Справа № 648/2196/20
Провадження № 3/648/840/20
"28" липня 2020 р. смт. Білозерка
Суддя Білозерського районного суду Херсонської області: Кусік І.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Слажнєвої К.В.,
прокурора: Шатунського В.В.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, згідно протоколу, який надійшов від Херсонського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, який працює за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 м. Кривий Ріг головним сержантом командиром гармати, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 22.02.2001 року Білозерським РВ УМВС України в Херсонській області, РНОКПП НОМЕР_3 ,
- за діяння, передбачене ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
12.06.2020 року до Херсонського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшли постанова про закриття від 10.06.2020 року та матеріали кримінального провадження №12019230080001145 від 17.10.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, за фактом умисного неподання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік ( після звільнення).
ОСОБА_1 , раніше обіймаючи посаду інспектора роти № 4 батальйону Управління патрульної поліції, та згідно ст. 1, п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом декларування та відповідальності, на якого поширюється дія вказаного Закону, був звільнений з вказаної посади та фактично 27.03.2017 року припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, однак, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно (18.02.2020 року о 22.00 год.) та без поважних причин, маючи фізичну та технічну можливість, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як особа, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік (після звільнення). https://public.nazk.gov.ua/declaration/c3e7674a-bbf0-4970-ad14-2907401ec0a4. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 162 -6 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до ч. 6 ст. 38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Постановою про закриття кримінального провадження слідчого СВ Білозерського ВП ХВП ГУНП України в Херсонській області капітана поліції Дем'янюка Д.О. від 10.06.2020 року постановлено надіслати копії матеріалів для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у встановленому законом порядку.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину в інкримінованому йому правопорушенні визнав, надав пояснення, які відповідають обставинам викладеним у протоколі про адмінітративне правопорушення.
Заслухавши ОСОБА_1 , висновок прокурора щодо обґрунтованості притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суд приходить до наступного:
Відповідно до ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію», 08.02.2016 року ОСОБА_1 складено Присягу працівника Національної поліції України на вірність Українському народу. (а.с. 75)
Відповідно до витягу з наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 27 о/с від 12.02.2016 року рядового поліції ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора роти № 4 батальйону Управління патрульної поліції у м. Херсоні на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 06.02.2016 року № 14 о/с та рапорту Рубініна від 15.02.2016 року. (а.с. 76)
Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 31.05.2016 року № 341 о/с рядовому поліції ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «молодший лейтенант поліції». (а.с. 77)
Частиною 1 статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції визначається як державна служба особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Згідно з частиною 1 статтею 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції».
У положенні пункту 1 Розділу ІІ наказу від 09.11.2016 року № 1179 МВС України «Про затвердження Правил етичної поведінки поліцейських» зазначено, що під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен неухильно дотримуватись антикорупційного законодавства України, обмежень, пов'язаних зі службою в Національній поліції України, визначених Законами України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції» та іншими актами законодавства України.
Згідно з підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія вищевказаного Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Таким чином, відповідно до статті 1, підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», молодший лейтенант поліції ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідальності, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до підпункту 3 пункту 1 Розділу I Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю від 13.02.2020 року № 1 декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.
Днем припинення такої діяльності, є день видачі трудової книжки суб'єкту декларування: «Припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є день видачі трудової книжки суб'єкту декларування, із зазначенням підстав такого припинення».
Відповідно до витягу з наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 15.03.2017 року № 95 о/с молодшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 з 27.03.2017 року звільнено зі служби в поліції, згідно із пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліції» (за власним бажанням). (а.с. 78)
Згідно розписки, що додана до протоколу про адміністративне правопорушення, 27.03.2017 року ОСОБА_1 особисто отримано трудову книжку, витяг з наказу про звільнення, приписне посвідчення, направлення до РВК та корінець-попередження. (а.с. 80). З чого вбачається, що 27.03.2017 року є днем припинення ОСОБА_1 діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, а отже, на виконання вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 зобов'язаний був у період з 01.01.2018 року до 23.59 годин 31 березня 2018 року включно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік ( після звільнення).
Згідно з листом НАЗК від 25.05.2020 року № 71-03/19009/20 дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав до Реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік ( після звільнення) лише 18.02.2020 року о 22:00, тобто несвоєчасно. https://public.nazk.gov.ua/declaration/c3e7674a-bbf0-4970-ad14-2907401ec0a4
Із пам'ятки-застереження від 13.03.2017, розписка з попередженням про необхідність подати у передбачені ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» строки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік (після звільнення) від 27.03.2017 року, які підписані ОСОБА_1 особисто, вбачається, що ОСОБА_1 був обізнаний про вимогами Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі з вимогами фінансового контролю. (а.с. 80, 81)
Так, відповідно до листа НАЗК щодо послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 встановлено, що останній у період з 25.04.2017 року по 18.02.2020 року включно, тобто у встановлені ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» строки, жодних дій, направлених на своєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік (після звільнення) у Реєстрі не здійснював. Лише 18.02.2020, тобто поза межами указаних строків, ОСОБА_1 розпочав роботу у Реєстрі шляхом заповнення відповідних розділів указаної декларації та цього ж дня успішно її подав.
Згідно з листом ДП «Українські спеціальні системи» від 05.05.2018 року № 07-553 встановлено, що 02.01.2018 року близько 09:00 год. виявлено помилки при спробі авторизації в реєстрі. Належне безперебійне функціонування Реєстру забезпечено з 09:50 02.01.2018 року. Близько 12:00 год. 15.03.2018 року Реєстр не функціонував (фіксувалась помилка доступу до сайту, помилка шлюзу 502), доступ до усіх компонентів системи був відсутній. О 12:40 год. 15.03.2018 року роботу Реєстру відновлено. Починаючи із указаного часу по 01.04.2018 року складова частина для подання електронних документів інформаційно-телекомунікаційної системи Реєстр функціонувала у штатному режимі (без збоїв). (а.с 85)
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Об'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктивна сторона у формі непрямого умислу частини 1 статті 172-6 КУпАП передбачена тим, що ОСОБА_1 був своєчасно обізнаний про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідні терміни подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік (після звільнення), та ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції». Знав, що припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, він зобов'язаний був до 01.04.2018 року подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік (після звільнення), тобто був попереджений про обмеження та наслідки невиконання вимог фінансового контролю, але свідомо припускав їх настання.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, яка 27.03.2017 року припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, та суб'єктом декларування і відповідальності згідно зі статтею 1, підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно (18.02.2020 об 22:00) та без поважних причин, маючи фізичні та технічні можливості, подав на офіційний веб-сайт НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як особа, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік (після звільнення). https://public.nazk.gov.ua/declaration/c3e7674a-bbf0-4970-ad14-2907401ec0a4.
Отже, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обираючи вид адміністративного стягнення, врахувавши характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, суд приходить до висновку про можливість застосування до нього стягнення у вигляді штрафу на користь Держави, передбаченого санкцією ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КпАП України у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст. 38, 172-6 ч. 1, 247, 283-285 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КпАП України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь Держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 850,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Держави у розмірі 420,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя: Кусік І.В.
Постанова набрала законної сили: “_______”______________2020 року.
Початковий строк пред'явлення постанови до виконання - 3 місяці.
Постанова пред'явлена до виконання: “_______”____________20__року
Реквізити для сплати штрафу: отримувач УК у Білозерському районі/Білозерський район/21081100, ЄДРПОУ 37949011, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN): UA868999980313060106000021016, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.
Судовий збір сплачується за реквізитами: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.