31 серпня 2020 р. Справа № 480/580/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державної казначейської служби України, третя особа - Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (далі - відповідач-1, ГУ ДКС України у Донецькій області), третя особа - Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області (далі - третя особа, ГТУЮ у Донецькій області), в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви (а.с.11-13), просив:
1) зобов'язати ГУ ДКС України у Донецькій області підписати акт приймання-передачі від 10.01.2019 виконавчого листа №2а-654-11 від 18.08.2011 Мар'їнського районного суду Донецької області протягом 5 днів;
2) зобов'язати ГУ ДКС України у Донецькій області виконати судове рішення у справі № 2а-654-11 Мар'їнського районного суду Донецької області на користь ОСОБА_1 протягом 10 днів.
Свої вимоги мотивував тим, що постанова Мар'їнського районного суду Донецької області від 18.08.2011 у справі №2а-654-11 набрала законної сили, було видано виконавчий лист та відкрито виконавче провадження, але до даного часу судове рішення не виконано і кошти позивачу не виплачено. На початку січня 2019р. в адресу позивача після його скарги надійшов лист від третьої особи, в якому повідомлялось, що виконавчий документ внесено до Єдиного Державного реєстру виконавчих проваджень та згідно акта приймання-передачі від 10.01.2019 передано до відповідача, але до даного часу підписаний з боку ГУ ДКС України у Донецькій області один екземпляр акта в адресу ГТУЮ у Донецькій області не повернувся. Таку бездіяльність позивач вважає протиправною та просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 11.02.2020 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представник ГУ ДКС України в Донецькій області подав відзив на позовну заяву (а.с.24-37), в якому, з урахуванням поданих доказів, просив відмовити у задоволенні позову, виходячи з того, що на даний час виконавчий документ у справі №2а-654-11 перебуває на виконанні в органах Казначейства згідно акту приймання-передавання за 4 квартал 2018 року. Відмітив що відповідно до п.47 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 за №845 безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством (в даному випадку відповідач-2) на підставі поданих органом Казначейства (в даному випадку відповідач-1) документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржниками.
Враховуючи вказані норми, а також п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання виконавчого документа по справі буде здійснено Державною казначейською службою. України, а не Головним управлінням у черговому порядку за бюджетною програмою КПКВ 3504040 «Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державною» в межах бюджетних асигнувань.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій просив позов задовольнити з підстав, викладених у позові (а.с.22).
Представник третьої особи подав до суду пояснення (а.с.19-20), в якому вказав, що рішення суду Мар'їнського районного суду Донецької області від 18.08.2011 у справі №2а-654-11, ухвалене на користь ОСОБА_2 , здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених Бюджетним кодексом України, Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», та Порядку погашення заборгованості зі рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2014 №440 (далі - Порядок №440).
Виконавчий документ, виданий у вказаній справі, внесено 19.10.2018 до Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень, та згідно акту приймання-передавання від 10.01.2019 передано до ГУ ДКС України в Донецькій області для виконання.
Відмітив, що за приписами Порядку №440 третя особа не виконує рішення, виконання яких гарантується державою, а лише вносить відомості до відповідного реєстру. Виконання таких рішень покладено на ГУ ДКС України.
Ухвалами суду від 13.03.2020, 08.04.2020, 18.05.2020 у ГУ ДКС України в Донецькій області та ГТУЮ у Донецькій області витребовувалися додаткові докази у справі та пояснення (а.с.39,62,75).
Ухвалою суду від 05.06.2020 до участі у розгляді справи було залучено у якості другого відповідача Державну казначейську службу України (далі - відповідач-2, ДКС України, а.с.84-85).
Представник відповідачів подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.92-94), в якій просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки законні підстави для задоволення позову відсутні. Так, вказала, що на виконанні в Казначействі за бюджетною програмою «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» знаходився виконавчий лист суду на суму 40 409,24 грн. на користь позивача, який передано Управлінням державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області до Головного управління актом приймання-передавання відповідно до Порядку №440 та усунуто недоліки 06.05.2019 і взято із цієї дати на облік до виконання. Казначейством 01.06.2020 згідно з платіжним дорученням від 01.06.2019 № 829861 здійснено перерахування коштів ОСОБА_1 за судовим рішенням в повному обсязі.
Таким чином, свої зобов'язання перед позивачем відповідачі виконали в повному обсязі.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Постановою Мар'їнського районного суду Донецької області від 18.08.2011 у справі №2а-654-11 позовні вимоги ОСОБА_1 було частково задоволено, зокрема, крім іншого, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2010 з відповідності з вимогами ст.. 49, 50, ч. 4 ст. 54, ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком основної та додаткової у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком (а.с.5).
Вказане рішення набрало законної сили, у зв'язку з чим було видано виконавчий лист та відкрито виконавче провадження.
Управлінням державної виконавчої служби ГТУЮ у Донецькій області листом від 08.01.2019 направлено пакет документів до ГУ ДКС України у Донецькій області разом із актом приймання-передавання за 4 квартал 2018 року, зокрема, постанову Мар'їнського районного суду Донецької області від 18.08.2011 у справі №2а-654-11 (а.с.35).
Листом від 18.01.2019 року №12-17 239 Управлінню державної виконавчої служби ГТУЮ у Донецькій області було повідомлено про необхідність усунення недоліків по вищезазначеному акту приймання-передавання, а саме про відсутність довідки Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області із зазначеною сумою виплати на користь ОСОБА_1 для виконання рішень згідно Порядку №440 (а.с.33-34).
Листом від 06.05.2019 №2-19-16 (вх. від 11.05.2019 №2044) Управлінням державної виконавчої служби ГТУЮ у Донецькій області усунуто недоліки за актом приймання-передавання за 4 квартал 2018 року від 10.01.2019 шляхом надіслання довідки (а.с.31-32).
Після усунення недоліків третьою особою, начальником ГУ ДКС України у Сумській області Чухляк О.Є. 11.05.2019 було затверджено акт приймання-передавання за 4 квартал 2018 року від 10.01.2019 підписом, у зв'язку з чим постанова Мар'їнського районного суду Донецької області від 18.08.2011 у справі №2а-654-11 була включена до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою за №829861, перша черга, сума списання за виконавчим документом складає 40 409,24грн. (а.с.36,37,6973,83).
ДКС України згідно платіжного доручення від 01.06.2019 № 829861 здійснено перерахування коштів ОСОБА_1 у розмірі 40 409,24грн. на виконання постанови Мар'їнського районного суду Донецької області від 18.08.2011 у справі №2а-654-11 (а.с.97).
Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-XIV, що був чинний на час прийняття постанови Мар'їнським районним судом Донецької області, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Зазначений Закон втратив чинність на підставі Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02.06.2016.
Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016 у ч. 2 ст. 6 містить норму якою передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Особливості виконання судових рішень та виконавчих документів про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів врегульовані Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 №4901-VI (далі - Закон від 05.06.2012 №4901-VI), відповідно до ч. 1 ст. 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону від 05.06.2012 № 4901-VI держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Судом встановлено, що виконання судового рішення від 18.08.2011 у справі №2а-654-11 здійснюється за процедурою, визначеною Законом від 05.06.2012 № 4901-VI.
В свою чергу, згідно абз.8 п.2 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 (далі - Порядок №440), рішення - виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб'єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.
Пунктом 8 Порядку №440 визначено, що рішення розподіляються в порядку такої черговості погашення заборгованості: перша черга - рішення щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника; друга черга - рішення, пов'язані з трудовими правовідносинами; третя черга - інші рішення.
Відповідно до пункту 15 Порядку №440 передача рішень здійснюється відповідальною особою на підставі акта приймання-передавання.
Акти приймання-передавання складаються окремо щодо кожної черги погашення заборгованості та передаються органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в паперовому та електронному вигляді.
Згідно із п.16 Порядку №440 акт приймання-передавання підписується відповідальною особою органу державної виконавчої служби та особою, визначеною керівником органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та затверджується керівниками зазначених органів.
Відповідно до пункту 18 Порядку №440 у разі коли органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, виявлено невідповідність переданих органом державної виконавчої служби рішень або документів вимогам цього Порядку після підписання акта приймання-передавання, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надсилає органу державної виконавчої служби повідомлення про усунення недоліків.
Після усунення недоліків орган державної виконавчої служби не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості із супровідним листом, в якому зазначається акт приймання-передавання, яким здійснювалася передача рішень.
У разі коли неможливо усунути виявлені недоліки, орган державної виконавчої служби повідомляє про це органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після чого рішення або документи повертаються органу державної виконавчої служби. Орган державної виконавчої служби повертає такі рішення заявникові з відповідними роз'ясненнями.
Позивач просить зобов'язати ГТУЮ у Донецькій області підписати акт приймання - передачі від 10.01.2019 з виконання виконавчого листа №2а-654-11 від 18.08.2011 Мар'їнського районного суду Донецької області протягом 5 днів та зобов'язати ГТУЮ у Донецькій області виконати вказане судове рішення у справі № 2а-654-11 протягом 10 днів.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи (а.с.31-37, 47-60,68-73), в тому числі пояснень представника третьої особи, наданих на ухвалу суду про витребування доказів (а.с.75,80-81), акт приймання-передавання за 4 квартал 2018 року від 10.01.2019, який був переданий до ГУ ДКС України в Донецькій області разом з пакетом документів, після усунення недоліків органом державної виконавчої служби, був узгоджений відповідачем 11.05.2019 шляхом його підписання начальником ГУ ДКС України у Сумській області Чухляк О.Є., та один екземпляр повернуто до третьої особи. Після цього постанова Мар'їнського районного суду Донецької області від 18.08.2011 у справі №2а-654-11 була включена до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою за №829861, перша черга, сума списання за виконавчим документом складає 40 409,24грн. (а.с.83) та прийнято відповідачем-2 до виконання.
Відтак, ГУ ДКС України у Сумській області 11.05.2019 було підписано акт приймання-передавання з приводу виконання рішення суду від 18.08.2011 у справі №2а-654-11.
При цьому щодо безпосередньо виконання судового рішення, суд відмічає наступне.
Згідно п.20 Порядку № 440 погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.
Відповідно до п.47 Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих: 1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника; 2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.
Як встановлено судому рішення суду, ухвалене на користь ОСОБА_1 перебувало на виконанні за бюджетною програмою «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою», а, відтак, виконання такого рішення відповідно до наведених вище норм здійснювалось саме Державною казначейською службою України, а не ГУ ДКСУ У Донецькій області.
При цьому, судом встановлено, що ДКС України згідно платіжного доручення від 01.06.2019 № 829861 здійснено перерахування коштів ОСОБА_1 у розмірі 40 409,24грн. на виконання постанови Мар'їнського районного суду Донецької області від 18.08.2011 у справі №2а-654-11 (а.с.97).
Відтак, враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази, суд приходить до висновку, що станом на день розгляду справи акт приймання - передачі від 10.01.2019 з виконання виконавчого листа №2а-654-11 від 18.08.2011 Мар'їнського районного суду Донецької області підписаний, а постанова Мар'їнського районного суду Донецької області від 18.08.2011 у справі №2а-654-11 виконана, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (87500, м.Маріуполь, проспект Миру, буд.68, код ЄДРПОУ 37967785), Державної казначейської служби України (01601, м.Київ, вул.Бастіонна, буд.6, код ЄДРПОУ 37567646), третя особа - Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області (84301, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Ярослава Мудрого, буд.39/3, код ЄДРПОУ 34898944) про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 31.08.2020.
Суддя І.Г. Шевченко