17 червня 2020 року м. Дніпросправа № 340/230/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.,
при секретарі - Новошицькій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро клопотання про закриття апеляційного провадження по справі представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Левченка Віктора Петровича по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, третя особа Великоандрусівська сільська рада про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії
27.01.2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, третя особа Великоандрусівська сільська рада про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, де просив визнати протиправним та скасувати наказ відповідача № 11-1140/14-20-СГ від 20.01.2020 р., яким відмовлено позивачу у затвердженні документації із землеустрою та надання земельної ділянки із кадастровим номером 3525280500:02:000:9014 в користування, площею 16,1578 га із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, розташованої на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області та зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із кадастровим номером 3525280500:02:000:9014 для подальшої передачі в оренду строком на 10 років позивачу, площею 16,1578 га із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, розташовану на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2020 р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Рішення суду обгрунтовано тим, що на час винесення спірного наказу відповідач був позбавлений повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, де просив скасувати рішення суду, прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Апеляційна скарга обгрунтована тим, що відмовлячи у затвердженні проекту, відповідач діяв не у спосіб визначений ст. 123 ЗК України.
24.04.2020 р. до суду надійшло клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Левченка Віктора Петровича про закриття провадження по справі, де посилаючись на постанову ВП Верховного Суду від 30.01.2020 р. по цивільній справі № 587/2121/18 р. вважають, що дана справа повинна розглядатися в порядку цивільного судочинства, так як земельна ділянка, на яку позивач виготовив проект землеустрою, передана в комунальну власність Великоандрусівської сільської ради.
В судове засідання сторони не з'явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує, саме, наказ відповідача, як суб'єкта владних повноважень про відмову в затвердженні документації із землеустрою для подальшої передачі земельної ділянки в оренду, а не рішення про передачу земельної ділянки в комунальну власність Великоандрусівської сільської ради.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ст.4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).
Таким чином, аналіз вказаних норм свідчить про те, що до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій. Наведене узгоджується і з положеннями статей 2, 4, 19 чинного КАС, які закріплюють завдання адміністративного судочинства, визначення понять публічно-правового спору та суб'єкта владних повноважень, а також межі юрисдикції адміністративних судів.
Суд апеляційної інстанції вважає, що предметом даного спору є незгода позивача з наказом відповідача № 11-1140/14-20-СГ від 20.01.2020 р., як рішенням суб'єкта владних повноважень при виконання ним владно - управлінських функцій щодо відмови в затвердженні документації з землеустрою для подальшої передачі земельної ділянки у користування.
Викладене свідчить про наявність ознак публічно - правового спору, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання про закриття провадження по справі.
Керуючись ст. ст. 204, 238 КАС України, суд -
В задоволенні клопотання про закриття апеляційного провадження по справі представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Левченка Віктора Петровича - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.
Головуючий - суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова