"03" вересня 2020 р. Справа №27/55
м. Львів
Західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючого - судді Матущака О.І.
суддів: Бойко С.М.
Якімець Г.Г.
За участю представників сторін від:
арбітражний керуючий: Сибаль А.М.
кредитори не з'явилсь
розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, м. Львів б/н від 07.02.2020 (Вх. ЗАГС №01-05/621/20 від 13.02.2020)
на ухвалу Господарського суду Львівської області від 23.10.2019 (суддя Л.З. Чорній, повний текст ухвали 29.10.2019)
у справі №27/55
за заявою боржника Спільного українсько-німецького підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Тристалко" , м. Жовква, Львівська область
про визнання банкрутом
Фактичні обставини справи та суть спору.
За заявою Спільного українсько-німецького підприємства ТОВ "Тристалко" (надалі - ТОВ "Тристалко") в порядку ст. 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" 03.04.2009 порушено провадження у справі.
Ухвалою суду від 08.07.2009 заява залишена без розгляду.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 03.11.2009 ухвалу господарського суду від 08.07.2009 про залишення без розгляду скасовано, справу передано на розгляд до Господарського суду Львівської області.
01.02.2010 введено процедуру санації боржника, керуючим санацією призначено директора Гриника Є.Я., розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Сибаля А.М.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 21.05.2013 у справі №27/55 про банкрутство ТОВ "Тристалко" затверджено мирову угоду. Згідно умов мирової угоди вимоги третьої черги - ДПІ у Жовківському р-ні Головного управління Міндоходів у Львівській області, повинні погашатися відповідно до графіка погашення, який є невід'ємною частиною мирової угоди, а саме протягом одного року рівними частинами (83 278,31грн.) щомісячно (п.1.2 мирової угоди). Відповідно до умов п.1.3 мирової угоди усі погашення вимог 4-6 черг кредиторів відстрочуються до 01.06.2014 шляхом підписання договорів реструктуризації кредиторської заборгованості (за винятком п.6.1 таблиці № 4 (ДПІ у Жовківському р-ні Головного управління Міндоходів у Львівській області, вимоги в сумі 278,86 грн. - до 31.05.2013).
15.10.2015 Державною податковою інспекцією у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівській області, м. Жовква Львівської області подано заяву про розірвання мирової угоди.
Ухвалою суду від 11.11.2015 відмовлено у задоволенні вищезазначеної заяви ДПІ у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівській області.
21.06.2019 на адресу суду надійшла заява від кредитора-1 ТОВ «Технотерн-Буд», м.Тернопіль; кредитора-2 ПрАТ "Козлівський цегельний завод", смт. Козлів, Тернопільська область, кредитора-3 ПрАТ "Алтек", м.Тернопіль про розірвання мирової угоди.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 23.10.2019 у справі №27/55, зокрема, затверджено план санації боржника Спільного українсько-німецького підприємства ТОВ "Тристалко".
Ухвала суду мотивована ст. 39 Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», згідно якої розірвання мирової угоди тягне за собою поновлення провадження у справі про банкрутство, розгляд справи про банкрутство має здійснюватись на стадії судової процедури санації. При цьому, план санації ТОВ "Тристалко" погоджений відповідно до протоколу № 01/2019 від 16.09.2019 засідання комітету кредиторів та схвалений зборами кредиторів відповідно до протоколу № 02/2019 від 21.10.2019.
Узагальнення доводів особи, яка подала апеляційну скаргу та інших учасників процесу.
Головним управлінням Державної фіскальної служби у Львівській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції про затвердження плану санації. У своїй апеляційній скарзі скаржник покликається на невиконання плану санації щодо погашення вимог кредиторів третьої черги до 05.11.2019, а саме ДПІ у Жовківському районі Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступником якого є апелянт) у сумі 999 339,69 грн.
Розпорядником майна подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить ухвалу суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Свої заперечення обґрунтовує тим, що недотримання строків розрахунків з кредиторами згідно затвердженого плану санації не може бути підставою для скасування в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції про затвердження такого плану санації. При цьому зазначає, що відповідно до ч.11 ст.21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» правовим наслідком непроведення розрахунків з кредиторами у строки, передбачені планом санації, є визнання господарським судом боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, якщо відсутнє клопотання комітету кредиторів про продовження термінів, передбачених планом санації і внесення відповідних змін до плану санації.
Інших клопотань в порядку ст. 207 ГПК України до суду не надходило.
Оцінка суду.
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
А отже, провадження у справі № 27/55 про банкрутство ТОВ "Тристалко" здійснюється згідно норм Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, чинній до 18.01.2013).
Відповідно до ст. 39 вказаного Закону розірвання мирової угоди тягне за собою поновлення провадження у справі про банкрутство, а відтак розгляд справи про банкрутство має здійснюватись на стадії судової процедури санації.
Як підтверджується матеріалами справи, 17.09.2019 розпорядник майна подав на адресу суду клопотання, в якому просив затвердити план санації ТОВ "Тристалко", погоджений відповідно до протоколу № 01/2019 від 16.09.2019 засідання комітету кредиторів. Вказаний план санації в подальшому також, схвалений зборами кредиторів відповідно до протоколу № 02/2019 від 21.10.2019.
Відповідно до ст.ст. 1, 18, 53 Закону про банкрутство санація - це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов'язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків, передбачених цим Законом. План санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань. План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом.
Заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містять план санації, можуть бути: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочка та (або) розстрочка платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода; ліквідація дебіторської заборгованості; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Закону; продаж частини майна боржника; зобов'язання інвестора про погашення боргу (частини боргу) боржника, зокрема шляхом переведення на нього боргу (частини боргу) та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; виконання зобов'язань боржника власником майна боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; продаж майна боржника як цілісного майнового комплексу (для недержавних підприємств); одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок реалізації майна боржника; звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі реалізації плану санації, вихідна допомога у цьому разі виплачується за рахунок інвестора, а за його відсутності - за рахунок реалізації майна боржника або за рахунок кредиту, одержаного для цієї мети; інші способи відновлення платоспроможності боржника.
План санації розглядається зборами кредиторів, які скликаються керуючим санацією в чотиримісячний строк з дня винесення господарським судом ухвали про санацію, якщо інше не передбачено цим Законом.
Керуючий санацією письмово повідомляє всіх кредиторів, включаючи кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, про дату і місце проведення зборів кредиторів і за два тижні до проведення зборів надає їм можливість попередньо ознайомитися з планом санації.
Господарський суд затверджує план санації боржника, про що виноситься ухвала, яка може бути оскаржена у встановленому порядку. Боржник розпочинає реалізацію плану санації після його затвердження судом. Якщо справу про банкрутство боржника порушено за заявою кредитора (кредиторів), комітет кредиторів має право звернутися до господарського суду з клопотанням про призначення керуючим санацією керівника боржника, а також розпорядника майна.
Керуючий санацією та розпорядник майна діють відповідно до вимог цього Закону з урахуванням особливостей, передбачених цією статтею. Керуючий санацією - керівник боржника виконує повноваження керуючого санацією без ліцензії і отримує заробітну плату в тому ж розмірі, в якому він її отримував до призначення керуючим санацією. За поданням комітету кредиторів або розпорядника майна керуючий санацією - керівник боржника може бути звільнений господарським судом від виконання повноважень керуючого санацією. Звільнення керівника боржника від виконання ним повноважень керуючого санацією позбавляє керівника боржника права самому здійснювати санацію боржника. Розпорядник майна продовжує виконувати свої обов'язки протягом здійснення керуючим санацією -керівником боржника процедури санації боржника.
У разі невиконання плану санації боржника або якщо стає очевидним, що виконання плану санації боржника не приведе до відновлення його платоспроможності, процедура банкрутства здійснюється відповідно до цього Закону, про що господарський суд виносить ухвалу.
Як встановлено судом першої інстанції, у розділі III плану санації зазначено, що ухвалою Господарського суду Львівської області від 27.09.2009 у справі № 27/55 затверджено реєстр вимог кредиторів на загальну суму 9 116 504,12 грн. На час поновлення ухвалою Господарського суду Львівської області від 24.07.2019 у справі № 27/55 провадження у справі про банкрутство ТОВ "Тристалко" на стадії процедури санації залишок непогашених вимог кредиторів становить 8 502 950,79 грн.
Згідно з інформацією про майно боржника, за даними проведеної інвентаризації та бухгалтерського обліку майнові активи підприємства становлять - 10 391 408,47 грн. (в т.ч. необоротні активи - 10 391 408,47 грн.), перелік майна боржника зазначений у таблиці № 3 плану санації.
Основною причиною складного фінансово-економічного стану боржника є відсутність обігових коштів, відсутність виробничо-господарської діяльності, непогашена кредиторська заборгованість.
Потреба у фінансуванні поточних витрат діяльності ТОВ «Тристалко» на період проведення її санації, орієнтовно становить:
1. Витрати на виплату заробітної плати (з податками і зборами) - до 6 000,00 грн. в місяць (за п'ять місяців - до 30 000,00 грн);
2. Оплата послуг арбітражного керуючого та відшкодування його витрат - до 65 000,00 грн.
3. Інші витрати, пов'язані з проведенням процедури санації - до 5 000,00 грн.
Загальна сума витрат на період реалізації Плану санації (п'ять місяців з моменту його затвердження) орієнтовно складе - до 100 000,00 грн.
Розділом IV плану санації передбачено, що з метою відновлення платоспроможності боржника, ст. 17 Закону про банкрутство передбачає процедуру санації.
Санація система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Метою даного плану санації є забезпечення задоволення вимог кредиторів згідно затвердженого реєстру вимог кредиторів та їх черговості і відновлення платоспроможності боржника.
Для досягнення даної мети планом санації СП «Тристалко» передбачаються наступні заходи:
1) Надання боржнику безвідсоткової позики учасниками боржника на суму 600 000,00 грн з метою погашення в повному обсязі вимог кредиторів третьої черги та фінансування витрат, пов'язаних з проведенням процедури санації.
2) Після повного погашення вимог кредиторів третьої черги продаж майна боржника, як цілісного майнового комплексу.
Сума, одержана від майна боржника, як цілісного майнового комплексу, включається до складу майнових активів боржника.
Продаж майна боржника здійснюється на аукціоні (аукціонах) в порядку, визначеному законодавством для продажу майна в провадженні у справі про банкрутство.
Початкова вартість продажу майна боржника як цілісного майнового комплексу на аукціоні визначається як сукупність визнаних вимог кредиторів, які залишаються непогашеними, без можливості зниження початкової вартості.
У разі закінчення аукціону без визначення переможця проводиться повторний аукціон. Початковою вартістю повторного аукціону є вартість, зменшена на 20 відсотків щодо початкової вартості відповідно попереднього аукціону з можливістю зниження початкової вартості в ході проведення аукціону, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50 відсотків початкової вартості повторного аукціону.
У разі закінчення повторного аукціону без визначення переможця проводиться другий повторний аукціон. Початковою вартістю другого повторного аукціону є вартість, зменшена на 20 відсотків щодо початкової вартості відповідно повторного аукціону з можливістю зниження початкової вартості в ході проведення аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.
За результатами аукціону з покупцем укладається договір купівлі-продажу.
Після надходження грошових коштів за відчужений цілісний майновий комплекс керуючий санацією здійснює погашення вимог кредиторів
3) укладення мирової угоди, якою передбачається відстрочка та (або) розстрочка платежів або прощення (списання) боргів. Мирова угода може укладена в будь-який момент, як до реалізації майна боржника як цілісного майнового комплексу так і після такої реалізації.
Розділом V плану санації встановлено, що систему заходів, щодо відновлення платоспроможності СП «Тристалко» планується провести протягом шести місяців з моменту затвердження плану санації, з дотриманням наступної послідовності та термінів:
Таблиця № 4. Послідовність проведення заходів із відновлення платоспроможності боржника
1. Надання боржнику безвідсоткової позики учасниками боржника до 01.11.2019;
2. Погашення вимог кредиторів третьої черги до 05.11.2019;
3. Продаж майна боржника як цілісного майнового комплексу на аукціоні до 10.02.2020;
4. Погашення вимог кредиторів четвертої-шостої черг згідно таблиці № 5;
5. Укладення мирової угоди до 01.03.2020.
Таблиця № 5. Графік погашення вимог кредиторів
Третя черга:
3.1 ДПІ у Жовківському районі 999 339,69 до 04.10.2019.
Четверта черга:
4.1 ПрАТ «Алтек» 418 859,51 грн. до 20.02.2020;
4.2 ОСОБА_1 90 000,00 грн. до 20.02.2020;
4.3 Горук А.З. З. 192 150,00 грн. до 20.02.2020;
4.4 ПрАТ «Козлівський цегельний завод» 736 160,27 грн. до 20.02.2020;
4.5 ПАТ «Львівобленерго» 57 186,27 грн. до 20.02.2020;
4.6 ТОВ «Солідвуд» 366 004,00 грн. до 20.02.2020;
4.7 ТОВ «Фінансова компанія «Технотерн» 100 000,00 грн. до 20.02.2020;
4.8 ТОВ «Технотерн-буд» 2 031 765,00 грн. до 20.02.2020;
4.9 ПАТ «Тернопіль-Готель» 3 420 088,34 грн. до 20.02.2020;
4.10 АКБ «Укрсоцбанк 427 407,51 грн. до 20.02.2020;
Шоста черга:
6.1 ДПІ у Жовківському районі 278,86 грн. до 21.02.2020;
6.2 ПАТ «Львівобленерго» 5 095,49 грн. до 21.02.2020;
6.3 АКБ «Укрсоцбанк 156 010,48 грн. до 21.02.2020.
Реалізація запланованої системи заходів протягом терміну проведення процедури санації повинно призвести до відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність боржника вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
При наявності об'єктивних причин термін проведення санації може бути подовжено до відповідно до рішення комітету кредиторів боржника, затвердженого ухвалою Господарського суду.
У розділі VI плану санації передбачено, що джерелом погашення вимог кредиторів згідно таблиці № 5 і фінансування поточних витрат є кошти, що надійдуть від надання боржнику безвідсоткової позики учасниками боржника та від продажу майна боржника як цілісного майнового комплексу.
Передбачається, що коштів, які надійдуть в ході процедури санації, буде достатньо для реалізації плану санації та відновлення платоспроможності боржника. Фінансування поточних витрат здійснюється по мірі їх виникнення.
Оплата послуг керуючого санацією здійснюється відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в розмірі двох мінімальних заробітних плат встановлених законодавством України, за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень, крім цього проводиться відшкодування витрат, згідно поданого арбітражним керуючим звіту про витрати.
Розмір оплати послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією) за період 24.07.2019 по 01.03.2020 та інших витрат складе орієнтовно 65 000,00 грн. Загальний розмір коштів, необхідних для реалізації плану санації та відновлення платоспроможності боржника складає 8 600 000,00 грн.
Розділом VII плану санації встановлено, що відповідно до п. 8 ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у разі порушення сторонами умов угод, укладених згідно з Планом санації, під час проведення процедури санації захист порушеного права, що виникло у зв'язку з проведенням процедури санації, здійснюється в процедурі провадження справі про банкрутство.
З огляду на викладене, апеляційний господарський суд погоджується з позицією суду першої інстанції про те, що станом на 23.10.2019 у суду наявні всі правові підстави для затвердження плану санації ТОВ "Тристалко".
Відповідно ст.ст. 13, 76, 77, 86 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам загалом, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищевикладене, ухвала місцевого господарського суду підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З урахуванням вище, апеляційний господарський суд дійшов висновку про необхідність залишення судового збору за подання апеляційної скарги за апелянтом.
Керуючись ст. ст. 11, 13, 74, 129, 269, 270, 271, 275, 276, 281- 284 ГПК України,
Західний апеляційний господарський суд, -
1. Ухвалу Господарського суду Львівської області від 23.10.2019 у справі №27/55 залишити без змін, а апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, м. Львів - без задоволення.
2. Судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції залишити за апелянтом.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Порядок оскарження постанови встановлено Господарським процесуальним кодексом України з урахуванням особливостей передбачених Кодексом України з питань банкрутства.
Справу повернути до місцевого господарського суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 14.09.2020
Головуючий суддя О.І. Матущак
Судді С.М. Бойко
Г.Г. Якімець