Постанова від 15.06.2020 по справі 580/3706/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/3706/19 Суддя (судді) першої інстанції: М.А. Білоноженко

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Оксененка О.М., при секретарі - Рейтаровській О.С., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду 31 січня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання відмови протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:

- визнати відмову Черкаської міської ради у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0024 га ОСОБА_1 протиправною та скасувати рішення від №2-5204 від 02 жовтня 2019 року "Про відмову в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка в оренду під гараж);

- зобов'язати Черкаську міську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0024 га ОСОБА_1 протиправною та прийняти рішення, яким надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка в оренду під гараж).

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що наслідками його звернення до Черкаської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0024 га в оренду для будівництва гаражу, відповідачем протиправно прийнято рішення про відмову у наданні такого дозволу, у зв'язку з невідповідністю намірів розташування індивідуального гаража містобудівній документації. Позивач звернув увагу, що вказане рішення є протиправним оскільки прийнято з порушенням строків та з непередбачених законом підстав, в зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду 31 січня 2020 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.

Зокрема апелянт зазначає, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку про правомірність оспорюваного рішення, оскільки жодних правових підстав для відмови у наданні дозволу на розробку документації не існує.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що в користуванні позивача перебуває гараж. Який розташований за адресою АДРЕСА_1 .

З метою реалізації права на отримання в оренду земельної ділянки 13.07.2018 позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг Департаменту управління справами Черкаської міської Ради із заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0024 га в оренду для будівництва тимчасового гаражу.

02.10.2019 Черкаською міською радою прийнято рішення №2-5204 "Про відмову в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка в оренду під гараж)".

Підставою для відмови зазначено, що згідно з висновком управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування від 06.08.2018 №54616-з на земельну ділянку по АДРЕСА_1 , наявні містобудівні обмеження та обтяження землекористування пов'язані із реалізацією містобудівної документації та із розташуванням частини земельної ділянки в охоронній зоні навколо інженерних комунікацій.

Відповідно до генерального плану міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011 № 3-505, передбачена територія багатоповерхової житлової забудови.

Відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, земельна ділянка належить до житлової зони «Ж-3» - зона змішаної від 2-х до 4-х поверхів житлової та громадської забудови, в якій не передбачено розташування індивідуального гаража.

Вважаючи оскаржуване рішення протиправним, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з п.п. «а», «б» частини першої статті 12 Земельного Кодексу України, до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування (ст.38 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

За приписами статті 40 Земельного Кодексу України, громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

Пунктом «Д» частини першої статті 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Згідно частин першої та третьої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду врегульовано статтею 124 Земельного кодексу України, якою передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

За приписами статті 25 Закону №280/97-ВР міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відмовляючи у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідач в оскаржуваному рішенні зазначив, що наявні містобудівні обмеження та обтяження землекористування пов'язані із реалізацією містобудівної документації та із розташуванням частини земельної ділянки в охоронній зоні навколо інженерних комунікацій

Однак вказана підстава для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою є необґрунтованою з огляду на таке.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при подані заяви було надано необхідний пакет документів передбачений Земельним кодексом України для розроблення проекту землеустрою, а саме копію паспорту та ідентифікаційного коду; довідку з державної статистичної звітності; копії графічних матеріалів, на яких зображено земельну ділянку; копію довідки МСЕК; копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; копію водійського посвідчення. При цьому, що позивач є інвалідом 1 групи та є власником автомобіля УАЗ 24-02, який оснащений ручним керуванням.

З наданого пакету документів вбачається, що на зазначеній земельній ділянці вже побудований гараж, яким користується позивач, а ОСОБА_1 мав намір отримати земельну ділянку, на якій побудовано гараж, в оренду.

Крім того, з графічних матеріалів, на яких зображено земельну ділянку та довідки з державної статистичної звітності вбачається, що біля будинку АДРЕСА_1 на земельній ділянці збудовано цілий ряд гаражів, які перебувають у користуванні громадян.

При цьому, будь-яких прийнятних та переконливих пояснень того, що саме мається на увазі під формулюванням «наявні містобудівні обмеження щодо землекористування, щодо землекористування, пов'язані із реалізацією містобудівної документації та розташуванням земельної ділянки в охоронній зоні навколо інженерних мереж» відповідачем не надано.

Як не надано і доказів того, що земельна ділянка розташована в зоні інженерних мереж.

Підсумовуючи викладене колегія суддів приходить висновку, що оскаржувана відмова не відповідає вимогам ст. 123 ЗК України.

Разом з тим, з огляду на обставини справи, а також враховуючи обсяг компетенції Черкаської міської ради, суд апеляційної інстанції не знаходить підстав для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою.

За таких обставин, ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду 31 січня 2020 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.

Адміністративний позов задовольнити повністю частково.

Визнати відмову Черкаської міської ради у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0024 га ОСОБА_1 протиправною.

Скасувати рішення Черкаської міської ради №2-5204 від 02 жовтня 2019 року «Про відмову в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка в оренду під гараж)».

Зобов'язати Черкаську міську раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0024 га ОСОБА_1 та прийняти рішення.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

Суддя В.П.Мельничук

суддя О.М.Оксененко