02 червня 2020 року справа № 580/1192/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернівської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
07.04.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Тернівської сільської ради (20733, Черкаська обл., Смілянський р-н, с. Тернівка, вул. Центральна, буд.35; код ЄДРПОУ 26358259) (далі - відповідач) про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нерозгляду у місячний строк, встановлений ст.123 Земельного кодексу України, його заяви про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 10,1711га, для ведення городництва в оренду терміном на 10 років в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області;
зобов'язання відповідача розглянути його заяву про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 10,1711га, для ведення городництва в оренду терміном на 10 років в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області та прийняти рішення, передбачене ст.123 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач всупереч вимогам законодавства не у місячний строк не розглянув його заяву та не прийняв рішення за наслідками її розгляду про надання дозволу на складання проекту землеустрою. Тому допустив протиправну бездіяльність. У зв'язку з цим просив задовольнити позов.
Ухвалою суду від 09.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів, повідомлено про строки для надання клопотань про розгляд справи з викликом у судове засідання. Вказану ухвалу відповідач отримав 21.04.2020, а позивач - 13.04.2020.
04.05.2020 відповідач надав суду відзив на позов, в якому просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Зазначив, що заява позивача про надання дозволу на складання проекту землеустрою отримана відповідачем 10.03.2020, про що свідчить відповідний вхідний штамп. За наслідками її розгляду 27.03.2020, тобто у межах місячного строку, відповідач прийняв відповідне рішення. Отже, порушень вимог чинного законодавства щодо розгляду заяви позивач не допущено, а бездіяльність відсутня.
Ухвалами від 02.06.2020 суд відмовив у задоволення клопотання позивача від 15.04.2020 про витребування доказів та клопотання відповідача від 04.05.2020 про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Оскільки обґрунтованих клопотань про розгляд справи з повідомленням (викликом у судове засідання) або заперечень на розгляд справи саме у спрощеному провадженні сторони суду не надали, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив розглянути справу у спрощеному провадженні без проведення судового засідання та їх виклику (у письмовому провадженні).
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суд встановив, що позивач 05.03.2020 позивач направив відповідачу засобами поштового зв'язку заяву від 05.03.2020 про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 10,1711 га (кадастровий номер 7123784500:02:002:0008) в оренду терміном на 10 років для ведення городництва в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради Смілянського району Черкаської області. До клопотання позивач додав копії паспорта та довідки про присвоєння РНОКПП, графічні матеріалами про бажане місцерозташування земельної ділянки.
Згідно з даними вхідного штампу на наданій відповідачем копії вказаної заяви вона отримана 10.03.2020 (вх.№72).
18.03.2020 сільський голова Тернівської сільської ради видав розпорядження №26 про скликання чергової 20 сесії 7 скликання на 27.03.2020 о 14год. 00хв, яким пропонував включити до порядку денного, серед іншого, земельні питання.
За наслідками розгляду заяви рішенням відповідача від 27.03.2020 №20-33/VII відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 10,1711 га (кадастровий номер 7123784500:02:002:0008) в оренду для ведення городництва, оскільки ця земельна ділянка вже використовується жителями с-ща Холоднянського та с.Мала Смілянка для городництва. Листом від 21.03.2020 вих. №279 відповідач направив копію вказаного рішення позивачу.
06.04.2020 позивач, вважаючи, що його заява не розглянута, поштовим засобом надіслав у суд викладений вище позов.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Частиною 1 ст.123 ЗК України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
На підставі ч.2 ст.123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 3 ст.123 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частин 1, 2 ст.59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Проаналізувавши ч.7 ст.118 ЗК України п.34 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР суд дійшов висновку, що питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою тощо відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні.
Суд врахував, що розпорядженням сільського голови Тернівської сільської ради від 18.03.2020 №26, засвідчену копію якого долучено до матеріалів судової справи, скликано чергові 20 сесію 7 скликання цієї ради. До порядку денного включено вирішення земельних питань.
На вказаній сесії за наслідками розгляду заяви позивача прийняте рішення від 27.03.2020 №20-33/VII (засвідчена копія якого додана до матеріалів судової справи), яким відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 10,1711 га (кадастровий номер 7123784500:02:002:0008) в оренду для ведення городництва, оскільки ця земельна ділянка вже використовується жителями селища Холоднянського та с.Мала Смілянка для городництва. Вказане рішення направлене позивачу супровідним листом від 31.03.2020 №279.
Отже, відповідачем за наслідками розгляду заяви позивача у строк і порядку, визначених законодавством, прийнято рішення щодо заяви позивача, а доводи позивача про бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви є необґрунтованими та спростовані відповідачем.
Оскільки порушення відповідачем заявлених позивачем прав не підтверджене, позовні вимоги задоволенню не підлягають і відсутні підстави згідно зі ст.138 КАС України для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.6, 14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності Тернівської сільської ради (код ЄДРПОУ 26358259) щодо нерозгляду у місячний строк, встановлений ст.123 Земельного кодексу України, його заяви про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 10,1711га, для ведення городництва в оренду терміном на 10 років в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області та зобов'язання розглянути заяву і прийняти рішення.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зазначений строк продовжується на строк дії такого карантину.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 02.06.2020.