01 липня 2020 рокуЛьвівСправа № 260/1710/19 пров. № А/857/2691/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Максим Х.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року (прийняте у м. Ужгороді суддею Ващиліним Р.О.; складене в повному обсязі 22 січня 2020 року) в адміністративній справі № 260/1710/19 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просив:
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії станом на 05 березня 2019 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5 % посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704; премії у розмірі 10 % посадового окладу на підставі п.5, п.п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та проводити виплату його пенсії за вислугу років з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5 % посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10 % від посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за особливо важливі завдання - 50 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704; премії у розмірі 10 % посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 з 05 березня 2019 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумами пенсії.
Позов обґрунтовував тим, що він є військовим пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області. 09 вересня 2019 року він звернувся до відповідачів із зверненням щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення з включенням до такої усіх додаткових видів грошового забезпечення та премії і проведення перерахунку його пенсії з урахуванням такої. Проте у задоволенні порушених у зверненні питань йому було відмовлено. Вважає таку відмову протиправною, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 при складанні довідки повинен керуватися нормами Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року та відповідно до них визначати складові грошового забезпечення. Звертає увагу суду на те, що п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року, якими керувалися відповідачі, визнані судом такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, що підтверджується судовими рішеннями у справі № 826/3858/18, а тому не підлягає застосуванню.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Закарпатського ОВК щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до ГУ ПФУ в Закарпатській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії станом на 05.03.2019, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію у розмірі 5 % посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10 % від посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за особливо важливі завдання - 50 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704; премії у розмірі 10 % посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 скласти та направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію у розмірі 5 % посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10 % від посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за особливо важливі завдання - 50 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704; премії у розмірі 10 % посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із цим рішенням в частині задоволених позовних вимог, його оскаржив Закарпатський ОВК, який вважає, що оскаржуване рішення прийняте на підставі не повністю досліджених доказах та з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому просить скасувати це рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
У доводах апеляційної скарги Закарпатський ОВК зазначає, що на виконання та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, ним було направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, в якій зазначено інформацію про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Отже, в такій зазначено всі види грошового забезпечення, передбачені п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018. Чинним законодавством саме Кабінет Міністрів України наділений правом встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, що також підтверджено рішенням Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі № 240/6263/18. Вважає безпідставними посилання позивача на судові рішення в адміністративній справі № 826/3858/18, якими скасовано п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, оскільки нормативно-правовий акт, згідно з нормами КАС України, втрачає чинність з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, тобто з 05 березня 2019 року. Отже, на час виникнення спірних правовідносин постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 була чинною та підлягала застосуванню. Окремо звертає увагу на те, що уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення виключно на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України. Жодним нормативно-правовим актом не передбачена можливість видавати такі довідки за власною ініціативою уповноваженого органу чи на вимогу інших осіб
У зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України не здійснювалося.
Також за приписами частини другої статті 313 КАС України неявка сторін, належним чином повідомлених про час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не належить до задоволення з таких підстав.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.21991 за № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 в адміністративній справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області та з 01 жовтня 2005 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з розрахунком на пенсію за вислугу років ОСОБА_1 від 18.10.2005 пенсія позивача обрахована в основному розмірі 86 % грошового забезпечення, яке складалось з таких його видів: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років - 40 %; надбавка за службу в ЗС - 100 %; надбавка за секретність - 10 %; надбавка за безперервність служби - 90 %; премія - 33,3 %.
Наступні перерахунки пенсії ОСОБА_1 , в тому числі з 01 жовтня 2017 року, здійснювалися з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років - 40 %; надбавка за кваліфікацію - 4 %; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 10 %; надбавка за особливо важливі завдання - 50 %; премія - 10 %.
Вказані обставини сторонами не заперечуються.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 ІНФОРМАЦІЯ_3 видано довідку за № ХР15087 від 28.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, до складу якої включено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років - 50 %.
Вказана довідка була скерована до ГУ ПФУ в Закарпатській області, а на її підставі з 01 січня 2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , при якому органом Пенсійного фонду України враховано тільки ті складові грошового забезпечення, які зазначені в довідці.
09 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського ОВК із заявою, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01 січня 2018 року згідно військового звання та посадового окладу відповідної посади діючого військовослужбовця з урахуванням усіх премій та інших додаткових видів грошового забезпечення.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 № 5496 від 26.09.2019 ОСОБА_1 повідомлено, що починаючи з 01.01.2007 військовий комісаріат не призначає і не виплачує пенсії, оскільки ці функції передані Пенсійному фонду України. Також проінформовано, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі списків, наданих ГУ ПФУ в Закарпатській області, виготовлено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, до якої включено посадовий оклад; оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років - 50 %. Оскільки станом на 20.09.2019 ІНФОРМАЦІЯ_3 не отримував розпорядчих документів щодо зміни складових грошового забезпечення, відсутні підстави для надання до органів Пенсійного фонду України нової довідки зі складовими, які не передбачені постановою Кабінету Міністрів України.
11.10.2019 ОСОБА_1 повторно звернувся до Закарпатського ОВК із заявою, в якій просив скласти та направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію - 5 % посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10 % від посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 за № 260; надбавки за особливо важливі завдання - 50 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704; премії у розмірі 10 % посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.
Листом Закарпатського ОВК № 6254 від 04.11.2019 заявника повідомлено, що на порушені у заяві від 11.10.2019 питання вже була надана відповідь листом від 26.09.2019 за №5490, та за цей час правова позиція військового комісаріату не змінилася.
09 вересня 2019 року ОСОБА_1 подав до ГУ ПФУ в Закарпатській області заяву, в якій в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» просив надати письмову інформацію про те, на підставі яких нормативно-правових документів, починаючи з 01 січня 2018 року перераховану пенсію нараховують не лише без урахування передбачених Законом України № 2262-ХІІ усіх додаткових видів грошового забезпечення, а ще й зі зменшеною поетапною доплатою до пенсії на 50 % протягом 2018 року і на 25 % протягом 2019 року, не передбаченою жодним Законом України, та чому під час перерахунку у складових його пенсії з 01 січня 2018 року не враховано додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за кваліфікацію; надбавка за роботу з таємними носіями, документами; надбавка за особливо важливі завдання; премія, передбачені ч. 3 та ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ.
Листом № 634/Г-99-01 від 25.09.2019 ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомило заявника про те, що станом на 01.03.2018 порядок перерахунку пенсії військовослужбовцям та її складові визначені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, яка не передбачає врахування додаткових видів грошового забезпечення. 14 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 804, відповідно до якої вирішено виплату пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 здійснювати у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення, визначеної станом на 01.03.2018.
22.10.2019 ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Закарпатській області та просив у зв'язку з прийняттям рішення у справі № 826/3858/18 здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії за вислугу років з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за кваліфікацію 5 % посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10 % від посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260; надбавки за особливо важливі завдання - 50 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704; премії у розмірі 10 % посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.
У відповідь на подану заяви листом № 719/Г-99-01 від 04.10.2019 ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомило заявника, що на порушене у зверненні питання надавалась відповідь листом від 25.09.2019 № 634/Г-99-01.
Не погоджуючись із таки діями суб'єктів владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
З наведеного видно, що ця справа відповідає ознакам типової справи, викладених в рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що під час розгляду цієї справи підлягають врахуванню висновки Верховного Суду, висловлені у рішенні від 17 грудня 2019 року по зразковій справі № 160/8324/19.
У цьому рішенні Верховним Судом зроблено такі висновки.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Колегія суддів зазначила, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
При цьому колегія суддів зазначила, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Згідно пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Як зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, у якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
За таких обставин, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що Закарпатський ОВК був зобов'язаний видати та направити ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови № 704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а тому відмовляючи у направленні такої до органу Пенсійного фонду України, він діяв протиправно.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 229, 291, 308, 310, 315, 316, 322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року в адміністративній справі № 260/1710/19 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку лише з підстав, визначених частиною п'ятою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль
судді В. В. Гуляк
В. В. Святецький
Постанова в повному обсязі складена 07 липня 2020 року.