31 серпня 2020 року о/об 15 год. 50 хв.Справа № 280/4038/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Логістік» (69013, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Базова, буд.9-А; код ЄДРПОУ 40463896)
до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання протиправною та скасування постанови,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Логістік» (надалі - позивач, ТОВ «Фаворит Логістік») до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати Постанову Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області №173878 від 08.05.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 грн. 00 коп. до ТОВ «Фаворит Логістік».
У позові зазначено наступне. 12.03.2020 старшими державними інспекторами ВДК Руєвим О.В. та Івасенко І.С., м.Мелітополь, Запорізької області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом про що складено Акт №125141, яким встановлено, що водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 (свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 ), допустив таке порушення: ч.1 абз.16 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Відповідно до вищезазначеного Акту суб'єкт, що перевірявся - ТОВ «ОТП Лізинг» (що знаходиться в м.Києві), ТОВ «Фаворит Логістік» не перевірявся. За відсутності доказів отримання ТОВ «Фаворит Логістік» запрошення на розгляд справи про порушення транспортного законодавства, Управління Укратрансбезпеки у Запорізькій області позбавило права на захист ТОВ «Фаворит Логістік», чим грубо порушено п.26 постанови Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 «Про порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті». В порушення п.21 постанови Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, головними спеціалістами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області не здійснено запис у дорожньому листі із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення. Відповідно до Акту №125141 від 12.03.2020 та Постанови №173878 від 08.05.2020 не зрозуміло яким саме чином інспектори ВДК встановлено порушення абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. 12.03.2020 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки під час здійснення заходів державного контролю проведення рейдової перевірки було перевірено транспортний засіб «МАН» д/н НОМЕР_1 , у ході перевірки було встановлено порушення вимог транспортного законодавства, а саме: встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, перевантаження по загальній масі склало 33,07%. Дане порушення було встановлено на підставі наданої водієм ОСОБА_1 товарно-транспортної накладної №734 від 12.03.2020 - де зазначено: загальна маса вантажу складає - 58т. 550кг. Після проведення документального габаритно-вагового контролю вказаного транспортного засобу було встановлено, що навантаження по загальній масі перевищує нормативно-встановлені параметри 58.550т., замість встановленої - 40т.
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 03.08.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 31.08.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №173878 від 08.05.2020 до ТОВ «Фаворит Логістік» застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 грн. 00 коп.
У вказаній Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №173878 від 08.05.2020 зазначено: «… ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ФАВОРИТ ЛОГІСТІК» 12.03.20р., м.Мелітополь, Акт №125141 допущено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» …».
Судом досліджено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 12.03.2020 за №125141 (надалі - Акт проведення перевірки від 12.03.2020 за №125141), в якому, зокрема, зазначено: «… ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - ст. держ. інспектора ВДК; …; місце перевірки - Запорізька обл., м.Мелітополь; дата і час перевірки - 12.03.2020р. 16:30, провели перевірку транспортного засобу: марка - МАН; номерний знак - НОМЕР_1 ; серія і номер свідоцтва про реєстрацію - НОМЕР_2 ; водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; документ, що посвідчує особу водія - п/в НОМЕР_3 , РФ, від 14.09.2006р.; номер дорожнього листа - -; серія і номер ліцензійної картки та строк її дії - -, що належить ТОВ «ОТП Лізинг», м.Київ, Голосіївський р-н., вул.Жилянська, буд.43. Під час перевірки виявлено порушення … у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» ч.1, абз.16, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Перевищення становить 33,07%. Пояснення водія про причини порушень - водій з актом ознайомлен, від підпису та пояснень відмовився. …».
Як зазначено у ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Згідно з абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.21 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого 08.11.2006 постановою Кабінету Міністрів України №1567 (надалі - «Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті»), у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
У п.26 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» зазначено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Відповідачем не надано до суду жодного доказу в обґрунтування позиції по справі, про порушення позивачем 12.03.2020 вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
При цьому, з Акту проведення перевірки від 12.03.2020 за №125141 не вбачається порушення позивачем 12.03.2020 вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №173878 від 08.05.2020, винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845) відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Логістік» (69013, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Базова, буд.9-А; код ЄДРПОУ 40463896) про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000 грн. 00 коп.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Логістік» (69013, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Базова, буд.9-А; код ЄДРПОУ 40463896) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845) судові витрати в сумі 2102 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 03.09.2020.
Суддя О.О. Прасов