Справа № 686/13639/20
Провадження № 3/686/4547/20
22 червня 2020 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Місінкевич А.Л., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, тимчасово не працюючого, мешканця АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення в якому зазначено, що ОСОБА_1 17.05.2020 року близько 11 год. 20 хв. в м. Хмельницький по вул. Тернопільська, 34 керував транспортним засобом марки «Шкода Октавія» н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці) і водій відмовився проходити огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, чим порушив п. 2.5. ПДР України.
Суд заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши додані до протоколу про адміністративне правопорушення матеріали приходить до наступного.
Допитаний в суді ОСОБА_1 повідомив, що дійсно він керував транспортним засобом, його зупинили працівники поліції та вимагали пройти огляд на місці зупинки, він подзвонив адвокату та повідомив, що буде проходити огляд у його присутності, проте працівники поліції, вимагали пройти огляд сказали, що якщо не пройду огляд то складуть протокол, коли появився адвокат просив пройти огляд на місці чи в медичному закладі, проте працівники поліції відмовляли мені пройти такий огляді.
Так, відповідно частини 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 266 КУпАП, частинами 2, 3, 4 передбачено, що огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Суд зазначає, що передбачена процедура проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Даний порядок встановлений чином законодавством - ст. 266 КУпАП, а оформлення даних процедур відповідними підзаконними актами.
Так, згідно Постанови КМ України від 17.12.2008 року за № 1103 із подальшими змінами, затверджений «Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» (в подальшому за тестом Порядок огляду), встановлено, що огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом. Відповідно п. 4 Порядку огляду огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків, а п. 5 даного порядку встановлено, що результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
Відповідно п. 6 Порядку огляду водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав (п. 7 Порядку огляду).
Крім того відповідно до спільного наказу МВС України, Міністерства охорони здоров'я України за № 1452/735 від 09.11.2015 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за N 1413/27858 затверджено Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції ( в подальшому за текстом Інструкція) встановлено підстави огляду на стан сп'яніння (п.3 розділ 1), огляд на стан сп'яніння (п. 6 розділ 1), відмова водія від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки або незгода його з результатами огляду і проведення його в закладі охорони здоров'я. (п.7 розділ 1). Розділом 2 даної Інструкції встановлено проведення огляду на стан сп'яніння поліцейським і оформлення результатів. В даному розділі передбачається, що огляд на місці зупинки проводиться в присутності 2 свідків (п. 6). Дана інструкція дублює положення 7 Порядку огляду.
Відповідно до наданих суду доказів - відеозаписів, які здійснювали працівники поліції зафіксовано, що водій неодноразово вказав, що бажає пройти огляд в присутності адвоката на місці зупинки, проте працівники поліцій не змогли забезпечити такий огляді, скали протокол, а коли з'явився адвокат то працівники поліції не проводили огляд на стан сп'яніння на вимогу водія та адвоката, а також не забезпечили можливість проведення огляду в медичному закладі, а лише оформляли протокол. Відповідно до наданих матеріалів до протоколу про адміністративне правопорушення відсутній акт огляду, який передбачений п. 5 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» який затверджений Постанови КМ України від 17.12.2008 року за № 1103 із подальшими змінами.
Працівники поліції зупинили водія о 11 годині 20 хв., оформили і склади протокол о 12 годині 05 хв., в подальшому на відеозаписі видно, як в 12 годині 47 хв. працівникам поліції адвокат вказують, що вони не дають можливості пройти огляд на місці зупинки та в медичному закладі. Отже, дані обставини підтверджують, що працівників поліції була можливість протягом 2 годин провести огляд на місці зупинки чи в медичному закладі, проте протягом 2 годин цього не було здійснено.
Відповідно до положень статті 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З врахуванням викладеного суддя вважає, що працівниками поліції не дотримано передбаченого статтею 266 КУпАП та встановлений законодавством порядку проходження та направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, тому такий огляд згідно частини 5 зазначеної статті вважається недійсним.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись статтями 130, 247, 266 КУпАП, суддя, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП закрити, у в зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.Л. Місінкевич