Рішення від 31.08.2020 по справі 480/3001/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2020 р. Справа № 480/3001/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білопільського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області, Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовною заявою до Білопільського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області (далі - відповдіач-1, Білопільський районний сектор Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області), третя особа - ОСОБА_2 (далі - третя особа, ОСОБА_2 ), в якій просила:

1) визнати протиправною відмову відповідач-1 у видачі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ;

2) зобов'язати Білопільський районний сектор Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області оформити та видати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

Свої вимоги мотивувала тим, що по досягненню 16 років звернулася до Білопільського районного сектору ГУ ДМС України у Сумській області із заявою про оформлення та видачу йому паспорта громадянина України у формі книжечки, яку обґрунтувала своїми світоглядними та релігійними переконаннями. Однак, відповідач-1 повідомив позивача про те, що паспорт громадянина України у формі паспортної книжки ОСОБА_1 може бути виданий тільки за наявності рішення суду, яким буде зобов'язано Управління ДМС у Сумській області видати паспорт громадянина України у формі паспортної книжки. Таку відмову вважає протиправною, оскільки на даний час відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затверджене постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII позивачу можливо видати паспорт громадянина України йому у формі книжечки.

Ухвалою суду від 19.05.2020 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Крім того, вказаною ухвалою суду з урахуванням вимог ч.3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України, яка регламентує порядок заміни неналежної сторони, зокрема відповідача, якщо позов подано не до тієї особи, яка має відповідати за позовом, до участі у розгляді справи залучено належного відповідача - як другого відповідача Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області (далі - відповідач-2, ГУ ДМС у Сумській області).

Відповідач-2, заперечуючи проти позовних вимог, подав до суду відзив-пояснення на позов (а.с.27-46), в якому, з урахуванням поданих доказів, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, виходячи з того, що на час звернення позивача із заявою, видача паспорта громадянина України було регламентовано Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015р. №302 (далі - Порядок КМУ №302), а також Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений Міністерством внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 (далі - Тимчасовий порядок оформлення паспорта).

Заява подана позивачем у довільній формі та не може вважатися заявою про видачу паспорта, оскільки, для оформлення такого документа, необхідно подати заяву встановленого зразка та інші документи визначені законодавством. Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 07.11.2018 по справі № 820/3327/16.

У зв'язку з цим вважає, що зазначена заява розглянута в порядку і строки передбачені Законом України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 та листом Управління ДМС України Сумській області позивачу надано письмову відповідь стосовно порядку оформлення та видачі паспорта громадянина України відповідно до вимог чинного законодавства, а не відмову у його видачі.

Крім того, представник відповідача-2 у відзиві зауважив, що оскільки спір у типовій справі 806/3265/17 виник внаслідок одночасної дії двох нормативно-правових актів (Порядку №320 та Порядку №302), які регулювали одні ті самі правовідносини, а позивач звернувся із заявою про видачу паспорта у формі книжечки після втрати чинності Порядку 320, то дана справа не є типовою.

Позивач подала до суду заперечення на відзив-пояснення відповідача (а.с.48-49), в якому зазначила, що вказані представником відповідача-2 доводи є такими, що не спростовують законності та обґрунтованості заявлених позовних вимог, тому просила позовні вимоги задовольнити.

Станом на сьогодні відзиву від відповідача-1, заперечення на відповідь на відзив від відповідачів та пояснення від третьої особи до суду не надходило.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 05.03.2020 по досягненню 16-річного віку ОСОБА_1 разом із законними представниками - ОСОБА_3 (батько) та ОСОБА_2 (мати), звернулася до Білопільського районного сектору УДМС в Сумській області із заявою, в якій на підставі Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII просила оформити та видати їй паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (а.с.12,36,50-52).

При цьому, ОСОБА_1 додала до заяви дві фотокартки для оформлення бланку паспорту, копію свідоцтва про народження, копії паспортів батьків та заповнену нею заяву про видачу паспорта за формою 1, встановленою МВС України (а.с.4-10,37-41,50).

Листом Управління ДМС в Сумській області «Щодо розгляду звернення» від 03.04.2020 №5901.3.2-2828/59.1-20 ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 внесено зміни, якими передбачається, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджено наказом МВС від 06.06.2019 №456, що набрав чинності з дня його офіційного опублікування - 21 червня 2019 року.

За відсутності у ОСОБА_1 відповідного рішення суду на сьогодні у УДМС України в Сумській області відсутні правові підстави оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки (а.с.13,42).

Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частин першої, другої статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно з частиною другою статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Статтею 5 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 №2235-ІІІ (далі Закон України «Про громадянство України») визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII затверджено, зокрема, Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення про паспорт громадянина України).

Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.

Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.

Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.

Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.

Водночас, Законом «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VІ (далі - Закон «Про ЄДДР») визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Згідно зі статтею 13 Закону «Про ЄДДР», документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься, зокрема, на паспорт громадянина України; та документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус.

Відповідно до частин 2, 4, 6 статті 14 Закону «Про ЄДДР», документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.

Отже, вказаним Законом також передбачена можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки.

Водночас вказаним Законом не передбачено визначення поняття «документ».

Разом з цим, відповідно до статті 21 Закону «Про ЄДДР» паспортом громадянина України є документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Таким чином, суд визнає, що заявник, звернувшись до уповноваженого суб'єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.

При цьому, варто відмітити, що у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.

Крім того, відповідно до п.3 Порядку КМУ №302 Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Враховуючи викладене, не вбачається відсутності у відповідача можливості видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки.

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 19 вересня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/2/18 (№806/3265/17).

При цьому, спір у цій справі виник у зв'язку з відмовою Управління ДМС України в Сумській області видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.

Відтак, з огляду на суб'єктний склад спірних правовідносин, зміст позовних вимог та підстави позову, а також правове регулювання спірних відносин, є достатні підстави вважати, що ця справа відповідає ознакам типової справи, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/2/18 (№806/3265/17). У зв'язку з чим, доводи представника відповідача стосовно того, що справа не є типовою, не приймається судом до уваги.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно із п. 21 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявленого аналогічні вимоги.

Отже, правові висновки Великої Палати Верховного Суду, які зроблені під час розгляду справи №806/3265/17, підлягають врахуванню під час розгляду цієї справи.

У зазначеному рішенні Велика Палата Верховного Суду констатувала, що норми Закону «Про ЄДДР», на відміну від норм Положення про паспорт громадянина України, не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорта у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, імені та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій.

На переконання Великої Палати Верховного Суду це є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також такий підхід не відповідає вимогам якості закону (тобто, таке втручання не було "встановлене законом"), не є "необхідним у демократичному суспільстві". Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як зазначено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року, позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не є необхідним у демократичному суспільстві, і таке втручання є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.

Оскільки, спірні правовідносини між сторонами виникли саме з приводу фактичної відмови відповідача-2 у видачі паспорту у формі книжечки, враховуючи правові висновки Верховного Суду, які викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, суд дійшов висновку щодо наявності у ОСОБА_1 права на отримання паспорту у формі книжечки.

Обґрунтовуючи свою позицію, представник відповідача-2 посилається на той факт, що позивачем не було у повному обсязі надано пакету документів, що передбачений чинним законодавством, однак, вказані доводи суд не приймає до уваги.

Так, відповідно до частини 7 ст. 16 Закону «Про ЄДДР», уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

Отже, положенням вказаної статті Закону «Про ЄДДР» передбачено вичерпний перелік підстав для відмови заявникові у видачі документа. Відтак, відповідач у своєму листі на звернення позивача зобов'язаний був вказати одну з вище перерахованих підстав для відмови у оформленні паспорта у формі книжечки, оскільки паспорт громадянина України в розумінні статті 21 вказаного Закону є документом. Проте, жодного посилання на Закон «Про ЄДДР» відповідачем у своїй відповіді зроблено не було (а.с.13,42).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до Управління ДМС України в Сумській області саме із заявою про видачу паспорта у формі книжечки, до якої додала необхідний пакет документів (а.с.12,36,50-52).

Згідно наданої Управління ДМС України в Сумській області відповіді (а.с.13,42), відповідач-2, з посиланням на Тимчасовий порядок оформлення паспорта, відмовив у видачі позивачу паспорта громадянина України через не надання рішення суду.

При цьому, дійсно, відповідно до п.1 розділу ІІІ Тимчасового порядку оформлення паспорта, для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник подає, серед іншого, рішення суду.

Разом з тим, пунктом 13 Положення про паспорт громадянина України, визначено, що для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; - свідоцтво про народження; - дві фотокартки розміром 35х45 мм; - у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Тобто, положення п.13 Положення про паспорт громадянина України, відповідно до якого позивач просив видати йому паспорт, не містять вимоги про обов'язок надання відповідного рішення суду щодо оформлення паспорта у формі книжечки. При цьому документи, визначені даним пунктом позивачем, як вже зазначено вище, були надані.

Відтак, суд визнає, що відмова відповідача-2, викладена у листі від 03.04.2020 №5901.3.2-2828/59.1-20 у видачі ОСОБА_1 зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII не може відповідати критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки, в ході розгляду справи встановлено, що саме Управлінням ДМС України у Сумській області було розглянуто подану заяву позивача та відповідь про відмову у видачі ОСОБА_1 у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, викладеної у листі від 03.04.2020 №5901.3.2-2828/59.1-20, була надана саме відповідачем-2, а не Білопільським районним сектором Управління ДМС України в Сумській області, для повного та ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати таку відмову протиправною та зобов'язати відповідача-2 оформити та видати ОСОБА_1 у зв'язку із досягненням нею 16-річного віку паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України.

У зв'язку з чим позовні вимоги про визнання протиправною відмови Білопільського районного сектору Управління ДМС України у Сумській області у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, та зобов'язання Білопільського районного сектору Управління ДМС України у Сумській області оформити та видати паспорт ОСОБА_1 відповідно до вказаного Положення задоволенню не підлягають.

Щодо доводів відповідача-2 з приводу того, що заява ОСОБА_1 про оформлення паспорта громадянина України раніше встановленого зразка у формі книжечки, складена у довільній формі та без подання при цьому інших документів визначених законодавством, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся саме із заявою, в якій вона просила оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України.

Згідно змісту листа Управління ДМС України в Сумській області, яким надано відповідь ОСОБА_1 на її заяву, була розглянута саме заява щодо видачі паспорта громадянина України, відтак, відповідач-2 фактично прийняв рішення по суті поданої заяви. Будь-яких посилань щодо того, що відповідь надається відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та у відповідності до його норм, даний лист не містить. Крім того, жодних зауважень щодо поданої заяви позивача Управління ДМС України в Сумській області у відповіді не висловлювало. Єдиною підставою для відмови стало неможливість відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України у зв'язку з не наданням ним рішення суду. Більш того, до поданої заяви було подано свідоцтва про народження та фотокартки, що відповідає п.13 Положення про паспорт громадянина України, а також ЗАЯВА про видачу паспорта (форма 1), встановлена Міністерством внутрішніх справ.

Посиланням представника-2 відповідача на постанову Верховного Суду від 07.11.2018 у справі №820/3327/16, не приймаються судом до уваги, оскільки у даній справі Верховним Судом не було прийнято рішення по суті позовних вимог, а справа направлена на новий розгляд, у зв'язку з тим, що Суд не мав можливості перевірити правильність висновків судів попередніх інстанцій в цілому по суті спору.

При цьому, обираючи саме такий спосіб захисту у даній справі (зобов'язати оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки), судом враховано позицію Верховного Суду, викладеної у постановах від 10.09.2019 у справі №803/1376/17, від 10.09.2019 у справі №803/941/17, а також Верховного Суду України, який у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 ) до Білопільського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області (41800, Сумська область, м.Білопілля, вул.Старопутивльська, буд.75), Головного управління Державної міграційної служби України в Сумській області (40000, м.Суми, вул.Герасима Кондратьєва, буд.27, код ЄДРПОУ 37846270), третя особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Глухівським МРВ УМВС України в Сумській області) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Сумській області у видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, викладену у листі від 03.04.2020 №5901.3.2-2828/59.1-20.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Сумській області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 31.08.2020.

Суддя І.Г. Шевченко