Постанова від 27.05.2020 по справі 540/2383/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2020 р.м.ОдесаСправа № 540/2383/19

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Домусчі С.Д.,

- Кравця О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 31 січня 2020 року, прийняте у складі суду судді Гомельчука С.В. в місті Херсон по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій суб'єктів владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2019 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУ ПФУ в Херсонській області , в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просив суд:

- визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та щомісячних премій викладену у листі № 6/2966 від 21.03.2019 року;

- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ у Херсонській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з урахуванням щомісячних додаткових виплат, викладену у листах від 23.09.2019 року № 120/с-99-1 та від 25.10.2019 року № 13934/03-18;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 видати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за встановленою формою для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди та щомісячної премії та в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням цих складових грошового забезпечення;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Херсонській області, після перерахунку, виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання рішенням законної сили;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Херсонській області подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 31 січня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій суб'єктів владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у видачі ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, оформлену листом від 21.03.2019 року № 6/2966. Зобов'язано видати ОСОБА_1 довідку для перерахунку пенсії із зазначенням складових грошового забезпечення, передбачених п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції станом на 20.02.2018 року, тобто до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, ГУ ПФУ в Херсонській області звернулось до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій вважає оскаржуване судове рішення постановленим з неповним встановленням обставин справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення.

Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що Херсонський обласний військовий комісаріат у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 підготував довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року та направив її до Головного Управління Пенсійного Фонду України, тому апелянт вважає, що посадові особи Херсонського ОВК діяли у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) та порядку на виконання цього закону. Апелянт зазначає, що вимога позивача щодо надання довідки станом на 01.03.2018 року була незаконною, так як визнання нечинними пунктів 1, 2 постанови №103 відбулось 05.03.2019 згідно рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 і на яке суд першої інстанції посилається у рішенні, і станом на 01.03.2018 року діяли ті законодавчі вимоги, відповідно до яких ІНФОРМАЦІЯ_2 вже було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року та направлено її до ГУ ПФУ в Херсонській області. Окрім того, апелянт вказує, що позивач не заявляв жодних вимог зобов'язального характеру до ІНФОРМАЦІЯ_3 , але суд задовольнив вимогу зобов'язати видати довідку про розмір грошового забезпечення при цьому не зазначив кого з трьох відповідачів зобов'язати видати таку довідку, у виконавчих листах зазначив боржником ІНФОРМАЦІЯ_2 , а у рішенні суду не вказано мотивів задоволення такої вимоги до Херсонського ОВК.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 23.09.2017 року перебуває на обліку ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

На момент звільнення позивач перебував на посаді - головного старшини бригади, за військовим званням - старший прапорщик. Грошове забезпечення, з якого була нарахована йому пенсія (у розмірі 65% грошового забезпечення), при звільненні (грошовий атестат від 22.09.2017 року серії ЗУ № 181506) мало такі складові:

- посадовий оклад;

- оклад за військове звання;

- відсоткова надбавка за вислугу років 40%;

- надбавка за роботу з особовим складом 7,5%;

- надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 10%;

- надбавка за особливо важливі завдання 50%;

- премія 518%.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови № 704.

Вказаний перерахунок був здійснений ГУ ПФУ 27.03.2018 року, виходячи із таких сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад 3260,00 грн.;

- оклад за військове звання - 1020,00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2140,00 грн.;

- премія - 0,00 грн.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

27.08.2019 у зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 позивач звернувся до Херсонського ОВК із заявою, в якій просив надати йому довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались з моменту призначення пенсії до її перерахунку з 01.01.2018 року.

21.03.2019 року Херсонським ОВК направлено відповідь на адресу позивача за вих. № 6/2966, згідно якої вказав, що керувався вимогами останнього нормативно - правового акту, а саме постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103, яка зобов'язує визначати розмір грошового забезпечення за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки, вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби. Інші складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії зазначеною постановою не визначені, тому підстави для видачі нової довідки із включенням до її змісту запитуваних додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 року - відсутні.

Позивач неодноразово звертався до ГУ ПФУ із заявами про проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та щомісячної пенсії, визначеної на 01.03.2018 року.

Проте, листами від 23.09.2019 року № 120/С-99-1, від 25.10.2019 року №13934/03-18 Головним управлінням ПФУ в Херсонській області до відома позивача доведено, що пенсійний орган призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів (у даному випадку Херсонський ОВК). При цьому визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. Враховуючи те, що ГУ ПФУ при перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, Постанови № 704 та Постанови № 103 враховані всі складові, зазначені Херсонським ОВК в чинній на момент перерахунку довідці від 22.09.2017 року, відповідач 2 вважає, що пенсія відповідача перерахована відповідно до норм чинного законодавства.

ОСОБА_1 , вважаючи протиправними дії Херсонського ОВК щодо не виготовлення та ненадання ГУ ПФУ оновленої довідки про його грошове забезпечення з урахуванням всіх складових за аналогічною посадою, а також дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових виплат, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на встановлену неправомірність дій Херсонського ОВК щодо відмови позивачеві у видачі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення. Крім того, суд першої інстанції, враховуючи вищевикладені обставини, дійшов висновку, що Херсонський ОВК належить зобов'язати скласти та видати позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням складових грошового забезпечення, передбачених п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції станом на 20.02.2018 р., тобто до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону України № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 30.08.2017 року № 704 набрала чинності з 01.03.2018 року та нею встановлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, схеми тарифних розрядів, а також встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 10З «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством [крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом]) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Пунктом 6 Постанови № 103 передбачено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Таким чином, пунктами 1, 2 Постанови № 103 Кабінет Міністрів України фактично зменшив розмір доплат до пенсій, за результатами перерахунку у 2018 та 2019 роках, та встановив особливий порядок виплати пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року набрало законної сили 05.03.2019 року.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-VI «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) і практику ЄСПЛ як джерело права.

Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року «Гайгузус проти Австрії», якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, та відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України, підлягає врахуванню судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що дії Херсонського ОВК щодо відмови позивачеві у видачі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, з огляду на визнання рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили, протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №, є неправомірними.

Колегія суддів приймає до уваги доводи апелянта, що станом на 01.03.2018 року діяли ті законодавчі вимоги, відповідно до яких Херсонським ОВК вже було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року та направлено її до ГУ ПФУ в Херсонській області, проте зазначені обставини не можуть бути підставою для відмови у наданні нової довідки за зверненням позивача у зв'язку із зміною правового регулювання спірних правовідносин внаслідок визнання нечинними та скасування пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 в судовому порядку. При цьому, суд звертає увагу апелянта, що предметом адміністративного позову у межах даної справи є саме протиправність дій Херсонського ОВК щодо не виготовлення та ненадання ГУ ПФУ оновленої довідки про його грошове забезпечення з урахуванням всіх складових за аналогічною посадою, згідно законодавства, чинного на час звернення позивача, а правомірність надання довідки від 06.04.2018 року на момент її видачі не є предметом судового розгляду у межах даної справи та сторонами під сумнів не ставиться.

Крім того, завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Разом з тим, враховуючи положення статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, захист прав у сфері публічно-правових відносин можливий у спосіб зобов'язання відповідача прийняти певне рішення чи зобов'язання вчинити певні дії.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що Херсонський ОВК належить зобов'язати скласти та видати позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням складових грошового забезпечення, передбачених п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції станом на 20.02.2018 р., тобто до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Доводи апеляційної скарги, що позивач не заявляв жодних вимог зобов'язального характеру до Херсонського ОВК, але суд задовольнив вимогу зобов'язати видати довідку про розмір грошового забезпечення при цьому не зазначив кого з трьох відповідачів зобов'язати видати таку довідку, а у рішенні суду не вказано мотивів задоволення такої вимоги до Херсонського ОВК, колегія суддів оцінює критично, оскільки по-перше, позивачем заявлялись вимоги до Херсонського ОВК, зокрема щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 видати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за встановленою формою для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, а по-друге, у мотивувальній частині рішення суду першої інстанції чітко зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 належить зобов'язати скласти та видати позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення із належним вмотивуванням такого висновку.

Відносно решти висновків суду першої інстанції судова колегія вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Разом з тим, оскільки апелянтом правомірність висновків суду першої інстанції в іншій частині під сумнів не ставилась, розгляд справи здійснювався у межах апеляційної скарги.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів виходить з того, що судом першої інстанції було надано належну правову оцінку доводам, викладеним у позовній заяві, а також наведеним сторонами під час судового розгляду справи. Жодних нових доводів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права при винесенні оскаржуваних судових рішень, в апеляційній скарзі не зазначено.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 292, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 31 січня 2020 року - залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 31 січня 2020 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій суб'єктів владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.

Головуючий суддя: М. П. Коваль

Суддя: С.Д. Домусчі

Суддя: О. О. Кравець