Ухвала від 06.08.2020 по справі 300/2048/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"06" серпня 2020 р. Справа № 300/2048/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитюка Р.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням суду від 29.11.2019, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2020, позов задоволено частково: визнано протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови в виплаті ОСОБА_1 одноразової допомоги, з підстав, визначених в протоколі засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційний виплат №41 від 05.04.2019; визнано протиправним та скасовано рішення комісії Міністерства оборони України, оформленого протоколом комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 №41 про відмову ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги; зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановлення інвалідності ІІI групи з 01.01.2018, відповідно до приписів ст. 16, ст. 16-2 та ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2018, який становить 1700 грн.; в іншій частині позовних вимог відмовлено.

26 червня 2020 року від представника відповідача на адресу суду надійшла заява про відстрочення виконання судового рішення по справі №300/2048/19 на 45днів. В обґрунтування заяви зазначає, що для дотримання Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги та виконання рішення суду необхідно додатковий час, а також зауважує, що на даний час у відповідача вкрай важке фінансове становище, а саме відсутня можливість своєчасної сплати в зв'язку з нагальною потребою у додаткових грошових коштах для укріплення обороноздатності країни, що пов'язано з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки і свідчить про незадовільний майновий стан.

Відповідно до наказу від 07.05.2020 №82-В, головуючий суддя Микитюк Р.В. в період з 01.06.2020 по 04.08.2020 перебував у щорічній оплачуваній відпустці.

Судове засідання для розгляду вказаної заяви призначено на 06 серпня 2020 року о 10:00.

Позивач та його представник подали заяву про розгляд заяви про відстрочення виконання судового рішення в порядку письмового провадження.

Представник заявника (відповідача) в судове засідання не з'явився, однак на електронну адресу суду надійшло клопотання про розгляд заяви Міністерства оборони України про відстрочення рішення суду без його участі.

Керуючись приписами частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205, частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд заяви у порядку письмового провадження.

Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши подану заяву про відстрочення виконання судового рішення та матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково: визнано протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови в виплаті ОСОБА_1 одноразової допомоги, з підстав, визначених в протоколі засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційний виплат №41 від 05.04.2019; визнано протиправним та скасовано рішення комісії Міністерства оборони України, оформленого протоколом комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 №41 про відмову ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги; зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановлення інвалідності ІІI групи з 01.01.2018, відповідно до приписів ст. 16, ст. 16-2 та ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2018, який становить 1700 грн.; в іншій частині позовних вимог відмовлено.

30 березня 2020 року від представника відповідача на адресу суду надійшла заява про відстрочення виконання судового рішення по справі №300/2048/19.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2020 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2019 року у справі №300/2048/19 - без змін.

Встановлено, що рішення набрало законної сили 26 травня 2020 року.

26 червня 2020 року від представника відповідача на адресу суду надійшла заява про відстрочення виконання судового рішення по справі №300/2048/19.

Згідно зі статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Відповідно до пункту 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року № 14 "Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження" при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).

Підставою для відстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.

Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст.ст.72-77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Представником відповідача у заяві зазначено, що для виконання судового рішення та дотримання Порядку №975 від 25.12.2013 потрібний додатковий час для надання уповноваженим органом документів розпоряднику бюджетних коштів для прийняття рішення та подальше його повернення на адресу уповноваженого органу для реалізації, а також зауважує, що на даний час у відповідача вкрай важке фінансове становище, а саме відсутня можливість своєчасної сплати в зв'язку з нагальною потребою у додаткових грошових коштах для укріплення обороноздатності країни, що пов'язано з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки і свідчить про незадовільний майновий стан.

Суд не може погодитись із тим, що вказані обставини є такими, що істотно ускладнюють виконання рішення або робить його неможливим.

Слід звернути увагу, що наразі відбувається виконання судового рішення, яким зобов'язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, а не вперше її призначення, тому відповідач не позбавлений можливості вчиняти дії для прискорення процедури призначення та виплати цієї допомоги для своєчасного виконання судового рішення.

При цьому, на момент розгляду вказаної заяви, відповідач не надав жодного доказу, на підтвердження того, що Міністерство оборони України почало виконання судового рішення після набрання законної сили рішенням, а саме після 26 травня 2020 року, тобто відповідачем не доведено, що ним вчиняються конкретні дії, проте вони все одно не призведуть до своєчасного виконання цього рішення.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що заява про відстрочення виконання рішення суду є необґрунтованою, а тому задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви Міністерства оборони України про відстрочення виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 в адміністративній справі №300/2048/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Микитюк Р.В.