Рішення від 14.05.2020 по справі 440/724/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/724/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2020 року Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", ОСОБА_1 звернулися до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області про визнання протиправними дії регіонального сервісного центру МВС України в Полтавській області в особі територіального сервісного центру МВС № 5342 код ЄДРПОУ 40112186 щодо відмови в оформлені документів по перереєстрації транспортного засобу Toyota Camry, 3,5, 2010 р.в., номерний знак НОМЕР_1 за новим власником ОСОБА_1 ; зобов'язання Регіональний сервісний центр МВС України в Полтавській області провести перереєстрацію за ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 , іпн: НОМЕР_2 , паспорт: НОМЕР_3 виданий Кременчуцьким РВ УМВС України в Полтавській області 07 червня 1995 року транспортного засобу - автомобіль Toyota Camry, 3,5, 2010 р.в. номерний знак НОМЕР_1 , як за новим власником.

В обґрунтування позовних вимог зазначили, що на момент прийняття рішення про реалізацію транспортного засобу та звернення до сервісного центру для реєстрації у встановленому Законом порядку договору купівлі-продажу та перереєстрації на нового власника належного підприємству на праві власності, автомобіля Toyota Camry, 3,5, 2010 р.в. номерний знак НОМЕР_1 відсутні будь-які обмеження щодо права володіння, користування і розпорядження своїм рухомим майном. Факт внесення відомостей до Єдиного реєстру боржників не обмежує власників у реалізації прав на своє майно, а отже не може перешкоджати реалізації наданих Законом прав.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/724/20.

06.03.2020 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначав, що позивачам відмовлено у перереєстрації транспортного засобу у зв'язку із наявністю відомостей в Реєстрі боржників щодо власника транспортного засобу. Зареєструвати вказаний транспортний засіб за новим власником у відповідності до рішення суду можливо лише за умови дотримання пункту 15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року, після зняття арештів з вказаного транспортного засобу.

Згідно із пунктом 2 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

Враховуючи повторну неявку учасників справи, відсутність необхідності заслухати свідка та експерта, керуючись пунктом 2 частини 3 та частиною 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.

На підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини справи.

У грудні 2019 року представник ПАТ «ТФПНК» «Укртатнафта» Коваль Є.П. разом з покупцем транспортного засобу ОСОБА_1 звернулись до територіального сервісного центру МВС №5342 регіонального сервісного центру МВС у Полтавській області із заявою про перереєстрацію транспортного засобу - автомобіля «Toyota Camry», 3, 5, 2010 р.в. номерний знак НОМЕР_1 за новим власником.

Листом від 04.01.2020 № 17 Територіальний сервісний центр РСЦ МВС в Полтавській області повідомив, що згідно відомостей Єдиного державного реєстру боржників на автомобіль Toyota Camry номерний знак НОМЕР_1 накладено арешт Відділом примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області /а.с. 30-31/.

Також, листом від 29.01.2020 року № К-3/Аз Територіальний сервісний центр РСЦ МВС в Полтавській області повідомив, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 у разі наявності відомостей про особу в Єдиному реєстрі боржників перереєстрація, зняття з обліку транспортного засобу не проводиться, а тому перереєстрацію транспортного засобу Toyota Camry номерний знак НОМЕР_1 можливо здійснити після зняття обмеження з ПАТ "Укртатнафта" /а.с. 34/.

Не погодившись із вищевказаною відмовою позивачі звернулися з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Цей критерій вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує Закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків, встановлюється Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (Порядок №1388).

Відповідно до п. 3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів (крім транспортних засобів, визначених абзацом другим пункту 12 цього Порядку) сервісними центрами МВС може проводитися через центри надання адміністративних послуг, утворені відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги", на основі рішень, узгоджених між сервісними центрами МВС та органами, які прийняли рішення про утворення центрів надання адміністративних послуг.

Центри надання адміністративних послуг підключаються до електронних баз даних (реєстрів), необхідних для проведення державної реєстрації (перереєстрації) та зняття з обліку транспортних засобів, з метою прийняття, перевірки та передачі документів, видачі оформлених результатів.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.

Відповідно до п. 15 Порядку №1388 у разі наявності відомостей про арешт або розшук транспортного засобу його реєстрація не проводиться. Реєстрація транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження, проводиться за наявності письмової згоди обтяжувача (заставодержателя), крім випадків переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки в спільному майні.

У разі наявності відомостей про особу в Єдиному реєстрі боржників перереєстрація, зняття з обліку транспортного засобу не проводиться.

У відповідності до п. 15 Порядку №1388 наявність відомостей про особу в Єдиному реєстрі боржників унеможливлює перереєстрацію вказаного транспортного засобу на нового власника.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що оскільки станом на 28.12.2019 року в Єдиному реєстрі боржників була наявна інформація відносно ПАТ "Укртатнафта", у відповідача на момент звернення позивачів про перереєстрацію транспортного засобу, були відсутні правові підстави для реєстрації/перереєстрації вказаного транспортного засобу.

За таких обставин, суд вважає, що відмовляючи в реєстрації/перереєстрації вказаного транспортного засобу відповідач діяв правомірно, у відповідності до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388.

Суд вважає, що позивачі в даних правовідносинах обрали неналежний спосіб захисту своїх прав, свобод та інтересів, оскільки їх можливо відновити після виключення відомостей відносно особи з Єдиного реєстру боржників.

Таким чином, позовні вимоги позивачів є безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.Б. Головко