Рішення від 23.07.2020 по справі 240/5206/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2020 року м. Житомир справа № 240/5206/20

категорія 111000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Черноліхова С.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "ЖЕРМ" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними дій, вчинення дій,

встановив:

Приватне підприємство "ЖЕРМ" звернулося до суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Житомирській області щодо невизнання податкової звітності за 2020 рік, відмови у підтвердженні статусу платника єдиного податку 4 групи і анулювання такого статусу, а також зобов'язати відповідача поновити статус платника єдиного податку 4 групи з 01 січня 2020 року.

В обгрунтування своїх вимог зазначає, що відповідач виключив його з реєстру платників єдиного податку четвертої групи у зв'язку з неподанням звітної податкової декларації до 20 лютого 2020 року. З такими діями Головного управління ДПС у Житомирській області позивач не погоджується, оскільки Податковий кодекс України не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи. Крім того, вказує на те, що ним було подано всі передбачені законодавством декларації для підтвердження свого статусу платника єдиного податку 4 групи на 2020 рік.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року дану справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 28 квітня 2020 року.

28 квітня 2020 року судове засідання не відбулося у зв'язку з вжиттям органами державної влади посилених обмежувальних заходів щодо попередження ситуації з можливим розповсюдженням коронавірусу в Україні. Наступне засідання призначено на 12 травня 2020 року.

12 травня 2020 року підготовче засідання не відбулося у зв'язку з відпусткою судді. Наступне засідання призначено на 26 травня 2020 року.

26 травня 2020 року оголошено перерву в підготовчому засіданні до 04 червня 2020 року.

04 червня 2020 року судове засідання відкладено на 16 червня 2020 року.

16 червня 2020 року судом без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про закриття підготовчого засідання і призначення справи до судового розгляду на 16 липня 2020 року.

16 липня 2020 року Житомирським окружним адміністративним судом постановлено ухвалу про подальший розгляд справи у письмовому провадженні.

05 травня 2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить адміністративний позов залишити без задоволення. Вказує, що позивачем у встановлений термін не було подано до Малинського управління Радомишльської ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області звітну податкову декларацію за КОАТУУ 1825087800 і не задекларовано земельні ділянки площею 103,6442 га. Така декларація № 9040953503 була подана ним лише 03 березня 2020 року, тобто, з порушенням строків, визначених статтею 295 ПК України, що і призвело до невизнання податкової звітності та анулювання статусу платника єдиного податку.

У поданій відповіді на відзив Підприємство зазначає, що зазначення у декларації № 9028053698 від 18 лютого 2020 року коду Потіївської сільської ради Радомишльського району відповідає дійсності, оскільки задекларовані у цій декларації земельні ділянки розміщені саме на території Потіївської сільської ради. Тому відмова у її прийнятті є безпідставною.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що Приватне підприємство "ЖЕРМ" перебуває на обліку Головного управління ДПС у Житомирській області як платник єдиного податку четвертої групи.

Позивачем до Хорошівської ДПІ Коростенського управління Головного управління ДПС у Житомирській області було подано звітні податкові декларації від 13 лютого 2020 року № 9023643433, № 9024049082, № 9024407307, від 17 лютого 2020 року № 9027651455, № 9027656785, від 18 лютого 2020 року № 9028057597, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва від 18 лютого 2020 року № 9028688061.

Вказана звітність була прийнята контролюючим органом, про що свідчать відповідні квитанції.

Також позивачем було подано звітну податкову декларацію № 9028053698 від 18 лютого 2020 року, якою задекларовано 103,6444 га земельної ділянки.

У листі від 03 березня 2020 року відповідачем повідомлено позивача про відмову у прийнятті вказаної декларації, оскільки в ній у статті 9 "код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки за КОАТУУ" зазначено код Потіївської сільської ради Радомишльського району.

Врахувавши наведені обставини Підприємство 03 березня 2020 року подало податкову декларацію № 9040953509 до Малинського управління Радомишльської ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області.

Однак, у своєму листі № 2940/6/06-30-52-04-20 від 18 березня 2020 року відповідач повідомив позивача про те, що подані декларації від 13 лютого 2020 року № 9023643433, № 9024049082, № 9024407307, від 17 лютого 2020 року № 9027651455, № 9027656785, від 18 лютого 2020 року № 9028057597 та розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва від 18 лютого 2020 року № 9028688061 прийняті з відміткою "історія подання" та відповідно до абзацу 5 пункту 299.10 статті 299 ПК України, ПП "ЖЕРМ" виключено з реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2020 рік.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Пунктом 291.4 статті 291 Податкового кодексу України визначено, що суб'єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку.

Відповідно до пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 Податкового кодексу України, платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Наведеними правовими нормами наведений вичерпний перелік підстав для анулювання статусу платника єдиного податку четвертої групи шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі неподання податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.

Як встановлено судом, Підприємство подало звітну податкову декларацію № 9028053698 від 18 лютого 2020 року до Хорошівської ДПІ Коростенського управління Головного управління ДПС у Житомирській області. Оскільки задекларовані у ній земельні ділянки знаходяться на території Потіївської сільської ради Радомишльського району, тому вказана декларація повинна була подаватися до Малинського управління Радомишльської ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області, що і було зроблено позивачем, однак пізніше - 03 березня 2020 року. Фактично, підстава неприйняття звітної податкової декларації № 9028053698 від 18 лютого 2020 року полягає у її поданні не до того контролюючого органу, тоді як стаття 9 "код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки за КОАТУУ" зазначена вірно.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку (пункт 299.10 статті 299 ПК України) або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи (пункт 291.5 статті 291 ПК України), але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у підпункті 298.8.1 пункту 298.1 статті 298 ПК України не може бути або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.

Суд вважає, що матеріалами справи підтверджується, що платником податку були вчинені дії з метою відправлення контролюючому органу пакету документів, передбаченого підпунктом 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України в межах строку, встановленого цією нормою, однак помилково не до того контролюючого органу. Ця помилка була виправлена 03 березня 2020 року шляхом подання нової звітної декларації № 9040953509.

За змістом внесених з 01 січня 2015 року у Податковий кодекс України змін, окрему четверту групу єдиного податку створено замість фіксованого сільськогосподарського податку і основною умовою для набуття сільськогосподарським підприємством статусу платника єдиного податку є наявність частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) період, що дорівнює або перевищує 75 %, а не необхідність встигнути до 20 лютого подати пакет документів.

Відповідно до пунктів 299.1, 299.2 статті 299 Податкового кодексу України, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку (пункт 299.10 статті 299 Податкового кодексу) або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи (пункт 291.5 статті 291 Податкового кодексу), але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України, не може бути або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.

Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 24 січня 2019 року у справі №814/1394/15.

Крім того, наслідки неподання або несвоєчасного подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності визначені статтею 120 Податкового кодексу України та тягнуть за собою накладення штрафу у визначених Законом розмірах.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Повноваження контролюючого органу не визнавати податкову звітність податковою декларацією передбачені пунктом 48.7 статті 48 Податкового кодексу України, а саме: податкова звітність не визнається податковою декларацією у разі порушення будь-якої норми статті 48 Податкового кодексу України. Зокрема, це відсутність обов'язкових реквізитів: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; місцезнаходження (місце проживання) платника податків тощо.

Відповідно до пунктів 49.8-49.11 статті 49 Податкового кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.

У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48, а також недотримання вимог абзаців першого - третього пункту 49.4 статті 49 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

Статтею 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на встановлені судом обставини відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність своїх дій щодо невизнання податкової звітності позивача за 2020 рік та відмови йому у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Складовою верховенства права є принцип правової визначеності (п. 61 рішення Європейського суду з прав людини від 28 жовтня 1999 року "Брумареску проти Румунії").

Основу принципу правової визначеності утворює ідея передбачуваності (очікуваності) суб'єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає наявним у суспільстві нормативним приписам.

Принцип правової визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми та забезпечення того, щоб ситуації та правовідносини залишалися передбачуваними (правові позиції Конституційного Суду України висловлені у рішеннях від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, згідно якої закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим із достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку (пункт 109 рішення від 13 грудня 2001 року у справі "Церква Бессарабської Митрополії проти Молдови").

Досліджуючи принцип правової визначеності у вказаних правовідносинах, суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень має діяти лише в рамках, наданих йому законодавством повноважень.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 256, 371, 382 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов Приватного підприємства "ЖЕРМ" (вул. Молодіжна, 14, с. Федорівка, Черняхівський район, Житомирська область,12323, код ЄДРПОУ 36949272) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир,10003, код ЄДРПОУ 43142501) про визнання протиправними дій, вчинення дій задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Житомирській області щодо невизнання податкової звітності Приватного підприємства "ЖЕРМ" за 2020 рік, відмови Приватному підприємству "ЖЕРМ" у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік та анулювання такого статусу.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Житомирській області поновити Приватному підприємству "ЖЕРМ" статус платника єдиного податку четвертої групи з 01 січня 2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області на користь Приватного підприємства "ЖЕРМ" 4204, 00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов