Постанова від 01.07.2020 по справі 140/833/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2020 рокуЛьвівСправа № 140/833/20 пров. № А/857/4889/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гуляка В.В.,

Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Максим Х.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 березня 2020 року (прийняте у м. Луцьку суддею Денисюком Р.С.; дата складення рішення в повному обсязі не вказана) в адміністративній справі № 140/833/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Волинського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) щодо відмови в задоволенні її заяви про зарахування до страхового стажу періоду роботи в колгоспі імені Котовського села Бузаки Камінь-Каширського району за 1977 - 1978 роки;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до її страхового стажу період роботи в колгоспі імені Котовського села Бузаки Камінь-Каширського району за 1977 - 1978 роки;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області нарахувати і виплатити їй недоотриману пенсію з дня виникнення права на пенсію (з 21.12.2017), з урахуванням зарахованого їй страхового стажу періоду роботи в колгоспі імені Котовського села Бузаки Камінь-Каширського району за 1977 - 1978 роки.

Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності з 09.09.2015. Влітку 2019 року вона зверталася із заявою до відповідача про зарахування періоду роботи в колгоспі імені Котовського за період з 01.06.1977 по 31.12.1978 до її страхового стажу. Проте, ГУ ПФУ у Волинській області надало їй роз'яснення про те, що вказаний період роботи в колгоспі імені Котовського не може бути зараховано до страхового стажу, оскільки нею не подано уточнюючі довідки за вказаний період роботи. Вважає таку відмову неправомірною, так як вона не може надати вказані документи через те, що такі не надходили на зберігання до Трудового архіву, а вищевказаний трудовий стаж підтверджено іншими доказами.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 березня 2020 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із цим рішенням, його оскаржила ОСОБА_1 , яка вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин справи. Тому просила скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким її позов задовольнити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що розглядаючи її звернення та надаючи відповідь на нього, відповідач ігнорував доводи та докази того, що вона працювала в колгоспі імені Котовського села Бузаки Камінь-Каширського району в 1977 - 1978 роках, хоча це період підтверджено записами в трудовій книжці, а вона позбавлена можливості надати уточнюючі довідки за вказаний період роботи, оскільки книги обліку трудового стажу колгоспу були знищені внаслідок пожежі. Трудовий архів Камінь-Каширського району також те може надати документи про вказаний стаж її роботи, так як такі документи на зберігання до архіву не надходили. Позаяк за вимогами законодавства трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, а в трудовій книжці є відповідні записи, то її пенсія повинна бути перерахована з урахуванням вказаного стажу. Крім того, підтвердити вказаний стаж роботи може її колега ОСОБА_2 .

У зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не здійснювалося.

Також за приписами частини другої статті 313 КАС України неявка сторін, належним чином повідомлених про час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, що підтверджується протоколом про призначення пенсії № 1724 від 20.11.2015; перебуває на пенсійному обліку у відповідача.

25.09.2019 вона звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, у якій просила надати інформацію щодо незарахування до стажу при призначені пенсії періоду роботи з 01 червня 1977 року по 31 грудня 1978 в колгоспі імені Котовського, село Бузаки Камінь-Каширського району Волинської області; вказала, що підтверджуючі документи надати не може, у зв'язку з їх втратою через пожежу.

Листом від 07.10.2019 № 1041/А-01 ГУ ПФУ у Волинській області з покликанням на норми чинного законодавства повідомило позивача про умови, за яких зазначений період може бути зараховано до страхового стажу.

Також у листі вказано про можливість оскарження відповіді з урахуванням вимог Закону України «Про звернення громадян» до Пенсійного фонду України або до суду.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу вказаного періоду роботи неправомірними, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції обґрунтовував його тим, що звертаючись 25.09.2019 до відповідача із заявою про надання інформації з приводу незарахування до стажу роботи при призначенні пенсії періоду роботи з 01.06.1977 по 31.12.1978, ОСОБА_1 будь-яких вимог щодо проведення перерахунку вже призначеної пенсії та про зарахування до стажу роботи зазначеного періоду у заяві не вказувала. Також до заяви не було долучено жодного документа, який би підтверджував стаж роботи ОСОБА_1 в період 1977 - 1978 років в колгоспі імені Котовського.

Подана заява була довільної форми та фактично містила вимогу про надання інформації.

Відповідач на цю заяву 07.10.2019 надав відповідь, якою роз'яснив порядок зарахування до страхового стажу періоду роботи в колгоспі та на підставі яких документів здійснюється таке зарахування. Відповідь надана відповідачем у строки та порядку, визначені Законом України «Про звернення громадян».

Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів апеляційного суду, відповідають нормам матеріального права, фактичним обставинам справи і є правильними з огляду на таке.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

А відповідно до приписів статті 14 цього Закону органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Як видно зі змісту заяви ОСОБА_1 від 25.09.2019 така за змістом та формою відповідає вимогам звернення про надання інформації про порядок та можливість зарахування стажу роботи до стажу, який враховується при призначенні пенсії.

Жодних вимог про зарахування цього стажу та проведення перерахунку пенсії у зв'язку з зарахуванням цього стажу позивач не заявляла.

З огляду на зазначене, спірні правовідносини регулюються приписами Закону України «Про звернення громадян» і згідно з приписами цього Закону та у визначеному цим Законом порядку пенсійний орган в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, надав повну та обґрунтовану відповідь.

Разом з тим, порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії урегульований статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

На виконання вказаних вимог Закону постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови від 07.07.2014 № 13-1); зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пунктів 1.5, 2.7 та 4.7 цього Порядку заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

До заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

З аналізу вказаних норм видно, що заява про перерахунок пенсії має відповідати формі, визначеній у Додатку № 3 до цього Порядку, містити необхідні вимоги, а до такої заяви мають бути долучені усі необхідні документи, що є умовою для прийняття пенсійним органом рішення про перерахунок пенсії.

За приписами пункту 4.7 цього Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Тобто, уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд заяв про призначення (перерахунок) пенсій, документів та прийняття на їх підставі відповідних рішень.

Як встановлено судом, позивач за визначеною цим Порядком процедурою до пенсійного органу не зверталася, а останній жодного рішення з приводу перерахунку пенсії позивача (чи відмови в проведенні такого перерахунку) не приймав.

А суд не може перебирати на себе компетенцію суб'єктів владних повноважень, досліджувати документи, яким не надана була оцінка, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність підстав для зарахування стажу роботи до страхового стажу, права на перерахунок пенсії тощо.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

За таких обставин суд позбавлений можливості дати оцінку достатності (чи недостатності) поданих позивачем до суду доказів для зарахування до страхового стажу періоду роботи в колгоспі імені Котовського села Бузаки Камінь-Каширського району за 1977 - 1978 роки та наявності підстав для проведення перерахунку її пенсії у зв'язку з цим.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на зазначене, дії відповідача у спірних правовідносинах є правомірними та такими, що вчинені останнім у межах своїх повноважень та у визначений законодавством спосіб.

За таких обставин колегія суддів приходить до переконання, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, та погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного, рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 березня 2020 року в адміністративній справі № 140/833/20 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль

судді В. В. Гуляк

В. В. Святецький

Постанова складена у повному обсязі 07 липня 2020 року.