№ 2а-304/2010|28
24 березня 2010 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі
головуючого судді Космачевської Т.В.,
при секретарі Сергієнко І.В.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії,-
Відповідач позов не визнав.
До Краматорського міського суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії за періоди з 1 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року, з 1 червня 2008 року по 31 липня 2008 року , обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи, має статус інваліда війни та перебуває на обліку в УПФУ в м. Краматорську. 20 листопада 2009 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон), але отримав відмову. Вважає, що з гідно з п. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір основної частки пенсії для інвалідів 3-ї групи не може бути нижче 6 мінімальних пенсій за віком, додаткової - 50% мінімальної пенсії за віком. Просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 ч. 4 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за періоди з 1 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року і за період з 1 червня 2008 року по 31 липня 2008 року.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав та просив його задовольнити повністю.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 пояснила, що вимоги позивача є безпідставні і не ґрунтуються на законі, оскільки позивач отримує пенсію на підставі Закону України №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».Відповідно до вимог пенсійного законодавства, в тому числі й ч.1 ст. 44 та ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком, з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма документами подано ним до 15 числа. Позивач вже звертався з позовом до суду з вимогою зробити йому перерахунок пенсії з 1 серпня 2008 року. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04.09.2008 року позовні вимоги позивача були задоволені з 01.08.2008 року. Донецьким апеляційним адміністративним судом від 17.12.2008 року постанову Донецького окружного адміністративного суду було залишено буз змін. ОСОБА_1 в період з 01.11.2006 року по 17.07.2008 року не звертався до Управління пенсійного фонду України у м. Краматорську з заявою про перерахунок пенсії, тому у органу Пенсійного фонду були відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу. З заявою про перерахунок пенсії позивач вперше звернувся лише 17.07.2008 року. Листом від 27.11.2009 року № 346/С-10-01-04 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії. Законом № 796 не визначено чому дорівнюється мінімальна пенсія за віком. В ч. 5 ст. 54 Закону зазначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до абзацу першого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років, у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законами України про Державний бюджет на відповідний рік, при цьому ч. 3 ст. 28 застосовується тільки для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Положення ст. 28 Закону №1058 щодо мінімального розміру пенсії за віком не застосовується при призначенні пенсії за Законом №796 -XII , тобто ця норма забороняє застосовувати мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, для визначення розмірів інших пенсій, у т.ч. і відповідно до ст. 54 Закону. Частиною 6 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 зазначено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче … для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році: інвалідам 3 групи - 870,00 грн. Підпунктом 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» передбачено, що для осіб, віднесених до 1 категорії, розмір пенсії учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - інвалідам 3 групи не може бути нижче 980,00 грн. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та визнані інвалідами 3 групи,- в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, втративших працездатність. Статею 99 КАС України передбачено річний строк звернення до суду з захистом порушеного права, оскільки позивач вважає, що його право було порушено з 01.11.2006 року, то з позовом до суду він звертається з пропуском строку звернення до суду. Тому відповідач вважає, що для перерахунку пенсії позивача немає підстав. Просить у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 належить (віднесений) до першої категорії, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А №088957, визнаний інвалідом 3 групи повторно. Йому встановлена причина інвалідності - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ЛНА на Чорнобильській АЕС (а.с. 11, 12,13).
20 листопада 2009 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області з заявою про перерахунок основної та додаткової пенсії по інвалідності 3 групи за період з 01.11.2006 року, але отримав відмову, про що свідчить рішення №346/С-10-01-04 від 27.11.09., в якому відповідач зазначив, що розмір основної та додаткової пенсії позивача розрахований відповідно чинному законодавству і підстав для перерахунку пенсії не вбачається (а.с. 3,4-5).
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк.
Відповідно до ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Згідно п. 3 ч.1 ст. 268 ЦК України, позовна давність не поширюється на вимоги про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смерті.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом Україна «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.
Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - спеціальний закон), оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Розділ 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу Закону визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача, як на віднесеного до категорії 1.
Частина четверта статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Частина 4 статті 54 Закону викладена із змінами згідно із Законами України №2532-12 від 01.07.1992р. та №3285-12 від 17.06.1993р. (в редакції Закону № 2.30/96 від 6.06.1996 р.), тоді як частина третя, яка визначає обчислення і призначення пенсії по інвалідності, змінена Законом №3108-15 від 17.11.2005р. (набрала чинності 13.12.2005р.) і регулює безпосередньо правила обчислення пенсій за нормами ст. 54 спеціального закону.
Не врахування відповідачем зазначених змін стало однією з причин невірного висновку щодо неможливості застосування стосовно позивача норм абзацу першого ст. 28 загального закону в частині визначення мінімального розміру пенсії за віком на рівні прожиткового мінімуму.
Суд вважає, що даною нормою визначений для даної категорії нижній розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами статті 49 спеціального Закону передбачений максимальний розмір, то ч. 4 ст. 54 даного Закону нижній розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до першої категорії, та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до першої категорії. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999р. №966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5.10.2000р. №2017-ПІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону №2505-4 від 25.03.2005р., що діє з 31.03.2005р.) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Враховуючи наведене, основна та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягає перерахунку позивачу як особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, інваліду 3 групи, за період з 1 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року та за період 1 червня 2008 року по 31 липня 2008 року, виходячи з наведених вище розмірів.
Керуючись ст.ст. 6, 11, 14, 99,100, 159 КАС України, ст. 268 ЦК України, ст. 3, 19, 22 Конституції України, ст. ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області відносно відмови у перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за періоди з 1 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року і з 1 червня 2008 року по 31 липня 2008 року, відповідно до статей 50, 54 ч. 4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії з 1 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року і з 1 червня 2008 року по 31 липня 2008 року - в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з 1 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року і з 1 червня 2008 року по 31 липня 2008 року, відповідно в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , виходячи з встановленого законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана в Апеляційний суд Донецької області через Краматорський міський суд протягом 10 днів із дня його проголошення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний суд Донецької області через Краматорський міський суд протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
Суддя:
Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.
Суддя: