Постанова від 17.06.2020 по справі 340/230/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2020 року м. Дніпросправа № 340/230/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),

суддів: Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Новошицької О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2020 р. (суддя Казанчук Г.П.) по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Ккіровоградській області, третя особа Великоандрусівська сільська рада про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

27.01.2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, третя особа Великоандрусівська сільська рада про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, де просив визнати протиправним та скасувати наказ відповідача № 11-1140/14-20-СГ від 20.01.2020 р., яким відмовлено позивачу у затвердженні документації із землеустрою та надання земельної ділянки із кадастровим номером 3525280500:02:000:9014 в користування, площею 16,1578 га із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, розташованої на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області та зобов'язати відповідача затвердити документацію із землеустрою та надання земельної ділянки із кадастровим номером 3525280500:02:000:9014 в користування, площею 16,1578 га із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, розташовану на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2020 р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Рішення суду обгрунтовано тим, що на час винесення спірного наказу відповідач був позбавлений повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, де просив скасувати рішення суду, прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга обгрунтована тим, що відмовлячи у затвердженні проекту, відповідач діяв не у спосіб визначений ст. 123 ЗК України.

В судове засідання сторони не з'явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи та докази по справі, суд дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 28.12.2011 р. позивачем укладено договір №408/696/ПД з ФОП ОСОБА_2 на виконання робіт по розробці документації із землеустрою.

Розпорядженням голови Світловодської РДА Кіровоградської області від 25.12.2012 р. №1064-р надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 88,2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в державній власності за межами населених пунктів на території В. Андрусівської сільської ради для подальшої передачі в оренду терміном на 10 років для ведення фермерського господарства. Пунктом 3 даного розпорядження встановлено дію дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки терміном на два роки. У разі, якщо протягом встановленого терміну проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки не буде подано на затвердження до РДА, дане розпорядження втрачає чинність.

Судом встановлено, що виконавцем за договором був розроблений та погоджений проект землеустрою в 2013 р.

Крім того, встановлено, що розпорядженням голови Світловодської РДА Кіровоградської області від 21.02.2014 р. №66-р внесені зміни до розпорядження голови Світловодської РДА Кіровоградської області від 25.12.2012 р. №1064-р, а саме пункт 3 виключено.

З матеріалів справи не вбачається, що після виготовлення проекту землеустрою позивач неодноразово (зі слів позивача) звертався до відповідача з заявою про затвердження даного проекту та надання земельної ділянки в користування відповідно ст. 118 ЗК України.

Статтею 118 ЗК України передбачено, що «6. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

8. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

9. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність».

Таким чином встановлено, що тільки після затвердження проекту землеустрою земельна ділянка надається у власність чи користування.

Відповідно статті 186-1 ЗК України встановлено, що « 1. Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

…6. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації».

Як вбачається з матеріалів справи, листом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області № К-8574/0-4597/0/17-18 від 09.07.2018 р. позивача було повідомлено про те, що за результатами перевірки поданих матеріалів встановлено, що проект землеустрою не відповідає вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових акитів, а саме:

-матеріали встановлення межових знаків привести у відповідність до Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затверджену наказом Держкомзему від 18.05.2010 р. № 376;

-перелік обмежень у використанні земельної ділянки оформити у відповідності до дадатку 6 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051;

- долучити викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (ст. 50 Закону України «Про землеустрій»), в зв'язку з чим посилалися на те, що ГУ Держкомзему у Кіровоградській області не мало правових підстав для задоволення заяви позивача.

За таких обставин, суд встановив, що, дійсно підстави для затвердження проекту землеустрою ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області були відсутні в зв'язку з наявністю вказаних недоліків в проекті землеустрою.

Також судом встановлено, що розпорядженням КМ України № 60-р від 31.01.2018 р. «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» зобов'язано державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру, починаючи з 1.02.2018 р. забезпечити, зокрема, передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до пенреліку земельних ділянок державної власності, права на які виставлені на земельні торги, в комунальну власність ОТГ після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди таких земельних ділянок.

Наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області № 11-6309/14-18-СГ від 26.09.2018 р. «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», передали Великоандрусівській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2293,4730 га, розташовані на території Кіровоградської області Світловодського району Великоандрусівської сільської ради та Подорожнянської сльської ради (ОТГ), згідно з актом приймання - передачі.

Згідно акту приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 27.09.2018 р., ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області на підставі наказу № 11-6309/14-18-СГ від 26.09.2018 р. та відповідно ст. 117 ЗК України передало земельні ділянки сільськогосподарського призначення із державеної власності, а Великоандрусівська сільська рада прийняла у комунальну власність земельні ділянки згідно з додатком.

Рішенням Великоандрусівської сільської ради № 625 від 23.12.2019 р. «Про внесення в перелік земельних ділянок, які виставляються на продаж права оренди на конкурсних засадах» вирішено затвердити перелік земельних ділянок, які виставляються на продаж права оренди на конкурсних засадах згідно Додатку, де в другому пункті вказано землі товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 16,1578 га, кадастровий номер 3525280500:02:000:9014.

Таким чином, судом встановлено, що земельна ділянка, загальною площею 16,1578 га, що розташована на території Великоандрусівської сільської ради з кадастровим номером 3525280500:02:000:9014 на час звернення позивача та прийняття оскаржуваного наказу відповідача № 11-1140/14-20-СГ від 20.01.2020 р., на підставі наказу ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області № 11-6309/14-18-СГ від 26.09.2018 р. була вже передана в комунальну власність Великоандрусівської сільської ради та Рішен ням Великоандрусівської сільської рад и № 625 від 23.12.2019 р. виставлена на продаж права оренди на конкурсних засадах.

Крім того, судом встановлено, що наказ ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області № 11-6309/14-18-СГ від 26.09.2018 р. та Рішення Великоандрусівської сільської ради № 625 від 23.12.2019 р. на час розгляду справи в суді є чинними.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.01.2020 р. позивач звертався до відповідача з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із кадастровим номером 352528080500:02:000:9014, до якої долучений примірник проекту землеустрою, виготовлений в 2013 р. та оригінал Витягу з Державного земельного кадастру, але наказом від 20.01.2020 р. №11-1140/14-20-СГ Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовило у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Великоандрусівської сільської ради, оскільки вказана земельна ділянка відноситься до земель комунальної власності, а, відповідно до статті 122 ЗК України, ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області не є розпорядником даної земельної ділянки.

Статтею 122 ЗК України передбачено, що « 1. Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб».

За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що, дійсно, на момент звернення позивача до відповідача з заявою про затвердження проекту землеустрою, у відповідача були відсутні повноваження щодо передення в користування земельної ділянки, оскільки в зв'язку з прийнятим рішенням, а саме: наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області № 11-6309/14-18-СГ від 26.09.2018 р. «Про передачу земельних ділянок державної власності у комуналдьну власність», чинним на час розгляду справи, ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області не є розпорядником даної земельної ділянки.

Приймаючи до уваги вищевикладне, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, оскільки доводи апеляційної скарги не спросторвують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 315,316,321,322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2020 р. - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.

Головуючий - суддя Л.А. Божко

суддя О.М. Лукманова

суддя Ю. В. Дурасова