Постанова від 28.07.2020 по справі 240/11056/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/11056/19

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Черняхович Ірина Едуардівна

Суддя-доповідач - Капустинський М.М.

28 липня 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Капустинського М.М.

суддів: Смілянця Е. С. Матохнюка Д.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Національної поліції в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2020 року (рішення ухвалено 21.02.2020р. у м.Житомирі) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не встановлення, не нарахування та не виплати йому надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 30.11.2015 року по 31.10.2016.

- визнати протиправною бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо припинення, не нарахування та не виплати йому надбавка за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу в повному обсязі за період з 01.12.2016 по 31.03.2018 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не нарахування та не виплати йому доплати за службу в нічний час у розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за період з 07.11.2015 року по 31.03.2018 року;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області встановити, нарахувати та виплати йому надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 30.11.2015 року по 31.10.2016;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити йому надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу в повному обсязі за період з 01.12.2016 по 31.03.2018 року;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити йому доплату за службу в нічний час у розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за період з 07.11.2015 року по 31.03.2018 року. В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що з 07.11.2015 по 31.03.2018 проходив службу на посаді оперуповноваженого КП Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області та був звільнений за власним бажанням. Однак, під час проходження служби Головне управління Національної поліції в Житомирській області протиправно не нараховувало та не виплачувало йому надбавку за роботу в умовах режимних обмежень та доплату за службу в нічний час, у зв'язку з чим він звернувся з даним позовом до суду.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2020 року вдміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не встановлення, не нарахування та не виплати ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 30.11.2015 року по 31.10.2016.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу в повному обсязі за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 року.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області встановити, нарахувати та виплати ОСОБА_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 30.11.2015 року по 31.10.2016.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу в повному обсязі за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням в частині відмови в задоволенні позову щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо не нарахування та не виплати позивачу доплати за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за період з 07.11.2015р. по 31.03.2018р., зобов'язання Головне управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити позивачу доплату за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час за період з 07.11.2015р. по 31.03.2018р. позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати в цій частині рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В іншій частині рішення просить залишити без змін.

Крім того, апеляційну скаргу подано і відповідачем, в якій він просить рішення суду першої інстанції скасувати в задоволені частині позову та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що надбавка працівникам внутрішніх органів за роботу в умовах режимних обмежень встановлюється виключно за наказом керівника органу внутрішніх справ у разі якщо існують докази роботи такими працівниками з відомостями, що становлять державну таємницю під час виконання своїх обов'язків.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що в період з 07.11.2015 по 31.03.2018 ОСОБА_1 проходив службу на посаді оперуповноваженого КП Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області.

Відповідно до вимог Закону України "Про державну таємницю", Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року №939, номенклатури посад працівників Коростишівського відділу поліції ГУНП в Житомирській області, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, наданого дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, і на підставі наданих Управлінням Служби безпеки України допусків Головним управління Національної поліції у Житомирській області був виданий наказ від 30.11.2015 №15 о/с дск, яким оперуповноваженому Коростишівського ВП старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 було надано доступ до державної таємниці (для роботи з інформацією, що має ступені секретності "Цілком таємно" та "Таємно" (том 3 а.с.127).

На підставі наказу Головного управління Національної поліції у Житомирській області від 01.11.2016 №79 о/с старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 була встановлена надбавка в розмірі 15 відсотків до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень (том 3 а.с.128).

З наявної у матеріалах справи довідки від Головного управління Національної поліції у Житомирській області від 26.06.2019 №722/29/01.2019 вбачається, що за період проходження служби з 07.11.2015 по 31.03.2018 вищезазначена надбавка за роботу в умовах режимних обмежень виплачувалась позивачу в листопаді 2016 року в розмірі 360,00 грн. та в грудні 2016 року в розмірі 92,90 грн. (том 1 а.с.22).

Крім того, ОСОБА_1 зазначає, що в період з 07.11.2015 по 31.03.2018 він залучався до виконання обов'язків служби в нічний час, однак передбачену за це доплату за службу в нічний час він не отримував.

Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Житомирській області (по особовому складу) від 30.03.2018 №66 о/с старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 відповідно до п.7 ч.1 ст.77 (за власним бажанням) Закону України "Про Національну поліцію" звільнено зі служби в поліції (том 1 а.с.18).

У зв'язку з тим, що за період проходження служби з 07.11.2015 по 31.03.2018 позивачу не нараховувалась та не виплачувалась надбавка за роботу в умовах режимних обмежень та доплата за службу в нічний час, він 14 червня 2019 року звернувся з відповідною заявою до начальника Головного управління Національної поліції в Житомирській області (том 1 а.с.19).

За наслідками розгляду вищезазначеної заяви, Головне управління Національної поліції в Житомирській області листом від 18.07.2019 №Н-7/105/26-2019 повідомило ОСОБА_1 , що доплата за службу в нічний час у період з 2015-2018 роки йому не виплачувалась у зв'язку з відсутністю у фінансовому підрозділі ГУНП в Житомирській області документів щодо фактичного часу несення ним служби в нічний час, як це визначено в п.11 розділу ІІ "Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року № 260 (том 1 а.с.21).

Бездіяльність Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо не нараховування та не виплати ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та доплати за службу в нічний час стала підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв протиправно щодо не встановлення, не нарахування та не виплати позивачу надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за період з 30.11.2015 року по 31.10.2016 та щодо не нарахування та не виплати позивачу надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 року.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким частково задоволено позов, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України декларовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частин 1 та 4 статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Правові засади організації, та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VІІІ).

Приписами частини 1 статті 1 Закону №580-VIII визначено, що Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Згідно частини 1 статті 3 Закону №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Згідно частини 1 статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Відповідно до статті 60 Закону №580-VIII проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Так статтею 91 Закону № 580-VІІІ встановлено, що особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських: 1) службу у святкові та вихідні дні; 2) службу позмінно; 3) службу з нерівномірним графіком; 4) службу в нічний час.

Розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції.

Для поліцейських установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, а для курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які готують поліцейських, - шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.

Вихідні, святкові та неробочі дні є днями відпочинку для всіх поліцейських, крім залучених до виконання службових обов'язків.

Поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом двох наступних місяців.

На підставі частини 1 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (далі - Постанова №988) визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно підпункту 3 пункту 5 Постанови №988 визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

За змістом статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" та Постанови №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських наказом МВС України від 06.04.2016 року №260 був затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови № 260)

Відповідно до пункту 3 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 20 розділу І "Загальні положення" Порядку № 260 встановлено, що за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.

Згідно з п. 11 розділу ІІ Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Як встановлено судом першої інстанції з копії графіків виходу працівників Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області на роботу за період з 29.12.2017 по 30.12.2018, а також книги служби нарядів № 794.т.4 за період з 25.10.2015 по 03.02.2016 (том 1 а.с.94-119), №47 за період з 04.02.2016 по 12.05.2016 (том 1 а.с.120-138), №66 за період з 13.05.2016 по 17.08.2016 (том 1 а.с.137-140), №78 за період з 18.08.2016 по 23.11.2016 (том 1 а.с.141-170), №111 за період з 24.11.2016 по 14.01.2017 (том 1 а.с.171-191), №122 т-1 за період з 15.01.2017 по 20.04.2017 (том 1 а.с.192-229), №309 т-2 за період з 21.04.2017 по 25.07.2017 (том 1 а.с.230-245), №334 т.3 за період з 26.07.2017 по 29.10.2017 (том 2 а.с.1-44), №360 т.4 за період з 30.10.2017 по 02.02.2018 (том 2 а.с.45-75), №438 том 1 за період з 03.02.2018 по 11.05.2018 (том 2 а.с.76-87), в період проходження служби на посаді оперуповноваженого КП Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області з 07.11.2015 по 31.03.2018 ОСОБА_1 дійсно включався до складу добових нарядів та до графіку чергувань з несенням служби у нічний час.

Вказані обставини також підтверджуються інформацією, що міститься в журналах планів проведення інструктажів добового наряду (том 2 а.с.88-256, том 3 а.с. 1-88).

Разом з тим, абзацом 7 пункту 11 розділу ІІ Порядку № 260 передбачено, що облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Отже, обов'язковою умовою для виплати доплати за службу в нічний час є оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку та умов №206, як первинного документу обліку фактичного часу служби в нічний час.

Судом першої інстанції було встановлено та підтверджено Коростишівським ВП ГУНП в Житомирській області в листі від 06.02.2020 №1396/213/01-2020 (том 3 а.с.162) та Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області в листі від 06.02.2020 №161/29/01-2020 (том 3 а.с.164), що передбачені додатком 1 до Порядку №260 довідки про несення ОСОБА_1 служби в нічний час за період з 07.11.2015 по 31.03.2018 Коростишівським ВП ГУНП в Житомирській області не складались та відповідно до УФЗБО Головного управління Національної поліції в Житомирській області не направлялись.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що оскільки відсутня довідка про облік несення позивачем служби в нічний час як передбачених Порядком №260, то і підстав для здійснення нарахування та виплати доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 31.03.2018р. позивачу не має.

Суд апеляційної інстанції враховує, що Коростишівським ВП ГУНП в Житомирській області є структурним підрозділом Головного управління Національної поліції в Житомирській області, і саме на Коростишівський ВП ГУНП в Житомирській області Порядком №260 покладено обов'язок оформлення довідок обліку несення служби поліцейськими в нічний час та направлення такої довідки до Головного управління Національної поліції в Житомирській області.

Головне управління Національної поліції в Житомирській області в контексті спірних правовідносин не наділений повноваженнями з оформлення довідок обліку несення поліцейськими, які проходять службу у відокремлених (структурних) підрозділах, служби в нічний час.

Під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень розуміється зовнішня форма поведінки (діяння) такого органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованої особи, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесенні до компетенції суб'єкта владних повноважень, були необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач не зобов'язаний був вчиняти дій з оформлення довідок обліку несення служби в нічний час ОСОБА_1 , який проходив службу у відокремленому структурному підрозділі - Коростишівському ВП ГУНП в Житомирській області.

Таким чином, зважаючи на не оформлення Коростишівським ВП ГУНП в Житомирській області таких довідок та не надання їх до Головного управління Національної поліції в Житомирській області для здійснення нарахування та виплати доплати за службу в нічний час, у відповідача був відсутній обов'язок з нарахування та виплати позивачу доплати за службу в нічний час за спірний період.

Отже, суд першої інстанції правомірно відмовив в частині позовних вимог щодо виплатити позивачу доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу за період служби з 07.11.2015 року по 31.03.2018 року.

Щодо не нарахування та не виплати позивачу надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 30.11.2015 року по 31.10.2016 та з 01.12.2016 по 31.03.2018 року, колегія суддів враховує таке.

Приписами підпункту 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" постановлено виплачувати поліцейським надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірах та порядку, визначених законодавством.

Так, Закон України "Про державну таємницю" від 21.01.1994 р. № 3855-XII (далі - Закон №3855-XII) регулює суспільні відносини, пов'язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України.

Частиною 6 ст.22 Закону №3855-XII визначено, що надання допуску передбачає: визначення необхідності роботи громадянина із секретною інформацією; перевірку громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці; взяття громадянином на себе письмового зобов'язання щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена; одержання у письмовій формі згоди громадянина на передбачені законом обмеження прав у зв'язку з його допуском до державної таємниці; ознайомлення громадянина з мірою відповідальності за порушення законодавства про державну таємницю.

Згідно ст.30 Закону №3855-XII визначено, що у разі коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Нормами п. 7 розділу II Порядку №260 передбачено, що поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов'язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю, установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.

Встановлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, погоджених з режимно-секретним підрозділом цього органу, за умови надання їм допуску та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо виду, розміру і порядку надання компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та національної поліції у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці регулюються правовими нормами Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 (далі - Положення №414), Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 (далі - Інструкція № 499) та Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до вимог Положення № 414, Інструкції № 499 та Порядку № 260, надбавка за роботу з таємними документами є складовою грошового забезпечення (компенсації) особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та національної поліції.

Пунктом 1 Положення № 414 прямо зазначено, що таку доплату (компенсацію) мають лише особи, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (далі - особи, які працюють в умовах режимних обмежень).

Згідно вимог п.5 Положення № 414 такими особами, що постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю, вважаються особи, які за своїми функціональними обов'язками або на час виконання робіт згідно з укладеними договорами займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв державної таємниці, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом захисту державної таємниці.

В розумінні вимог пп. 2.9.5 п. 2.9 Інструкції № 499, надбавку за службу в умовах режимних обмежень мають особи рядового чи начальницького складу органів внутрішніх справ, які постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю.

Аналогічно правовими нормами п.7 розділу ІІ Порядку №260 передбачено, що поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов'язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації.

Встановлено, що у зв'язку з тим, що посада на якій проходив службу ОСОБА_1 потребувала оформлення та надання доступу до державної таємниці, Головним управління Національної поліції у Житомирській області був виданий наказ від 30.11.2015 №15 о/с дск, яким оперуповноваженому Коростишівського ВП старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 було надано доступ до державної таємниці (для роботи з інформацією, що має ступені секретності "Цілком таємно" та "Таємно") (том 3 а.с.127). Вказане свідчить про те, що починаючи з 30.11.2015 року позивачу, як особі, яка працювала на посаді, що потребувала надання доступу до державної таємниці, наказом від 30.11.2015 №15 о/с дск був наданий доступ до роботи з інформацією, яка має ступінь секретності цілком таємно та таємно.

Однак, передбачена Порядком №260 надбавка в розмірі 15 відсотків до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень ОСОБА_1 була встановлена лише з 01.11.2016 на підставі наказу Головного управління Національної поліції у Житомирській області від 01.11.2016 №79 о/с (том 3 а.с.128).

Так, зі змісту норм Порядку №260 та Положення №414 вбачається, що надання права доступу до роботи з інформацією, яка має ступінь секретності цілком таємно та таємно, ще не свідчить про здійснення особою функціональних обов'язків та завдань, при виконанні яких така особа працює із інформацією, яка має ступінь секретності цілком таємно та таємно.

Для отримання надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, особа не тільки повинна проходити службу в умовах режимних обмежень, за своїми функціональними обов'язками вона повинна постійно працювати з відомостями, що становлять державну таємницю, а саме: займатися розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів та інших матеріальних носіїв секретної інформації.

Як вбачається з журналів обліку вихідних та підготовлених документів Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області, за період з 30.11.2015 по 31.03.2018 ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді оперуповноваженого КП Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області, регулярно виготовляв та опрацьовував документи (відомості), що містять державну таємницю (том 3 а.с.95-126).

Отже, в період з 30.11.2015 по 31.03.2018 позивач мав право на отримання надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу.

Однак, як вбачається з довідки Головного управління Національної поліції у Житомирській області від 26.06.2019 №722/29/01-2019, за період проходження служби з 07.11.2015 по 31.03.2018 вищезазначена надбавка за роботу в умовах режимних обмежень виплачувалась позивачу лише в листопаді 2016 року в розмірі 360,00 грн. та в грудні 2016 року в розмірі 92,90 грн. (том 1 а.с.22).

Таким чином, як вірно встановив суд першої інстанції, відповідачем протиправно не встановлено, не нараховано та не виплачено позивачу надбавку за роботу в умовах режимних обмежень за період з 30.11.2015 року по 31.10.2016, а також не нараховано та не виплачено позивачу надбавку за роботу в умовах режимних обмежень за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 року.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що необхідно зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області встановити, нарахувати та виплати позивачу надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу за період з 30.11.2015 року по 31.10.2016, а також зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити йому надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % від посадового окладу в повному обсязі за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 року.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315,316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Національної поліції в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 28 липня 2020 року.

Головуючий Капустинський М.М.

Судді Смілянець Е. С. Матохнюк Д.Б.