Постанова від 06.04.2010 по справі 2а-464/2010

Справа №2а-464/2010

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2010 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Літовки В.В.

при секретарі Ткаченко Т.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради, Головного ОСОБА_2 Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 рік,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до відповідачів про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно позову, позивач має сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та перебуває на обліку в Краматорському УПСЗН як соціально застрахована особа. Вважає, що виплачувана у 2009р. державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснювалася УПСЗН в менших сумах ніж передбачено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Законом України «Про Державний бюджет України на 2009р.». Її звернення до УПСЗН про перерахунок та доплату не були вирішені на її користь. З огляду на вказане просить суд визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати здійснити донарахування та виплату недоплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009р. в сумі 5952 грн.

У судове засідання позивач не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, на позовних вимогах наполягає.

У судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги не визнає, оскільки у 2008 році згідно п.23 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008р. та внесення змін до деяких законодавчих актів» були внесені зміни. Вказані зміни є діючими з 01.01.2008р. по теперішній час. Конституційним судом вони не скасовувалися. Вважає позовні вимоги необґрунтованими.

Суд, дослідив надані у справі докази, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.13), та з 12.03.2008р.перебуває на обліку у Краматорському УПСЗН як соціально застрахована особа та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. (9-10).

Вказана допомога призначена їй відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Постановою КМУ від 11.01.2007 року №13 затверджений Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, який втратив чинність с 1 березня 2008 року відповідно до постанови КМУ від 22.02.2008 року №57. Згідно п.2 цього Порядку призначення і виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2007 року здійснюється органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. З 1 березня 2008 року питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» зі змінами, внесеними постановою КМУ від 22.02.2008 року №57. При цьому, обмежень щодо термінів звернення за призначенням допомоги зазначеними Порядками не встановлено.

За Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою КМУ від 04.03.2002 року №256, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною до 3 років».

З огляду на вказане, суд вважає, що належним відповідачем у спорах щодо розміру виплати за 2009 рік допомоги по огляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є територіальні управління праці та соціального захисту населення, в даному випадку - УПСЗН Краматорської міської ради.

Пунктом 1 ч.1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, тому у 2008 та 2009 роках нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна здійснюватися територіальними управліннями праці та соціального захисту населення на підставі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зі змінами та доповненнями, внесеними законам про державний бюджет 2008 року. Зміни та доповнення законом про державний бюджет 2009 року до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не вносилися.

Відповідно до п.3 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01.01.2008 року - 50%, з 01.01.2009 року - 75%, з 01.01.2010 року - 100% прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом , встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Ця норма неконституційною визнана не була.

Вищенаведена за текстом постанова КМУ №1751 від 27.12.2001 року є чинною ї до теперішнього часу, у зв'язку з чим УПСЗН є належним відповідачем по справі щодо виплат за 2009 рік.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 28.12.2008 року (із мінами та доповненнями) змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема щодо виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2009 рік не приймалося, таким чином відповідачем вірно застосовується положення ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, яка діяла на грудень 2008 року.

Таким чином, вимоги позивача про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009р. в сумі 5952 грн, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно ст.94 КАС України у зв'язку з відмовою позивачці в позові понесені нею витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, Перехідними положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 рік, відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Апеляційним судом Донецької області. Заяву про апеляційне оскарження постанови Краматорського міського суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

Постанову винесено та надруковано в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.

Суддя