВС в Запорізькій області.
Разом з тим, суд зазначає, що правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Суд зазначає, що припинення діяльності державного органу без правонаступництва можливе лише в тому випадку коли Держава на законодавчому рівні відмовляється від регулювання певних суспільних відносин, надання певних послуг, тощо.
В даному випадку ліквідація Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області без правонаступництва мало б місце у разі, якщо держава припинила реєстрацію/перереєстрацію транспортних засобів взагалі.
Проте, в даному випадку фактично відбувся перехід повноважень від одного державного органу до іншого саме в частині повноважень з реєстрації/перереєстрації транспортних засобів, а тому Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) є правонаступником Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області для спірних правовідносин, що були предметом розгляду даної справи.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне здійснити процесуальне правонаступництво Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області на правонаступника - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС).
Враховуючи наведене, керуючись статтями 52, 243, 248, 376, 379 КАС України, суд
Заяву представника ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, - задовольнити частково.
Здійснити процесуальне правонаступництво, відповідача - Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області на правонаступника - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС), 69035, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, 57, код ЄДРПОУ ВП 43611797.
В іншій частині заяви - відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Суддя Ю.В.Калашник