Справа № 420/1961/20
22 травня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,-
06 березня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразилися у відмові в призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
- скасувати рішення № 155350004525 від 18.12.2019 року Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в Аварійно- рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області з 1 січня по 31 грудня 2008 року та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 1 статті 114 Закону № 1058-ІV з моменту набуття ним такого права 21.04.2019 року.
Ухвалою суду від 11.03.2020 року позов залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позову.
18.03.2020 року (вх. №12444/20) від позивача до суду надійшов лист на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху разом із дублікатом квитанції №0.0.1652372869.1 про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн. та уточненою позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.12.2019 року № 155350004525 щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в Аварійно- рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області з 1 січня по 31 грудня 2008 року та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 1 статті 114 Закону № 1058-ІV з моменту набуття ним такого права 21.04.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він в період з 1 січня 2007 року по 28 лютого 2018 року працював на посадах водолаза, старшого водолаза, начальника водолазно-рятувального відділу, які передбачають водолазні роботи та спуски, та які дають право на пенсію на пільгових умовах, згідно абзацу 1 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 25 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно зі статті 114 Закону № 1058-ІУ, надавши всі необхідні документи про підтвердження стажу роботи для призначення пільгової пенси, що підтверджується розпискою-повідомленням від 25.09.2019 року № 5597. Однак, рішенням № 155350004525 від 18.12.2019 року відповідачем відмовлено в призначенні пільгової пенсії позивачу, в зв'язку з не зарахуванням до пільгового стажу періоду роботи за 2008 рік, так як за цей період відсутня сплата страхових внесків.
Дане рішення позивач вважає незаконним та таким, що порушує його конституційне право на пенсію.
З посиланням на фактичні обставини справи позивач зазначає, що загалом час його перебування під водою з початку його водолазної практики становить 3018 годин та 15 хвилин. З огляду на викладене, як стверджує ОСОБА_1 він має достатньо стажу водолазних робіт для призначення йому пільгової пенсії за Списком № 1.
Так, у позові вказано, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто, 10 червня 2018 року йому виповнилося 50 років. Згідно Форми РС-розр., наданої відповідачем, страховий стаж позивача, без врахування періоду з 1 січня по 31 грудня 2008 року, складає 16 років 96 місяців та 154 дні, тобто 24 роки, 5 місяців та 4 дні. А з врахуванням його страхового стажу за період з 1 січня по 31 грудня 2008 року, загальний страховий стаж позивача складає 25 років, 5 місяців та 4 дні. Згідно тієї ж форми РС-розр., страховий стаж, який надає право на пільгову пенсію, позивача без врахування періоду з 1 січня по 31 грудня 2008 року, складає 6 років, 39 місяців та 36 днів, тобто 9 років, 4 місяці та 6 днів. А з врахуванням його страхового стажу, який надає право на пільгову пенсію, за період з 1 січня по 31 грудня 2008 року, страховий стаж, який надає право на пільгову пенсію, позивача складає 10 років, 4 місяці та 6 днів.
З огляду на викладене, у позові вказано, що позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 1 статті 114 Закону № 1058-ІV та статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 21 квітня 2019 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 року судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії (в редакції уточнень від 18.03.2020 року за вх. №12444/20 року) і відкрито провадження в адміністративній справі.
Судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст.262 КАС України.
Також, вказаною ухвалою судом зобов'язано відповідача надати до суду належним чином засвідчені копії:
- матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1
- документів, які слугували підставою для прийняття рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.12.2019 року № 155350004525.
09.04.2020 року (вх. №ЕП/5008/20) від представника відповідача надійшов відзив на позов (а.с.36-41), в якому зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважає вимоги, викладені у позові необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У відзиві, зокрема, вказано, що позивач надав довідку про підтвердження стажу роботи для призначення пільгової пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій за результатами атестації робочих місць за умовами праці виданою ДСНС від 20.09.2019 № 1179, проте Головним управлінням не враховано зазначені в ній періоди, оскільки підприємством не були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду за вказаний період.
Відповідач вказує, що враховуючи, що страхові внески за спірний період не сплачувався, то у Головного управління не має можливості зарахувати їх до страхового стажу позивача. Зважаючи на вказане, відповідач вважає, що Головне управління не порушувало прав позивача, а діяло відповідно до норм матеріального права та чинного законодавства
Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
13.04.2020 року (вх. №15263/20) від представника відповідача на виконання вимог ухвали суду від 23.03.2020 року до суду надійшли матеріали пенсійної справи позивач (а.с.42-90).
17.04.2020 року (вх.№ЕП/5556/20) від представника позивача до суду надійшов лист, в якому зазначено про відсутність у позивача необхідності подавати відповідь на відзив.
Станом дату вирішення даної адміністративної справи інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
З урахуванням положень ч.1 ст.120, ч.6 ст.120 КАС України, ст.258 КАС України, дана адміністративна справа вирішується судом у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Як вбачається з паспортних даних позивача - ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с15-16,53-54).
Відповідно до записів з трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 (а.с.55-58), вбачається що позивач:
- 21.10.1991 року на підставі наказу №418/л від 21.10.1991 року призначений на посаду лаборанта військової кафедри Одеської державної морської академії (запис №1);
- 19.10.1992 року на підставі наказу №435/л від 26.10.1992 року звільнений за власним бажанням відповідно до ст.38 КЗпП України (запис №2);
- 17.04.2000 року на підставі наказу №14-с від 17.04.2000 року прийнятий на посаду командира роти Одеського морехідного коледжу технічного флоту (запис №3);
- 01.11.2003 року на підставі наказу №16-с від 12.11.2003 року звільнений за власним бажанням відповідно до ст.38 КЗпП України (запис №4);
- 31.03.2003 року на підставі наказу №17 від 31.03.2003 року прийнятий на посаду охоронника по сумісництву в ТОВ «Охорона-Сервіс (запис №5);
- 31.05.2003 року на підставі наказу №43 від 31.05.2003 року звільнений з посади як сумісник (запис №6);
- 02.06.2003 року на підставі наказу №31 від 02.06.2003 року прийнятий на посаду охоронника в Південноукраїнський центр інформації та бізнесу «Аркадія» ТОВ (запис №7);
- 10.03.2005 року на підставі наказу №4 о/с від 10.03.2005 року звільнений з посади як сумісник (запис №8)
- 30.05.2005 року на підставі наказу №243к від 30.05.2005 року прийнятий водолазом Морського регіонального рятувально-координаційного центру м.Одеси в Південний регіональний спеціальний (воєнізований) аварійно-рятувальний загін (запис №9);
- 05.01.2006 року на підставі наказу №572к від 05.01.2006 року звільнений у зв'язку із переведенням в Морський регіональний рятувально-координаційний центр м.Одеси (запис №10);
- 06.01.2006 року на підставі наказу №4-к від 06.01.2006 року прийнятий водолазом по переведенню з Південного РСВАРЗ (запис №11);
- 02.01.2007 року на підставі наказу №2-к від 02.01.2007 року призначений на посаду водолаза АРВС-1 (запис №12);
- 20.02.2008 року на підставі наказу №33-орг від 20.02.2008 року визначено, що згідно результататам атестації робочого місця «водолаз» має право на пільгову пенсію згідно вимог Списку №1 (запис №13);
- 30.09.2011 року на підставі наказу №125-1-к від 30.09.2011 року звільнений відповідно до п.5 ст.36 КЗпП України по переводу до Державної аварійно-рятувальної служби «Аварійно-рятувальний загін» спеціального призначення Головного управління МНС України в Одеській області (запис №14);
- 03.10.2011 року на підставі наказу №128 від 03.10.2011 року визнано, що запис №14 є недійсним та позивач відновлений на попередній роботі (запис №15);
- 31.10.2011 року на підставі наказу №132-к від 31.10.2011 року звільнений відповідно до п.5 ст.36 КЗпП України по переводу до Державної аварійно-рятувальної служби «Аварійно-рятувальний загін» спеціального призначення Головного управління МНС України в Одеській області (запис №16);
- 01.11.2011 року на підставі наказу АРЗ СП №268 о/с від 01.11.2011 року переведений на посаду водолаза за АВС №1 відповідно до ст.32 КЗпП України Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ МНС України в Одеській області (запис №17);
- 30.06.2013 року на підставі наказу № АРЗ СП №152 о/с від 27.06.2013 року звільнений по переводу до аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Одеській області (запис №18);
- 01.07.2013 року на підставі наказу АРЗ СП №9 о/с від 01.07.2013 року прийнятий на посаду старшого водолаза відділення водолазних робіт (м.Одеса) групи водолазно-рятувальних робіт (запис №19);
- 21.10.2014 року на підставі наказу АРЗ СП №375о/с від 21.10.2014 року переведено на посаду старшого водолаза водолазно-рятувального відділення групи водолазно-рятувальних робіт (м.Одеса) водолазно-рятувальної частини (запис №20);
- 15.09.2015 року на підставі наказу АРЗ СП №344 о/с від 15.09.2015 року звільнено з роботи за угодою сторін відповідно до п.1 ст.36 КЗпП України (Запис №21);
- 01.10.2015 року на підставі наказу №82-К ВІД 16.09.2015 року прийнятий на посаду начальника водолазно-рятувального відділу комунальної установи «Рятувально-водолазна служба Одеської міської ради» (запис №22);
- 01.08.2016 року на підставі наказу №60 від 01.08.2016 року звільнено згідно п.4 ч.1 ст.40 КЗпП України (Запис №23);
- 22.03.2017 року на підставі наказу №19-к від 22.03.2016 року запис №23 необхідно вважати недійсним, поновлено на попередній посаді (запис №24);
- 01.03.2018 року на підставі наказу №49-к від 28.02.2018 року переведений на посаду старшого оперативного чергового відділу забезпечення оперативного реагування (запис №25).
Згідно довідки аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області № 1178 від 20.09.2019 року (а.с.7, 59), яка видана на підставі особистої книжки водолаза №236 від 30.06.2004 року, журналу водолазних робіт позивач працював повний робочий день в Морському координаційному аварійно-рятувальному центрі у м.Одесі ДСАРСВО МНС України і за період з 02.01.2007 року по 31.10.2011 року виконував водолазні роботи і спуски, допущений до самостійного виконання робіт під водою і керівництву водолазними спусками на глибині 12 метрів в спорядженні з відкритою схемою дихання за професією, посадою водолаз, що передбачена Списком №1, а саме:
- з січня по грудень 2007 року - 302 год. 20 хв.;
- з січня по грудень 2008 року - 476 год. 15 хв.;
- з січня по грудень 2009 року - 371 год. 20 хв.;
- з січня по грудень 2010 року - 316 год. 55 хв.;
- з січня по жовтень 2011 року - 290 год. 33 хв.
Згідно довідки аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області № 1180 від 20.09.2019 року (а.с.8, 61), яка видана на підставі особистої книжки водолаза №236 від 30.06.2004 року, журналу водолазних робіт позивач працював повний робочий день в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління ДФСН України в Одеській області і за період з 01.11.2011 року по 15.09.2015 року виконував водолазні роботи і спуски, допущений до самостійного виконання робіт під водою і керівництву водолазними спусками на глибині 12 метрів в спорядженні з відкритою схемою дихання за професією, посадою водолаз, старший водолаз що передбачена Списком №1, а саме:
- з листопада по грудень 2011 року - 22 год. 21 хв.;
- з січня по грудень 2012 року - 196 год. 02 хв.;
- з січня по грудень 2013 року - 261 год. 25 хв.;
- з січня по грудень 2014 року - 156 год. 19 хв.;
- з січня по вересень 2015 року - 194 год. 41 хв.
Згідно Довідки б/н, яка видана КУ «Рятувально-водолазна служба Одеської міської ради» на підставі наказу по атестації робочого місця №34 від 16.05.2013 року, журналу водолазних робіт (а.с.9, 63), з урахуванням Довідки про підтвердження стажу роботи для призначення пільгової пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій за результатами атестації робочих місць за умовами праці Комунальної установи «Рятувально-водолазна служба Одеської міської ради» б/н, за період з 1 жовтня 2015 року по 28 лютого 2018 року позивач виконував водолазні роботи і спуски, допущений до самостійного виконання робіт під водою і керівництву водолазними спусками на глибині 12 метрів в спорядженні з відкритою схемою дихання за професією, посадою начальник водолазно-рятувального відділу, водолаз І класу ІІ гр. спеціалізації, що передбачена Списком №1, а саме:
- з вересня по грудень 2015 року - 112 год. 48 хв.;
- з січня по грудень 2016 року - 134 год. 18 хв.;
- з січня по грудень 2017 року - 183 год.
Тобто, згідно вказаних довідок загалом час перебування ОСОБА_1 під водою з початку його водолазної практики становить 3018 годин та 17 хвилин (302 год. 20 хв.+476 год. 15 хв.+371 год. 20 хв.+316 год. 55 хв.+290 год. 33 хв.+22 год. 21 хв.+196 год. 02 хв.+261 год. 25 хв.+156 год. 19 хв.+194 год. 41 хв.+112 год. 48 хв.+134 год. 18 хв.+ 183 год.).
Також, до суду надано:
- копії довідок №1179 від 20.09.2019 року, №1260 від 15.10.2019 року, які видані аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області позивачу про те, що він працював водолазом повний робочий день в Морському координаційному аварійно-рятувальному центрі у м.Одесі ДСАРСВО МНС України у період з 02.01.2007 року по 31.10.2011 року (а.с.10, 60-зворотній бік, 79-зворотній бік);
- копії довідок №1181 від 20.09.2019 року, №1259 від 15.10.2019 року, які видані аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області позивачу про те, що він працював водолазом, старшим водолазом повний робочий день в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління ДФСН України в Одеській області у період з 01.11.2011 року по 15.09.2015 року (а.с.11, 61-зворотній бік, 79);
- копію довідки, яка видана КУ «Рятувально-водолазна служба Одеської міської ради» позивачу про те, що він працював начальником водолазно-рятувального відділу повний робочий день КУ «Рятувально-водолазна служба Одеської міської ради» в період з 1 жовтня 2015 року по 28 лютого 2018 року (а.с.12, 63-зворотній бік).
У вказаних довідках зазначено, що згідно з пп. 2 п.2 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначена робота дає право на призначення пенсії до досягнення пенсійного віку.
25.09.2019 року після досягнення 50 років, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до управління з заявою про призначення пенсії за вислугу років, яка зареєстрована за №5597 (а.с.49).
До вказаної заяви позивачем було додано:
- трудову книжку та її копію серії НОМЕР_3;
- заяву №5597;
- копію паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру;
- копію диплома;
- копію військового квитка НОМЕР_4;
- довідку, що визначають право на пенсію на пільгових умовах№№33-орг,34,94,18/04-2015, б/н;
- документи про стаж №№1178,1179,1180,1181,236,б/н;
- заява про спосіб виплати №524;
Надання вказаних документів підтверджується копією розписки повідомлення (а.с.5, 49-зворотній бік, 50).
18.12.2019 року за результатами розгляду вищевказаної заяви позивача №5597 від 25.09.2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно ст.114 р.XIV-I Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прийнято рішення №155350004525 «Про відмову у призначенні пенсії», яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії (а.с.6, 45).
Підставою для вказаної відмови, у рішенні відповідача №155350004525 від 18.12.2019 року зазначено наступне:
«На день звернення страховий стаж ОСОБА_1 становить 24 років 2 місяці, стаж роботи за Списком №1 - 8 років 3 місяці.
До пільгового стажу не зарахований період роботи за 2008 р. так, як відсутня сплата страхових внесків.
Стаж пільгової роботи розраховано на підставі пільгових довідок про підтвердження стажу роботи, що дають право на призначення пенсії на-пільгових умовах від 20.09.2019 , 18.10.2019 № 1178, 1180, 1331 копії особової картки працівника та наказів про проведення атестації робочих місць, страховий стаж обчислено на підставі наданих копії трудової книжки НОМЕР_1 , довідки про навчання , довідки про проходження військової служби та даних персоніфікованого обліку.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно ст.114 p.XIV Закону України " Про Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 набуде в 52 роки.».
Також, у цьому рішенні зазначено, що у разі незгоди з даним рішенням, воно може бути оскаржене в судовому порядку.
Копію вказаного рішення надіслано позивачу із супровідним листом від 11.01.2020 року №15/03-15 (аюсю89-зворотній бік).
Не погодившись із рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155350004525 від 18.12.2019 року «Про відмову у призначенні пенсії», яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991р. (далі-Закон №1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003р. (далі -Закон №1058-IV).
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Положеннями ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною 5 ст.45 Закону передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно ч.1 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджено постановою КМ України від 24.06.2016 року № 461, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають водолази 1, 2, 3 групи спеціалізації робіт та інші працівники, зайняті роботою під водою, у тому числі в умовах підвищеного атмосферного тиску, не менше 275 годин на рік (25 годин на місяць), або час перебування яких під водою з початку водолазної практики становить 2750 годин і більше (розділ ХХІІІ Списку № 1).
Відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (далі Порядок №22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно п.п. 1 та 2 п.2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року N 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за N 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до пунктів 1-3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі за текстом Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно п.20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
Судом встановлено, що станом на дату звернення позивача до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач досяг 50 річного віку та загалом час перебування ОСОБА_1 під водою з початку його водолазної практики становить 3018 годин та 17 хвилин.
З копії спірного рішення вбачається, що єдиною підставою для відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 були висновки відповідача про те, що на день звернення страховий стаж ОСОБА_1 становить 24 років 2 місяці, стаж роботи за Списком №1 - 8 років 3 місяці, так як до пільгового стажу не зарахований період роботи за 2008 р. так, як відсутня сплата страхових внесків.
З наданого до суду розрахунку пенсії за віком позивача (аюсю46) судом встановлено, що період роботи ОСОБА_1 за 2008 рік не зараховано пенсійним органом і до страхового стажу позивача.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно із ст. 20 Закону №1058-IV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно ст. 106 Закону №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
За змістом зазначених норм, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за 2008 рік не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.
Правова позиція у подібних правовідносинах висловлена Верховним Судом у постанові від 23.07.2019 у справі №617/927/17, від 26.09.2019 року по справі №295/6361/17, від 31.10.2019 року №576/748/17.
Відповідно до ч.5 ст.13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Згідно з ч.6 ст.13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відтак, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивача періодів його роботи.
Судом встановлено, що позивач працював повний робочий день в Морському координаційному аварійно-рятувальному центрі у м.Одесі ДСАРСВО МНС України у період з 02.01.2007 року по 31.10.2011 року, виконував водолазні роботи і спуски, допущений до самостійного виконання робіт під водою і керівництву водолазними спусками на глибині 12 метрів в спорядженні з відкритою схемою дихання за професією, посадою водолаз, що передбачена Списком №1, що підтверджується довідками, які надані до суду та копією трудової книжки.
З огляду на вищевикладене, з урахуванням наведених приписів законодавства, суд вважає, що відповідачем безпідставно та необґрунтовано не зараховано до страхового та до спеціального стажу ОСОБА_1 періоди його роботи за 2008 рік у Морському координаційному аварійно-рятувальному центрі у м.Одесі ДСАРСВО МНС України.
Зважаючи на вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.12.2019 року № 155350004525 щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Як вже вказано вище, у 2008 році позивач працював у Морському координаційному аварійно-рятувальному центрі у м.Одесі ДСАРСВО МНС України.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірного рішення, зважаючи на підстави, які слугували підставою для його прийняття, похідна вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області з 1 січня по 31 грудня 2008 року та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 1 статті 114 Закону № 1058-ІV підлягає частковому задоволенню шляхом:
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в Морському координаційному аварійно-рятувальному центрі у м.Одесі ДСАРСВО МНС України з 1 січня по 31 грудня 2008 року та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 1 статті 114 Закону № 1058-ІV.
Щодо дати набуття позивачем права на призначення пенсії, яку вказує позивач (21.04.2019 року), суд зазначає наступне.
Так, відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня;
В той же час, позивач досяг пенсійного віку 10.06.2018 року, набув достатній страховий стаж у 2019 році та звернувся із заявою про призначення пенсії 25.09.2019 року.
Таким чином, датою з якої позивачу необхідно призначити пенсію є саме дата його звернення до Головного управління Пенсійного фонду із відповідною заявою, тобто - 24.09.2019 року.
Таким чином, позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
За подачу даної позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн. згідно дублікату квитанції від 17.03.2020 року №0.0.1652372869.1 (а.с.25).;
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про задоволення вимоги позивача, з урахуванням наведеного судом вище, наявні підстави для стягнення з відповідача суми сплаченого судового збору у розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.12.2019 року № 155350004525 щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в Морському координаційному аварійно-рятувальному центрі у м.Одесі ДСАРСВО МНС України з 1 січня по 31 грудня 2008 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 1 статті 114 Закону № 1058-ІV з 25.09.2019 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок.).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м.Одеса, 65107; код ЄДРПОУ 20987385).
Суддя С.М. Корой
.