Постанова від 07.07.2020 по справі 240/7119/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/7119/19

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Нагірняк М.Ф.

Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.

07 липня 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Ватаманюка Р.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного упавління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахувати пенсію,

ВСТАНОВИВ:

в травні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахувати пенсію згідно чинного законодавства та в повному обсязі.

На думку позивача, при проведенні перерахунку з 01.01.2018 пенсії відповідачем безпідставно до складу його додаткових видів грошового забезпечення не було включено надбавку за роботу з таємними документами (10%), надбавку за особливі умови служби (35%), надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%) та премію (35%), які враховувалися при обчисленні попередніх пенсій, сума яких станом на 01.01.2018року становила 1714,00 грн.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.05.2019 в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2019 зупинено провадження у справі № 240/7119/19 до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18.

Провадження у справі поновлено ухвалою апеляційного суду від 27 квітня 2020 року.

У відповідності до ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 01.07.2004 пенсія призначена як військовослужбовцеві Збройних Сил України відповідно до положень Закону N 2262-XII в розмірі 90% від суми його грошового забезпечення, що підлягає врахуванню для призначення пенсії.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням 70% грошового забезпечення з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Підсумок перерахованої пенсії (з надбавками) склав 7456,50 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 3930,60 грн. та підвищення 1762,95 грн.

Не погоджуючись з вказаним перерахунком, позивач звернувся до суду для захисту своїх порушених прав.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач діяв на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені чинним на момент проведення перерахунку пенсії позивача законодавством.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Так, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (далі - Закон №2262-XII в редакції станом на момент проведення перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на час проведення позивачу перерахунку пенсії).

Відповідно до п.1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС .

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

З урахуванням положень наведених вище нормативно-правових актів перерахунок пенсії військовослужбовцям здійснюється в порядку, встановленому законодавством, чинним на час його проведення.

Законом передбачено, що підставою для перерахунку пенсій є зміна розміру складових грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Так, судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року (далі - Постанова №704) затверджено тарифну сітку розрядів та коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу; схеми тарифних розрядів за типовими посадами для осіб, на яких поширюється дія нормативно-правового акту; додаткові види грошового забезпечення, а також розміри надбавки за вислугу років.

Отже, у зв'язку з прийняттям Постанови №704 змінилися (встановлено нові) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, що відповідно до чинного законодавства є підставою для проведення перерахунку раніше призначених пенсій.

У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Кабінет Міністрів України прийняв рішення про перерахунок раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року (далі - Постанова №103 в редакції, чинній на час проведення позивачу перерахунку пенсії) визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Врахування інших видів грошового забезпечення Постановою №103 не передбачено.

Наступний етап перерахунку пенсій згідно з Порядком №45 полягав у тому, що пенсійний орган склав списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

На підставі вказаних списків Житомирський обласний військовий комісаріат склав довідку №Х362560 від 20.03.2018 за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених п. 5 Порядку №45.

Постановою №103 внесено зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Так, згідно з п. 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Отже, види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсій та відображаються в довідках, визначені п.1 Постанови №103 та п.5 Порядку №45.

Відповідно до п. 9 Порядку №45 ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Водночас, ПФУ та його головні управління не уповноважені самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, тому на час проведення перерахунку пенсії позивача у відповідача не було передбачених законом підстав для врахування видів грошового забезпечення, що не були визначені в довідці Житомирського ОВК.

Як встановлено з матеріалів справи, перерахунок пенсії позивача проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на підставі довідки Житомирського ОВК №Х362560 від 20.03.2018.

Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям Постанови №704 на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови №103 проведено з дотриманням вимог законодавства, чинного на момент виникнення права на такий перерахунок та його проведення.

Окрім того встановлено, що у зв'язку зі зміною правового регулювання відносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням осіб, звільнених з військової служби, розмір призначеної позивача пенсії не зменшився.

Відповідно до перерахунків пенсії ОСОБА_1 , загальний розмір пенсії позивача з 01.10.2017 по 31.12.2017 року становив 3930,60 грн. На виконання Постанови № 103 та у зв'язку з надходженням з ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки №Х362560 від 20.03.2018 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, загальний розмір пенсії після перерахунку становить 9615 грн.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги про те, що порядок перерахунку пенсій, визначений у Постанові №103, суперечить Конституції України, Закону №1058-ІV та Закону 2262-ХІІ, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27.02.2014 року № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Судом встановлено, що рішенням від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акту протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому був офіційно оприлюднений нормативно-правовий акт.

Вказане рішення суду набрало законної сили 05.03.2019 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019 року, тобто, станом на момент проведення перерахунку пенсії позивача Постанова №103 була чинною та обов'язковою для виконання відповідачем.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується в тому числі актами Кабінету міністрів України, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не мало підстав проводити перерахунок пенсії позивача без урахування положень Порядку № 45 та Постанови № 103.

Аналогічних правових висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 19.02.2020 року в зразковій справі №240/6263/18.

Виходячи з суб'єктного складу спірних правовідносин, підстав виникнення спору та правового регулювання спірних правовідносин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дана справа відповідає ознакам типової справи, викладеним у рішенні Верховного Суду у справі №240/6263/18.

Згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Таким чином, враховуючи встановлені у справі обставини та правові висновки Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Отже, доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.05.2019 слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Драчук Т. О. Ватаманюк Р.В.