№2-а-185/2010/0105
18 березня 2010 року Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Старової Н.А.,
при секретарі Лешко Ю.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Джанкой адміністративну справу за позовною заявою орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» до Джанкойської міської ради Автономної Республіки Крим про визнання недійсним рішення суб'єкта владних повноважень,-
встановив :
Позивач звернувся до суду з позовом до Джанкойської міської ради Автономної Республіки Крим про визнання недійсним рішення суб'єкта владних повноважень.
Свої вимоги мотивує наступним. Рішенням 23-й сесії 5-го скликання Джанкойської міської ради від 26.09.2008 року № 767, згідно п.2, виконавчий комітет Джанкойської міської ради зобов'язаний безперешкодно видавати дозволи на відключення від системи централізованого опалювання і переобладнання квартир на систему індивідуального опалювання громадянам, які мають в приватній власності квартири.
Джанкойський філіал орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» діє на підставі положення про філіал і статут підприємства. Згідно положення про Джанкойський філіал ОП «Кримтеплокомуненерго» п.2.2., основним зобов'язанням, покладеним на філіал, є централізоване забезпечення споживачів тепловою енергією, а також експлуатація і ремонт систем теплопостачання. Крім того, згідно договору № 16/10 від 25.05.2006 року «Щодо обслуговування та поточного ремонту систем центрального опалювання житлових будинків Джанкойської міської ради», укладеного між Джанкойським ЖЕО та Джанкойським філіалом, виконавцем даних послуг є Джанкойський філіал.
На думку позивача, п. 2. рішення міської ради № 767 є незаконним і підлягає скасуванню, оскільки Джанкойська міська рада вийшла за рамки своїх повноважень, а саме: Джанкойською міською радою порушено ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою регламентовані повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг. Також рішення міської ради порушує норми ст.13 Закону України «Про теплопостачання», де також не зазначено, що виконавчий комітет міської ради має право видавати дозвіл на відключення від мереж центрального опалювання.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 (із змінами, внесеними відповідно до Постанови КМ № 1268 від 31.10.2007року), відключення споживачів від систем централізованого опалювання проводиться в порядку, який затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Порядок відключення окремих житлових будинків від систем централізованого опалювання, затверджений Наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4 (із змінами і доповненнями, внесеними Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопаду 2007 р. № 169) і покладений для виконання відповідно до п. 1.2. на постійно діючу комісію по розгляду питань відключення споживачів від систем централізованого опалювання, створену при органі місцевого самоврядування, або місцевим органом виконавчої влади.
Крім того, законодавством не передбачені правила відключення окремих під'їздів, приміщень, секцій, квартир. Комісія має право дати дозвіл на відключення житлового будинку в цілому, при наданні протоколу загального збору мешканців, а також дотримання умов, передбачених ст.26 Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005г. № 630 «Про затвердження правил надання послуг централізованого опалювання».
Ст.19 Конституції України визначені зобов'язання органів державної влади - діяти тільки на умовах і в межах повноважень і способами, передбаченими Конституцією і Законами України.
Посилаючись на п.1.2. Наказу Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 22.07.2005 року, ст.26 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005г. № 630 «Про затвердження правил надання послуг централізованого опалювання», ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.13 Закону України «Про теплопостачання», ст.19 Конституції України, ч.1 ст.22 «Про судоустрій України», просить визнати недійсним п.2 рішення Джанкойської міської ради № 767 від 26.09.2008 року.
В судове засідання з'явився представник позивача, представник відповідача.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Крім того зазначив, що відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньо будинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, внаслідок чого суміжні квартири не отримують того тепла, норма якого передбачена у разі роботи системи опалення усього будинку, в деяких квартирах відбувається повне припинення циркуляції теплоносія. До того ж ОП «Кримтеплокомуненерго» несе витрати по обслуговуванню обладнання, які залишилися практично у тому ж обсязі. Потуга електросилового обладнання залишилася в тому ж обсязі, а норма виробленого тепла зменшилася у зв'язку з відключенням, у зв'язку з чим на одиницю вироблено тепла витрати електроенергії збільшилися. Просить визнати недійсним п.2 рішення Джанкойської міської ради № 767 від 26.09.2008 року.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі з наступних підстав. Згідно ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю. Відповідно до ч. 1, 2, 6 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Статтею 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку. Безпідставним є посилання позивача, що п. 2 оскаржуваного рішення суперечить Правилам, оскільки п. 24 Правил передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, тобто Правилами надана можливість всім без виключення споживачам відмовитися від послуг та розривати договори щодо надання послуг з централізованого теплопостачання без пояснення будь яких причин.
Згідно Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, зазначений Порядок застосовується у випадках відключення всього багатоквартирного будинку, а не окремих квартир, а згідно п.п. 2.2.3 зазначеного Порядку встановлено, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Тобто зазначеним підпунктом встановлено право, а не обов'язок міжвідомчої комісії не розглядати заяви власників окремих квартир. Крім того зобов'язання пунктом 2 оскаржуваного рішення виконавчого комітету безперешкодно видавати дозволи на відключення від мережі централізованого опалення не визначає, що міська рада зобов'язала виконавчий комітет безперешкодно видавати дозволи на відключення від мережі централізованого опалення всупереч діючого законодавства, а лише застерігає від вчинення дій, незаконно перешкоджаючих власникам квартир відключатися від мереж централізованого опалення за наявності для того законних підстав.
Зазначив, що норми Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води суперечать Конституції України, Цивільному кодексу України, Житловому кодексу України та не підлягають застосуванню при вирішенні справи.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору. Згідно ч. 6 ст. 26 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом. Пунктом 29 Типового договору, затвердженого постановою КМУ № 630 від 21.07.2005 року передбачено, що договір може бути розірваний у разі відмови споживача від користування послугами виконавця.
На підставі викладеного, враховуючи, що власники квартир є особами, які вільні у виборі контрагентів по договору з забезпечення свого житла належним опаленням мають право на відключення від мереж централізованого теплопостачання, просить відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідач Джанкойська міська рада відноситься до суб'єктів владних повноважень в розумінні п.п.7 п.1 ст.3 КАС України, а зазначений спір має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Джанкойська міська рада на 23-ї сесії 5-го склику 26.09.2008 року прийняла рішення № 767, п. 2 якого встановлено: «зобов'язати виконавчий комітет міської ради безперешкодно видавати дозволи на відключення від системи централізованого опалення та переобладнання квартир на систему індивідуального опалення громадянам, які маю у приватній власності квартири».
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).
Правовідносини, які склались між сторонами регулюються Законами України «Про теплопостачання», «Про житлово-комунальні послуги» та іншими нормативно-правовими актами.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки. Статтею 1 цього Закону визначено, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Законом України «Про теплопостачання» визначено основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.
Питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Мінбуду від 22.11.2005 р. № 4, а також СНиП 2.04.05.-91* Отопление, вентиляция и кондиционирование .
Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року (далі - Правила), дійсно передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Проте зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил, що як і п. 24 діють в редакції постанови КМУ № 1268 від 21.10.2007 року.
Так, згідно п. 25 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Пункт 26 Правил передбачає, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Слід звернути увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 р. N 1268 до Правил було внесені такі зміни:
1. У назві розділу "Відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача" слова "у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача" замінити словами "багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів".
2. У пункті 24 слова "Споживач може" замінити словами "Споживачі можуть".
3. В абзаці першому пункту 25 слово "споживача" замінити словом "споживачів".
4. Доповнити пункт 26 після слова "здійснюється" словами "у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" (2633-15) схемою теплопостачання,".
5. Пункт 27 викласти у такій редакції:
"27. Витрати, пов'язані з відключенням від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, а також встановленням індивідуальних (автономних) систем опалення, відшкодовуються споживачами відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.". Аналіз внесених до Правил змін дає підстави стверджувати, що законодавством врегульовані спірні правовідносини таким чином, що дозволяється відключати вказані мережі теплопостачання лише цілим будинкам, а можливість відключення окремої квартири (приміщення) виключена.
Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення встановлений Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2004 року.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (п. 26 зазначених Правил із змінами, внесеними згідно з постановою КМ України від 31.10.2007 року № 1268).
Відповідно до абз. 1 п. 1.2. «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 року № 4 із змінами відповідно до наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169 для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (п. 2.1 Порядку у редакції згідно наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169).
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації (п. 2.2 Порядку).
Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку (абз. 1 пп. 2.2.2 Порядку)
Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку (пп. 2.2.3 у редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169).
Таким чином, відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання проводиться у разі:
- згоди всіх власників житлового будинку;
- затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту;
- технічної можливості влаштування індивідуального опалення;
- якщо проект індивідуального (автономного) теплопостачання відповідає вимогам чинних нормативних документів.
Відповідач у запереченнях посилається на, що п. 2 оскаржуваного рішення не суперечить Правилам, оскільки п. 24 Правил передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, тобто Правилами надана можливість всім без виключення споживачам відмовитися від послуг та розривати договори щодо надання послуг з централізованого теплопостачання без пояснення будь яких причин. Посилається на ст. 383 ЦК України, згідно якої передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити наступне.
За ч.6 ст. 26 Закону України № 1875-IV від 24.06.2004 року «Про житлово-комунальні послуги», який є загальним, у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
Як вбачається з положень ст. 24 Закону України № 2633-IV від 02.06.2005 року «Про теплопостачання», який є спеціальним до спірних правовідносин, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Тобто, це право не є абсолютним, воно може бути реалізовано лише за певних умов. Ці умови викладені в Правилах, Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, які деталізують і конкретизують положення ст. 24 Закону України № 2633-IV від 02.06.2005 року «Про теплопостачання», розкриваючи зміст технічних умов, за яких споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання.
Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року (далі - Правила), дійсно передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Проте зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил, що як і п. 24 діють в редакції постанови КМУ № 1268 від 21.10.2007 року.
Аналіз внесених до Правил змін дає підстави стверджувати, що законодавством врегульовані спірні правовідносини таким чином, що дозволяється відключати вказані мережі теплопостачання лише цілим будинкам, а можливість відключення окремої квартири (приміщення) виключена.
Що стосується питання укладання/розірвання договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення з комунальним підприємством, що надає такі послуги, то слід зазначити, що Правила не містить заборони на їх розірвання у порядку встановленому законом.
Дійсно, частиною другою статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку. Відповідно до ч. 1, 2, 6 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Таким чином, здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогам і правилам експлуатації будинку.
Згідно ч. 7 ст. 41 Конституції України використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
При будівництві самого будинку, для системи централізованого опалення використовуються певні види труб, фізичні характеристики яких наведені у згаданих СНиП 2.04.05-91* так, труби повинні витримувати випробування на стійкість при постійному внутрішньому тиску при умовах, що містяться у таблиці 2 Додатку 25 СНиП 2.04.05-91*. Будь-які зміни тиску можуть призвести до не передбачуваних наслідків.
При проектуванні будинку закладається і засіб теплопостачання - централізоване теплопостачання, згідно з вимогами відповідних будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку.
До технічного обладнання в будинку відносяться інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою прибудинкової території).
Система опалення відноситься до сантехнічного обладнання, власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Опалення є системою, яка гідравлічно та теплотехнічно об'єднує всі квартири.
Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки. Тобто, якщо сам будинок містить 100% теплоти, то на кожну квартиру йде певна кількість теплоти, певний відсоток. У разі ж відключення однієї квартири від цілісної взаємодіючої системи, інші мешканці квартир будуть отримувати вже не 100% тепла від будинку. Основна кількість теплоти йде саме від цілого будинку, від його невід'ємних частин - квартир, завдяки цьому йде зворотна віддача на всі квартири будинку.
Володільці квартир багатоквартирного будинку є власниками лише окремого приміщення - квартири в будинку, а не всього будинку. Втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців.
Зміни до постанови № 630 та наказу № 4 щодо відключення цілих житлових будинків, внесені з метою впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, та з метою запобігання виникнення надзвичайних ситуацій у житловому фонді.
Суд не приймає до уваги доводи позивача відносно того, що до компетенції Джанкойської міської ради не входить прийняття оскаржуваного рішення, оскільки згідно п.п.1 п. «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню. Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст.25, встановлено, що ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України та законами України до їх відання.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Діючі нормативно-правові акти - Правила надання послуг по централізованому опаленню, постачанню холодної та гарячої води та водовідведенню, затверджені Постановою КМУ від 21.07.2005 №630 (зі змінами та доповненнями), Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалювання і гарячого водопостачання при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та жилого-комунального господарства від 22.11.2005 №4 та зареєстрований в Мінюсті України 06.11.2007 за №1478/11/11758, СНиП 2.04.05.-91* Отопление, вентиляция и кондиционирование, в судовому порядку не скасовані та антиконституційними не визнані, є чинними, тому підлягають застосуванню органами державної влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, п. 2 рішення Джанкойської міської ради Автономної Республіки Крим №767 від 26 вересня 2008 року, яким зобов'язано виконавчий комітет Джанкойської міської ради безперешкодно видавати дозволи на відключення від системи централізованого опалювання і переобладнання квартир на систему індивідуального опалювання громадянам, які мають в приватній власності квартири є таким, що суперечить закону та підлягає скасуванню в судовому порядку.
В частині скасування п. 2 рішення Джанкойської міської ради Автономної Республіки Крим суд виходить за межи позовних вимог відповідно до ст. 11 КАС України, оскільки це потрібно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить. Судом враховано, що вихід за межи позовних вимог в такій спосіб не суперечить правилу, зазначеному ч. 3 ст.52 КАС України, та не порушує принципи змагальності та диспозитивності в адміністративному процесі, а застосовується виключно з метою реалізації завдань адміністративного судочинства, визначених ст. 2 КАС України.
Оцінивши докази, відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
В судовому засіданні 18.03.2010 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови, повний текст постанови виготовлено 23.03.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 41 Конституції України, Правилами надання послуг по централізованому опаленню, постачанню холодної та гарячої води та водовідведенню, затвердженими Постановою КМУ від 21.07.2005 №630 (зі змінами та доповненнями), Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Мінбуду від 22.11.2005 №4, зареєстрованого в Мінюсті України 06.11.2007 за №1478/11/11758, ст.ст. 8, 9, 11, 70, 71, 158-163, 167 КАС України,
Позов орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» до Джанкойської міської ради Автономної Республіки Крим про визнання недійсним рішення суб'єкта владних повноважень - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати п. 2 рішення Джанкойської міської ради Автономної Республіки Крим №767 від 26 вересня 2008 року.
Стягнути на користь орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» з держави судові витрати в розмірі 03 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня оголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня оголошення через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Н.А.Старова