Рішення від 15.06.2020 по справі 400/787/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2020 р. № 400/787/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020

треті особи:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-а,Первомайськ,Миколаївська область,55213

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просив:

- Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні при призначенні пенсії ОСОБА_1 стаж роботи в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 р. по 31.11.2004 р. та в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 р. по 21.01.2020 р.

- Зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 період роботи в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 р. по 31.11.2004 р. та в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 р. по 21.01.2020 р.

- Зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 р. по 31.11.2004 р. та в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 р. по 21.01.2020 р.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що звернувся до відповідача з заявою про зарахування до загального страхового стажу період роботи в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 р. по 31.11.2004 р. та в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 р. по 21.01.2020 р. Отримавши лист відповідача від 21.01.2020 року позивач дізнався, що відповідачем було відмовлено у зарахуванні вищевказаних періодів до страхового стажу, у зв'язку з тим, що роботодавцем не були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду за вказаний період. Однак, враховуючи, що сплата таких внесків є обов'язком роботодавців, та саме роботодавець несе відповідальність за неперерахування таких внесків, вважає, що до її стажу відповідач зобов'язаний зарахувати зазначений період роботи.

Відповідач позов не визнав просив в його задоволенні відмовити. Позиція відповідача обґрунтована тим, що за вказані періоди в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування та за даними фінансово-економічного відділу управління відсутня інформація про сплату страхових внесків. Несплата страхових внесків позбавляє права позивача на зарахування до страхового стажу оскаржуваних періодів роботи.

17.02.2020 року судом відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

16.03.2020 року від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на виконання постанови КМУ від 11.03.2020 року № 211. Судом відкладено розгляд справи.

06.04.2020 року від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на виконання постанови КМУ від 11.03.2020 року № 211. Судом відкладено розгляд справи.

20.05.2020 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.

21.05.2020 року від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника в порядку письмового провадженн.я

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області .

В січні 2020 року позивач звернувся до відповідача з проханням зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 р. по 31.11.2004 р. та в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 р. по 21.01.2020 р.

Листом від 21.01.2020 р №188-П-07 відповідач повідомив позивача про те що зарахувати періоди роботи в КП Первомайської міської ради «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 р. по 31.11.2004 р. та в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 р. по 21.01.2020 р. немає законних підстав, оскільки страхові внески в зазначені періоди не сплачені.

З індивідуальної відомості про застраховану особу (форма ОК-5) вбачається, що дійсно за зазначені періоди страхові внески до Пенсійного фонду України від КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та в КП «Первомайський міський водоканал» не надходили.

Згідно архівної довідки від 16.04.2019 року №П-304, наданої Архівним відділом Первомайської міської ради, підтверджується те, що позивач працював в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» і йому нараховувалась заробітна плата в період з січня по листопад 2004 р. за здійснювалось відрахування до Пенсійного фонду в розмірі 2%.

Відповідно до довідок про заробітну плату для обчислення пенсії КП «Первомайський міський водоканал», позивачу нараховувалась заробітна плата в період з 01.12.2004 р. по 31.12.2019 р. Згідно довідок про заробітну плату для обчислення пенсії КП «Первомайський міський водоканал» з нарахованої заробітної плати за період з 01.12.2004 п. по 31.12.2019 р. роботодавцем утримувався внесок до пенсійного фонду.

КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» 12.12.2006 року на підставі рішення Господарського суду Миколаївської області від 28.11.2006 р., ліквідоване, правонаступника у вищезгаданого підприємства не має. Після ліквідації вказаного підприємства заборгованість по сплаті страхових внесків була списана як безнадійний борг.

Що стосується КП «Первомайський міський водоканал» то з 04 серпня 2004 року воно перебуває на обліку як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, у ч.10 ст. 20 Закону №1058-ІV, вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що підприємствами із заробітної плати позивача утримувались суми страхових внесків.

Сам факт ненадходження відрахувань до Пенсійного фонду України із заробітної плати позивача за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи у період роботи в КП Первомайської міської ради «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 р. по 31.11.2004 р. та в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 р. по 21.01.2020 р.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.

На підставі вище викладеного суд дійшов висновку про те, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 840,80 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул..Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ13844159) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул..Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ13844159) щодо відмови в зарахуванні при призначенні пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) стаж роботи в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 р. по 31.11.2004 р. та в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 р. по 21.01.2020 р.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул..Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ13844159) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) період роботи в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 р. по 31.11.2004 р. та в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 р. по 21.01.2020 р.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул..Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ13844159) здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з дати призначення пенсії з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 р. по 31.11.2004 р. та в КП «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 р. по 21.01.2020 р.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул..Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840,80 гривень (вісімсот сорок грн. вісімдесят коп.).

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. С. Брагар