Справа №613/241/20 Провадження № 2/613/187/20
09 вересня 2020 року м. Богодухів
Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Уварової Ю.В.,
за участі секретаря - Семененко К.М.,
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, третя особа: Богодухівська районна державна адміністрація Харківської області про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди,
В провадженні Богодухівського районного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, третя особа: Богодухівська районна державна адміністрація Харківської області про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди.
В судовому засіданні судом на обговорення поставлено питання про закриття провадження у справі з тих підстав, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Позивач та представник відповідача не заперечували проти закриття провадження.
Суд, вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали, приходить до такого.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що з 15 серпня 1997 року вона працювала в Управлінні соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області. 04 вересня 2009 року була призначена на посаду начальника відділу з питань праці та соціально-трудових відносин Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області. 29 січня 2020 року ОСОБА_1 було звільнено з займаної посади у зв'язку із скороченням чисельності працівників.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.
Поняття "суд, встановлений законом" зводиться не лише до правової основи самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
У пункті 24 рішення від 20 липня 2006 року у справі "Сокуренко і Стригун проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що "фраза "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін "судом, встановленим законом" у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно із ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
У свою чергу, пунктом 1, 2, ч. 1 ст. 4 КАС України передбачено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, у тому числі на виконання делегованих повноважень, і який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною цих функцій.
За ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
З аналізу вказаних норм вбачається, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на трудові спори, які пов'язані з прийняттям громадян на публічну службу, її проходженням, звільненням з неї.
При наданні спору статусу публічно-правового з приводу прийняття громадян на публічну службу, проходження, звільнення з публічної служби, необхідно встановити наявність таких підстав: 1) чи проходила особа конкурс на заняття вакантної посади; 2) чи складала така особа присягу посадової особи; 3) чи присвоювався їй ранг у межах відповідної категорії посад.
Базовим (загальним) законом, що регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, є Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII).
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону № 889-VIII державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Спори з приводу прийняття громадянина на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби охоплюють весь спектр спорів, що виникають у відносинах публічної служби. Разом з цим, до цієї категорії не належать трудові спори: а) керівників та інших працівників державних і комунальних підприємств, установ та організацій; б) працівників, які працюють за трудовим договором у державних органах і органах місцевого самоврядування; в) працівників бюджетних установ та інше.
Під час визначення предметної юрисдикції справ слід виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії трудової книжки ОСОБА_1 , остання 15.08.1997 прийнята на посаду спеціаліста Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської РДА з присвоєнням 15 рангу державного службовця (а.с.15).
18.01.2007 ОСОБА_1 переведено на посаду заступника начальника відділу праці та соціально-трудових відносин Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської РДА як таку, що перебувала у кадровому резерві, а з 04.09.2012 позивачку переведено на посаду начальника відділу з питань праці та соціально-трудових відносин вказаного Управління як таку, що успішно пройшла стажування на цій посаді.
З 03.10.2012 ОСОБА_1 переведена на посаду начальника відділу з питань праці та соціально-трудових відносин Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської РДА (а.с.17).
02.05.2019 позивачці присвоєно черговий 4 ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби (а.с.17).
01.09.1995 позивачкою була прийнята присяга державного службовця, під час роботи в Державній податковій інспекції Богодухівського району (а.с.14).
Зі змісту наявних в матеріалах справи копій наказу Управління соціального захисту населення Богодухівської РДА від 29.11.2019 № 43 «Про попередження про звільнення у зв'язку зі скороченням штату Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації», повідомлення про звільнення у зв'язку зі скороченням штатів, подання начальника УСЗН Богодухівської РДА на ім'я голови профспілкової організації цього Управління вбачається, що при проведенні процедури звільнення працівників в порядку скорочення штатів, у т.ч. позивача по справі, відповідач керувався, зокрема, п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу».
Враховуючи викладене, займана позивачкою посада начальника відділу Управління соціального захисту населення Богодухівської РДА відноситься до публічної служби, а спір, за вирішенням якого ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом, не є виключно трудовим спором, а виник з приводу звільнення позивачки з державної служби.
Публічна служба є різновидом трудової діяльності, відносини публічної служби як окремий різновид трудових відносин існують на стику двох галузей права - трудового та адміністративного, тому правовідносини, пов'язані з прийняттям на публічну службу, її проходженням та припиненням, регламентуються нормами як трудового, так і адміністративного законодавства, а спори, які виникають з таких правовідносин, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Аналогічні висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20 листопада 2019 року у справі №623/1656/16-ц.
З огляду на наведене та ураховуючи суть спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що цей спір не повинен розглядатися в порядку цивільного судочинства, оскільки належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Беручи до уваги викладене, суд вважає, що провадження у справі слід закрити, роз'яснивши позивачеві право звернення до суду з позовом про поновлення на посаді в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 255 ЦПК України,
ухвалив:
Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, за участю третьої особи - Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, про поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди - закрити.
Роз'яснити позивачу право звернення до суду з позовом про поновлення на посаді в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду через Богодухівський районний суд Харківської області, протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.