Шаргородський районий суд
Вінницької області
Іменем України
14 травня 2020 року
м.Шаргород
справа № 152/685/17
провадження №1-в/152/13/20
Шаргородський районний суд Вінницької області в складі: головуючого судді ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Жмеринської місцевої прокуратури ОСОБА_3 , представника Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 , особи, щодо якої внесено подання про продовження адміністративного нагляду - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з середньою освітою, не одруженого, не працюючого, судимого 06.09.2005 Шаргородським районним судом Вінницької області за ч. 3 ст. 187 КК України до 7 років позбавлення волі; 28.09.2015 Шаргородським районним судом Вінницької області за ч. 3 ст. 185 КК України до 4 років позбавлення волі, на підставі ст.ст. 75, 76 КК України звільнений від покарання з іспитовим строком 1 рік і 6 місяців, ухвалою Шаргородського районного суду Вінницької області від 07.04.2017 звільнений від покарання, призначеного вироком Шаргородського районного суду Вінницької області від 28.09.2015 у зв'язку із закінченням іспитового строку, 13.06.2017 Шаргородським районним судом Вінницької області за ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у виді арешту строком на 4 місяці, 22.01.2018 звільнений з місць позбавлення волі,
встановив:
Суть питання, що вирішується ухвалою.
27.04.2020 начальник Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_6 звернувся до Шаргородського районного суду з поданням про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_5 , в якому просить продовжити останньому адміністративний нагляд терміном на шість місяців з обмеженнями, які були встановлені за постановою Шаргородського районного суду від 20.05.2019 і передбачені ст.10 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» щодо права виходу з будинку, виїзду за межі району без дозволу керівництва Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області, а також щодо зобов'язання з'являтися для реєстрації в Шаргородському ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області.
Подання мотивує тим, що ОСОБА_5 був неодноразово засуджений, після звільнення з місць позбавлення волі прибув на постійне місце проживання у с. Володимирка Шаргородського району Вінницької області, зловживає спиртними напоями, систематично порушує громадський порядок, не реагує на попередження працівників поліції.
20.05.2019 постановою Шаргородського районного суду Вінницької області судом ОСОБА_7 було встановлено адміністративний нагляд терміном на один рік, але останній порушує правила адміністративного нагляду, вживає спиртні напої, не працює, вчиняє адміністративні правопорушення, не реагує на попередження працівників поліції.
Виклад позиції учасників судового провадження.
Представник Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав подання начальника Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області, посилаючись на ті самі обставини.
Прокурор Шаргородського відділу Жмеринської місцевої прокуратури ОСОБА_3 у судовому засіданні подання про продовження адміністративного нагляду за ОСОБА_5 підтримав, просив його задовольнити.
У судовому засіданні особа, щодо якої внесено подання про продовження адміністративного нагляду - ОСОБА_5 не заперечував щодо продовження адміністративного нагляду щодо нього.
Вислухавши представника Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_4 , особу щодо якої внесено подання про продовження адміністративного нагляду - ОСОБА_5 , думку прокурора ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Встановлені судом обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 тричі притягувався до кримінальної відповідальності, відбував покарання у виді позбавлення волі та арешту (а.с.6-7, 10-13).
20.05.2019 Шаргородським районним судом Вінницької області щодо ОСОБА_5 встановлено адміністративний нагляд строком на один рік, з наступними обмеженнями: 1) заборонити виходити з будинку, де він проживає з 23 години до 05 години щоденно; 2) заборонити виїжджати в особистих справах за межі району без дозволу Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області; 3) проходити реєстрацію в Шаргородському ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області один раз на місяць (а.с.14).
Після встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_5 продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності Шаргородським районним судом Вінницької області (а.с.14, 15-16, 18-19), а також попереджався Шаргородським ВП Жмеринського ВП ГУНП про можливість продовження адміністративного нагляду (а.с.17, 20, 21).
Із характеристики виконавчого комітету Деребчинської сільської ради Шаргородського району Вінницької області №725 від 23.04.2020 вбачається, що ОСОБА_5 негативно характеризується за місцем постійного проживання, зловживає спиртними напоями, порушує громадський порядок (а.с.23).
Мотиви, з яких суд виходить при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керується.
Статтею другою Протоколу №4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка, відповідно до вимог ч.1 ст.9 Конституції України, ратифікована Законом від 17.07.1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2,4,7 та 11 Конвенції» і є частиною національного законодавства України, встановлено, що кожна людина, яка законно перебуває на території будь-якої держави, в межах цієї території має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання... Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які запроваджуються згідно з законом і необхідні в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою підтримання громадського порядку, запобігання злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.
За приписами статті 158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
За приписами ст.2 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно з положеннями ст.3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: б) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства; в) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок, вчиняють інші правопорушення; г) засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 входить до переліку осіб, щодо яких, на підставі п. «в» ст.3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», можливо встановити адміністративний нагляд.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Статтею 6 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється терміном від одного до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстави вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 є суспільно-небезпечною особою, оскільки не став на шлях повного виправлення після звільнення з місць позбавлення волі і перебування під адміністративним наглядом.
За вказаних обставин у суда наявні підстави для продовження адміністративного нагляду за поведінкою ОСОБА_5 терміном на шість місяців з обмеженнями, визначеними у частині 1 статті 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Аналіз положень Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» в частині кола осіб, до яких такий нагляд може бути застосований, підстав його застосування, а також підстав та порядку його припинення свідчить про те, що застосування адміністративного нагляду є одним із наслідків засудження особи та випливає з судового рішення, яке набрало законної сили, або з матеріалів установ виконання покарань, органів Національної поліції, що характеризують поведінку засудженого під час відбування покарання, чи після його відбування.
Суд вважає за необхідне врахувати правову позицію Верховного Суду, висловлену у Постанові від 04 грудня 2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою Верховний Суд вказав, що заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Таким чином, на підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статтею 158 КВК України, статтями 537, 539 КПК України, суд, -
постановив :
Подання начальника Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області про продовження адміністративного нагляду за поведінкою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Продовжити адміністративний нагляд за поведінкою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном на шість місяців.
Встановити ОСОБА_7 такі обмеження:
1. заборонити відлучатися з будинку, де він проживає з 23.00 до 5.00 години, щоденно;
2. заборонити виїзд за межі району без дозволу керівництва Шаргородського ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області;
3. проходити реєстрацію в Шаргородському ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області один раз на місяць.
Термін продовження адміністративного нагляду починається з дня оголошення ОСОБА_7 постанови про продовження адміністративного нагляду.
На постанову може бути подана апеляція до Вінницького апеляційного суду через Шаргородський районний суд Вінницької області протягом 7 днів з моменту її проголошення.
Головуючий суддя ОСОБА_1