Постанова від 12.02.2010 по справі 2а-34/2010

№2а-34/2010

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2010 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі

головуючого судді Літовки В.В.,

при секретарі Ткаченко Т.Д.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги на оздоровлення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Краматорський міський суд з позовом до відповідачів, Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги на оздоровлення.

У судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги та суду показав, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має статус учасника ліквідації наслідків аварії НА ЧАЕС 2 категорії. На підставі ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Вважає, що виплачена йому у 2007р. та нарахована, але не виплачена у 2008р. разова допомога не відповідає вимогам вищенаведеного закону. Просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради відповідача неправомірними, зобов'язати виплатити належну йому суму одноразової компенсації на оздоровлення за період з 2007-2008р.р. в розмірі 5225 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, вважає він безпідставний.

Вислухавши сторони, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належить до категорії 1, або 2, або 3 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 належить (віднесений) до категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 083465 від 18.01.1993р. (а.с.8).

Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради із заявою про проведення нарахування та виплати одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, однак листом № 01/12-8285 від 14.10.2009р. отримав відмову на своє звернення.

Згідно довідки, позивачу за 2007 р. була виплачена допомога на оздоровлення в сумі 100 грн. на рік на підставі постанови КМУ №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за 2008р. позивачу була нарахована допомога у тому ж розмірі, однак виплачена вона не була.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - спеціальний закон), оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 4 ст.48 Закону України № 796-ХІІ передбачена виплата учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Згідно ч.7 ст.48 вищенаведеного закону, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Розмір мінімальної зарплати визначений законами України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки.

Згідно вказаного Закону та Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-V розмір мінімальної заробітної плати складає з 01.12.2006 року по 31.03.2007 року - 400 грн., з 01.04.2007 року по 30.06.2007 року - 420 грн., з 01.07.2007 року по 30.09.2007 року - 440 грн., з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року - 460 грн.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 29.12.2007 року №489-V розмір мінімальної заробітної плати змінюється наступним чином: з 01.01.2008 року - 515 грн., з 01.04.2008 року - 525 грн., з 01.10.2008 року - 545 грн., з 01.12.2008 року - 605 грн.

Зі змісту зазначених Законів не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону №796-XII, а навпаки передбачено обов'язок КМУ здійснювати застосування цих норм.

Згідно Закону України «Про Державний бюджет на 2007р.» дію ст.48 Закону України № 796-ХІІ зупинено, а відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. № 107-VІ дію відповідних норм законодавства було призупинено і в 2008 році.

Оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України будь-яких рішень з цих питань не приймали, то виходячи з положень рішень Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року щодо соціальних гарантій громадян, №10-рп/2008 від 22.05.2008 року щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України, та загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про розмір грошової допомоги на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2007-2008р.р. застосуванню підлягає саме ст.48 Закону №796-XII, положення Законів України «Про Державний бюджет України на відповідні роки» щодо розміру мінімальної заробітної плати, а не вищенаведена постанова Кабінету Міністрів України.

За таких обставин та з урахуванням вимог ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради повинно виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за період 2007-2008р.р., виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати з урахуванням фактично здійснених виплат, а саме - в розмірі 5225 грн.

Позовна давність, встановлена ст.99 КАС України, на вимоги позивача відповідно до ст.268 ч.1 п.4 ЦК України не поширюється.

Судові витрати відповідачем понесені не були, позивач звільнений від сплати судових витрат.

Керуючись ст.ст. 6, 11, 14, 158-163 КАС України, ст. 3, 19, 22 Конституції України, ст. ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги на оздоровлення - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради відносно відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги на оздоровлення.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України грошову допомогу на оздоровлення за 2007-2008р.р. в розмірі - 5225 грн.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана в Донецький апеляційний адміністративний суд через Краматорський міський суд протягом 10 днів із дня його проголошення.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Донецький апеляційний адміністративний суд через Краматорський міський суд протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.

Суддя:

Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.

Суддя: