19 червня 2020 р. № 400/1193/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В. В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
треті особи:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-а, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213
про:визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якій просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні позивачу при призначенні пенсії стажу роботи позивача в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” з 11.12.2009 по 18.02.2020; зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи позивача період роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” з 11.12.2009 по 18.02.2020; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії з 11.12.2009 з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за період роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” з 11.12.2009 по 18.02.2020.
Як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, позивач зазначив Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал».
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивач не повинен нести відповідальність за неналежне виконання роботодавцем обов'язку із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зокрема, саме несплата Комунальним підприємством Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування слугувало підставою для незарахування відповідачем періоду роботи до страхового стажу позивача, про що відповідач повідомив позивачу листом від 18.02.2020 № 284-355/Г-02/8-1400/20.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує і просить відмовити в позові з посиланням на статті 24, 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) та зазначає про несплату роботодавцем позивача внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 11.12.2009 по 18.02.2020, а відтак відсутність підстав для зарахування цього періоду до страхового стажу позивача. Крім того, відповідач наголошує на безпідставності вимоги зарахувати страховий стаж по 18.02.2020 з 11.12.2009, оскільки станом на цю дату позивач не мав відповідного страхового стажу.
Третя особа пояснень у справі не надавала.
Відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у письмовому провадженні.
Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивачу з 10.05.2007 призначена пенсія за віком на підставі Закону № 1058-IV, що визнається сторонами.
З 11.12.2009 позивач працює на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал”, що підтверджується записами трудової книжки позивача (а. с. 17).
Як вбачається з індивідуальних відомостей про застраховану особу (позивача) з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, за зазначений період роботодавець (Комунальне підприємство Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал") не сплачував у період з 11.12.2009 по 18.02.2020 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 9-13).
05.03.2015 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача за стажем на підставі його заяви від 04.03.2015. До страхового стажу зараховано страховий стаж по 31.12.2009. Зазначені обставини підтверджуються копією заяви позивача від 04.03.2015 (а. с. 76), копією розпорядження від 05.03.2015 та розрахунком стажу (а. с. 77). Як зазначено у відзиві на позовну заяву, перерахунок здійснений відповідно до статті 42 Закону № 1058-IV з урахуванням періоду роботи на підприємстві «Бриг».
10.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою (а. с. 78), в якій просив «дорахувати … загальний стаж, а заробіток не змінювати та зробити перерахунок пенсії, яка призначена за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 11.12.2009 по теперішній час».
Листом від 18.02.2020 № 284-355/Г-02/8-1400/20 (а. с. 6-8) відповідач повідомив позивачу на його звернення від 10.02.2020, що підставою незарахування періодів роботи на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал" до страхового стажу позивача є несплата цим підприємством страхових внесків за зазначений період.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно із статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Стаття 8 Закону № 1058-IV передбачає право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV, страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частина друга статті 24 Закону № 1058-IV передбачає, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно із статтею 20 Закону № 1058-IV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 106 Закону № 1058-IV, виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.
Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, страхувальником сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом вищезазначених норм, обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Частина друга статті 6 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) у сукупності з пунктом 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI також покладає обов'язок своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на роботодавців.
Суд зазначає, що фактично, внаслідок невиконання Комунальним підприємством Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” обов'язку зі сплати внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
За таких обставин, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату внесків для нарахування пенсії не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 01.11.2018 у справі № 199/1852/15-а та від 17.07.2019 у справі № 144/669/17.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частина п'ята статті 13 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII „Про судоустрій та статус суддів” передбачає, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Отже, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати внесків до Пенсійного фонду, а, отже, наявність відповідної заборгованості підприємства не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” за період з 11.12.2009 по 18.02.2020 (з дати прийняття на роботу по день, який визначений позивачем як кінцева дата спірного періоду).
Оскільки матеріалами справи підтверджується зарахування до страхового стажу позивача періоду по 31.12.2009, то наявні підстави для зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період роботи на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” з 01.01.2010 по 18.02.2020.
Одночасно суд зазначає про безпідставність позовних вимог у частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в зарахуванні зазначеного стажу при призначенні пенсії, оскільки пенсія призначена позивачу в 2007 році, а на КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" позивач працює з 2009 року.
Щодо дати, з якої у відповідача виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з урахуванням страхового стажу, набутого за період роботи на КП Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал», суд зазначає про відсутність підстав для задоволення вимоги позивача перерахувати пенсію з 11.12.2009 з урахуванням стажу з 11.12.2009 по 18.02.2020, оскільки станом на 11.12.2009 позивач не мав відповідного стажу.
Підстави та порядок перерахунку пенсій застрахованих осіб, які продовжують працювати після призначення пенсії, регулюється частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV.
Згідно з частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній до 11.10.2017), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності з 11.10.2017, частину четверту статті 42 Закону № 1058-IV доповнено новим абзацом, згідно з яким органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Отже, до 11.10.2017 для проведення перерахунку пенсії пенсіонерам, які продовжують працювати після призначення пенсії, необхідно було подавати заяву про перерахунок пенсії, а з 11.10.2017 відповідні перерахунки органи Пенсійного фонду проводять без додаткового звернення особи.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У матеріалах справи міститься наданий відповідачем доказ звернення позивача за перерахунком пенсії відповідно до статті 42 Закону № 1058-IV (заява від 04.03.2015).
Позивач не надав суду доказів будь-яких інших звернень у період до 11.10.2017 до відповідача за перерахунком пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, на підставі статті 42 Закону № 1058-IV.
Оскільки для проведення перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV в редакції, чинній до 11.10.2017, необхідно було подавати заяву, а позивач звертався із відповідною заявою лише один раз (04.03.2015), суд вважає, що обов'язок відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період роботи на КП Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» та провести перерахунок пенсії з його урахуванням виник з 01.03.2015.
Тобто з 01.03.2015 відповідач повинен був здійснити перерахунок з урахуванням страхового стажу за період роботи на КП Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.01.2010 по 28.02.2015.
Відповідно, після набрання чинності правовою нормою про перерахунок пенсії без додаткового звернення застрахованої особи (після 11.10.2017) відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2018 з урахуванням стажу з 01.03.2015 по 31.03.2018.
Разом з тим, такого перерахунку відповідачем не здійснено.
Згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки суд установив бездіяльність відповідача щодо неврахування при перерахунку пенсії позивача з 01.03.2015 страхового стажу, набутого на КП Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал», та нездійснення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2018, суд, для захисту прав позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати цю бездіяльність протиправною.
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з цим судовий збір у сумі 840,80 грн, сплачений позивачем за подання позовної заяви за квитанцією від 03.03.2020 № N04T75522M, підлягає до стягнення за рахунок бюджетних асигувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159), яка полягає у незарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) періоду роботи на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” з 01.01.2010 по 18.02.2020.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) період роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” з 01.01.2010 по 18.02.2020.
4. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159), яка полягає у неврахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) періоду роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” з 01.01.2010 по 28.02.2015 при перерахунку пенсії з 01.03.2015.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) здійснити з 01.03.2015 перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) пенсії з урахуванням страхового стажу за період роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” з 01.01.2010 по 28.02.2015 та виплатити визначену різницю.
5. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159), яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) з 01.04.2018 з урахуванням періоду роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” з 01.03.2015 по 31.03.2018.
6. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) здійснити з 01.04.2018 перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) пенсії з урахуванням страхового стажу за період роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради „Первомайський міський водоканал” з 01.03.2015 по 31.03.2018 та виплатити визначену різницю.
7. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
8. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна