Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
"08" грудня 2009 р. № 2а- 39448/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Курило Л.В.,
за участі секретарів - Сеник О.С., Воронкової К.П.,
за участі:представника позивача -Зеленцова О.П.,
представників відповідача - Ельянової О.В., Папай С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Computer Logic Group" до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання недійсним повідомлення про призначення перевірки, заборону самостійно проводити планову перевірку ,
Позивач -ТОВ "Computer Logic Group" - звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати недійсним повідомлення №9443 від 26.03.2009 року про призначення планової перевірки за період 21.11.2002 року по 20.05.2009 року з питань дотримання законодавства щодо нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і надання відомостей до органів Пенсійного фонду, заборонити відповідачу самостійно проводити планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Computer Logic Group" з питань дотримання законодавства щодо нарахування та сплати внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 26.05.2009 року позивач отримав від відповідача повідомлення №9443 від 26.03.2009 року про призначення планової перевірки з питань дотримання законодавства щодо нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і надання відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 21.11.2002 року по 20.05.2009 року. Позивач, не погодившись з цим повідомленням, 04.06.2009 року надіслав до відповідача лист з проханням надати роз'яснення щодо законності такої перевірки, оскільки в повідомленні були відсутні посилання на нормативний акт, згідно з яким проводиться така перевірка. 09.06.2009 року листом позивача було повідомлено, що повідомлення про планову перевірку не повинно містити посилання на нормативний акт. Також, позивач вважає, що Пенсійний фонд при здійсненні перевірок суб'єктів господарської діяльності повинен взаємодіяти з органами виконавчої влади, а саме - з органами податкової служби, які мають право здійснювати перевірки крім бюджетних відрахувань також і платежі до державних цільових фондів, яким є і Пенсійний фонд України.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та зазначили, що 26 травня 2009 року позивачем отримано повідомлення №9443 від 26.03.2009 року про призначення планової перевірки за період з питань дотримання законодавства щодо нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і надання відомостей до Пенсійного фонду України за період з 21.11.2002 року по 25.05.2009 року. Повідомлення повністю відповідає вимогам діючого законодавства, а саме: «Порядку оформлення результатів перевірок, що здійснюються органами Пенсійного фонду України», який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 01.12.2008 року №21-1 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24.12.2008 року за №1226/1591 а також п.4 ст. 5 Закону України №877-У від 05.04.2007 року «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Суд, вислухавши представника позивача, представників відповідача, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.
Судом встановлено, що 26.05.2009 року до Товариства з обмеженою відповідальністю "Computer Logic Group" звернулось Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова з повідомленням №9443, згідно якого було повідомлено про те, що згідно з графіком проведення перевірок та на підставі наказу від 24.04.3009 року №195 з 18 червня 2009 року по 24 червня 2009 року проводитиметься планова перевірка за період з 21.11.2002 року по 20.05.2009 року Товариства з обмеженою відповідальністю "Computer Logic Group" з питань дотримання законодавства щодо нарахування та сплати внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування і надання відомостей до органів Пенсійного фонду. (а.с 5)
01.06.2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Computer Logic Group" звернулось до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова із запитом щодо повідомлення, згідно якого нормативного акту проводитиметься перевірка, та яким нормативним актом визначається порядок проведення перевірки. (а.с 4)
Листом від 09 06 2009 року за вих. №10342-03/26 Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю "Computer Logic Group", що повноваження органів Пенсійного фонду України щодо здійснення контрольних функцій передбачені ст.. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Порядок призначення та здійснення перевірок органами Пенсійного фонду України суб'єктів господарювання визначений Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». (а.с 6-7)
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .
Відповідно до п.2.1.2 ст.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», контролюючими органами є органи Пенсійного фонду України -стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п.2.2 ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», до компетенції контролюючих органів відноситься право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Статтею 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»встановлений порядок проведення планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно п.1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Згідно ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»територіальні органи Пенсійного фонду мають право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, - позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.
Згідно пп. 1.2. «Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 04 2002 року № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 року за № 442/6730, управління у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України та законів України, актами Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний Фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 10 2007 року № 1261, постановами правління, наказами фонду та розпорядженнями регіональних управлінь, іншими нормативно - правовими актами, а також цим Положенням.
Відповідно до п. 2.1. зазначеного Положення основними завданнями Управління є:
- облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування;
-збирання та акумулювання в районі ( місті) внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, ведення їх обліку;
- призначення ( перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати ;
- забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством;
- ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення;
- забезпечення функціонування в районі (місті) системи персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно п.п. 6 п. 2.2. Положення управління відповідно до покладених на нього завдань призначає ( здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
У п. 2.4. зазначеного Положення зазначено, що управління зобов'язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Згідно ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Судом встановлено, що планова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Computer Logic Group" з питань дотримання законодавства щодо нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 21 11 2002 року по 25 05 2009 року згідно направлення №9443 від 26 05 2009 року УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова не проводилась.
Чинним законодавством територіальним органам Пенсійного фонду надано право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, - позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок. При цьому, жодним нормативно -правовим актом не покладено обов'язку на відповідача проводити перевірки лише разом з іншими контролюючими органами.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині щодо заборони відповідачу самостійно проводити планову перевірку задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про визнання недійсним повідомлення № 9443 від 26 03 2009 року про призначення планової перевірки за період з 21 11 2002 року по 20 05 2009 року з питань дотримання законодавства щодо нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і надання відомостей до органів Пенсійного фонду, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно -правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь -які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначена компетенція адміністративних судів. Норми ст.. 17 КАС України передбачають оскарження до адміністративного суду таких рішень суб'єктів владних повноважень як нормативно-правові акти чи правові акти індивідуальної дії.
Нормативно - правовий акт -це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово.
Акти індивідуальної дії (акти ненормативного характеру) -це ті акти, які породжують права і обов'язки тільки у такого суб'єкта, якому вони адресовані.
Акт державного чи іншого органу -це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Таким чином, повідомлення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова № 9443 від 26 03 2009 року не є нормативно -правовим актом чи актом індивідуальної дії, а тому не може бути оскаржено в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що провадження у справі щодо визнання недійсним повідомлення № 9443 від 26 03 2009 року про призначення планової перевірки за період з 21 11 2002 року по 20 05 2009 року з питань дотримання законодавства щодо нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і надання відомостей до органів Пенсійного фонду, підлягає закриттю відповідно до п.1 ч.1 ст. 157 КАС України.
Судові витрати по справі не підлягають присудженню на користь позивача відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись статтями 17,86,94,160,161,162,163,167,254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Закрити провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Computer Logic Group" до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова в частині щодо визнання недійсним повідомлення № 9443 від 26 03 2009 року про призначення планової перевірки за період з 21 11 2002 року по 20 05 2009 року з питань дотримання законодавства щодо нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і надання відомостей до органів Пенсійного фонду .
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Computer Logic Group" до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про заборону самостійно проводити планову перевірку -відмовити..
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення повної постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 11 12 2009 року.
.
Суддя Курило Л.В.