Рішення від 30.06.2020 по справі 340/1376/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/1376/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до відповідача: Комунального підприємства «Координаційний центр по обслуговуванню населення» Долинської міської ради

про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з позовом до Комунального підприємства «Координаційний центр по обслуговуванню населення» Долинської міської ради про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 85 488,89 грн. та пені у розмірі 307,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не виконується норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю та самостійно не сплачено адміністративно-господарські санкції, у зв'язку з чим за ним рахується заборгованість з адміністративно-господарських санкцій в сумі 85 488,89 грн. та пені в розмірі 307,80 грн.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого заперечує проти позову. У відзиві зазначається, що відповідачем вчинено всі передбачені законодавством дії, направлені на реалізацію норм Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та здійснення працевлаштування інвалідів, одна, центр зайнятості жодного працівника з інвалідністю для працевлаштування не направив. Відповідач наголошує на тому, що жодним чинним нормативно-правовим актом України не встановлено обов'язок роботодавця здійснювати інші дії щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, окрім як створити або виділити робочі місця та повідомити про це центр зайнятості у встановлений законом порядок. Відповідач зауважує, що ним самостійно була проведена робота з пошуку працівника з інвалідністю. У результаті чого 17.07.2019 р. на посаду «слюсар аварійно-вибудовних робіт» прийнято особу з інвалідністю. Відповідач вважає, що оскільки посада «електрослюсар (слюсар) черговий з ремонту устаткування 4-го розряду (інвалід)» залишалася вакантною впродовж всього 2019 року, і при цьому підприємством прийнято на роботу особу з інвалідністю, відсутні підстави для сплати адміністративно-господарських санкцій відповідно до ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» (а.с.25-28).

Позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву у якій зазначено, що відсутність осіб з інвалідністю, які б бажали працевлаштуватися на підприємство не може вважатися обставиною. Відповідно до якої учасник господарських відносин не несе господарсько-правову відповідальність. На думку позивача, відсутність працюючих осіб з інвалідністю на підприємстві може свідчити тільки про те, що підприємством не створені належні умови для праці осіб з інвалідністю (низька заробітна плата, неприйнятні умови праці). Також позивач зауважує, що особа з інвалідністю у 2019 році працювала на підприємстві 5 місяців. Позивач наголошує на тому, що законодавством передбачено обов'язок сплачувати адміністративно-господарські санкції як за не створення робочих місць, так і за наявність створених, але вакантних робочих місць (а.с.49-50).

Відповідачем подано заперечення у яких вказано, що будь-які додаткові докази та обґрунтування позиції у відповіді на відзив відсутні, відповідь на відзив фактично дублює позовну заяву, а викладені тези не містять конкретного посилання на відповідні норми законодавства або такі посилання не відповідають реальному змісту зазначеної норми. Відповідач наголошує на тому, що заробітна плата майже всіх його працівників дорівнює або трохи перевищує рівень встановленої законодавством мінімальної заробітної плати, при цьому підприємство є збитковим, а тому відсутня можливість збільшити заробітну плату як працюючим працівникам, так і встановити завищену заробітну плату потенційному працівнику з інвалідністю. Відповідач також зауважує, що ні про які строки працевлаштування осіб з інвалідністю в законі не йдеться, жодних мінімальних термінів, які має відпрацювати прийнята на роботу особа з інвалідністю у звітному році чинним законодавством України не встановлено. Відповідач зазначає, що адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком. Збором (обов'язковим платежем), а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання. Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкта господарювання вини у вчиненні якого правопорушення та якщо ним не було вжито заходів, спрямованих на недопущення господарського правопорушення. Відповідач вважає, що у зв'язку з тим, що вжив усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженим органом необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають та мають можливість працевлаштуватися за поданою вакансією (а.с.52-55).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.20).

25.06.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.60).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Координаційний центр по обслуговуванню населення» Долинської міської ради 16.09.2004 р. зареєстроване як юридична особа та знаходиться на обліку в Кіровоградському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.61-64).

27.01.2020 р. КП «Координаційний центр по обслуговуванню населення» Долинської міської ради подано до Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік (Форма №10-ПІ) відповідно до змісту якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2019 році складала 18 осіб, з них осіб з інвалідністю - 0, при цьому норматив створення робочих місць для осіб з інвалідністю становить 1 робоче місце (а.с.4). Водночас надано список працюючих інвалідів - штатних працівників, які мали інвалідність та були зайняті на Комунальному підприємстві «Центр» при Долинській міській раді у 2019 році у якому відображено працевлаштування однієї особи з інвалідністю (а.с.4. зі зворотного боку).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 р. №875-ХІІ (далі за текстом також - Закон №875) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.18 Закону №875 забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі ч.3 ст.181 Закону №875 державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.

Відповідно до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно з п.4 ч.3 ст.50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. №5067-VI роботодавці зобов'язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про: попит на робочу силу (вакансії); заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення.

З огляду на зміст п.5 Порядку подання форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 р. №316 форма №3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Відповідно до п.6 зазначеного Порядку роботодавець визначає вид звітності - первинна або уточнювальна. Первинна звітність подається з метою інформування про наявність попиту на робочу силу (вакансії). Уточнювальна звітність подається в разі необхідності на заміну первинної та містить уточнення характеристик вакансії: умов праці, розміру заробітної плати, вимог до претендента тощо. При цьому не можуть бути змінені дані щодо кількості вакансій та назви професії (посади).

Отже, на роботодавця покладається обов'язок щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю та подання форми звітності №3-ПН. При цьому законодавчо не передбачено обов'язку щомісячного подання звітності за формою №3-ПН, оскільки подана інформація є чинною до моменту внесення змін щодо актуальності вакансій.

Таким чином, доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакансій) для осіб з інвалідністю, є звіт за формою №3-ПН.

Як встановлено судом, КП «Координаційний центр по обслуговуванню населення» Долинської міської ради подано до Долинської районної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості подано звіти за формою №3-ПН, а саме: 17.08.2018 р. (а.с.38), 27.08.2018 р. (а.с.39), 20.03.2019 р. (а.с.40), 22.04.2019 р. (а.с.41), 08.01.2020 р. (а.с.42), у яких у яких відображено наявність вакансії для осіб з інвалідністю «електрослюсар (слюсар) черговий з ремонту устаткування 4-го розряду».

Листом Долинської районної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості від 22.03.2019 р. №03-48/27/03/19 повідомлено КП «Координаційний центр по обслуговуванню населення» Долинської міської ради, що станом на 22.03.2019 р. вакансія електрослюсар (слюсар) черговий з ремонту устаткування (інвалід) та вакансія електрогазозварник є актуальними, але на обліку в Долинській районній філії Кіровоградського ОЦЗ не має осіб, які б могли працювати відповідно до вимог цих вакансій (а.с.36).

Також листом Долинської районної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості від 05.08.2019 р. №03-48/58/03/19 повідомлено КП «Координаційний центр по обслуговуванню населення» Долинської міської ради, що станом на 05.08.2019 р. вакансія електрослюсар (слюсар) черговий з ремонту устаткування (інвалід) є актуальною, але на обліку в Долинській районній філії Кіровоградського ОЦЗ не має осіб, які б могли працювати відповідно до вимог цієї вакансії (а.с.37).

Окрім того, суд враховує, що наказом КП «Координаційний центр по обслуговуванню населення» Долинської міської ради від 17.07.2019 р. №02 прийнято на роботу ОСОБА_1 на посаду слюсаря аварійно-відбудовних робіт з 17.07.2019 р. (а.с.43). ОСОБА_1 особою з інвалідністю, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААА №623949 від 12.12.2018 р. та посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.44, 45).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем виконано всі вимоги, передбачені чинним законодавством України щодо організації та створення робочих місць для осіб з інвалідністю.

Частиною 10 статті 19 Закону №875 передбачено, що керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону №875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно з ч.1, 2 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

З аналізу наведених норм суд дійшов висновку про те, що створивши робоче місце для особи з інвалідністю та своєчасно і в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство вживає усіх залежних від нього заходів для відповідності середньооблікової чисельності осіб з інвалідністю установленим нормативам.

Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 26.06.2018 р. у справі №806/1368/17 (провадження №К/9901/5558/17).

Зважаючи на викладене та враховуючи що відповідачем вчинено всі передбачені чинним законодавством заходи спрямовані на працевлаштування осіб з інвалідністю на своєму підприємстві, а також працевлаштування однієї особи з інвалідністю у 2019 році, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 22217312) до Комунального підприємства «Координаційний центр по обслуговуванню населення» Долинської міської ради (м. Долинська Кіровоградської області, вул. Нова, 80 А, код ЄДРПОУ 33006271) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду - 30 червня 2020 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт