ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
19 березня 2020 року м. Київ №640/21054/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити заходи, передбачені постановою КМ України від 13.02.2008 №45 "Про затвер-дження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393" щодо проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії загальною сумою (виключаючи поетап-ність виплат нарахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", відповідної посади, враховуючи:
посадовий оклад,
оклад за військове звання,
надбавку за вислугу років,
надбавку за службу в умовах режимних обмежень,
надбавку за особливості проходження військової служби,
премію
станом на 01.04.2018, починаючи з 01.04.2018 з урахуванням виплаченої пенсії.
Підставою позову зазначено те, що пенсія виплачується без всіх складових грошового забезпечення, визначених ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист війсь-ковослужбовців та членів їх сімей", а також частинами, що не охоплюється поняттям "порядок проведення перерахунку пенсії", вжитим у постанові КМ України від 21.02.2018 №103, та не відповідає ч. 3 ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб", яким передбачено, що виплата пенсії прова-диться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, тобто не передбачено виплати пенсії у майбутньому частинами. Вважає, що відтермінування виплати пенсії в повному обсязі шляхом поетапного підвищення є дискримінаційним щодо неї.
Відповідач подав відзив, у якому він просить відмовити в позові з тих підстав, що вимоги позивача щодо перерахунку пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забез-печення не мають належних правових підстав та не узгоджуються із відомостями довідки, яка є єдиною підставою для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Зазначає, що відповідач не виявив порушень у вказаній довідці, тому не мав правових підстав для невикористання її під час перерахунку пенсії позивача.
Позивач подав додаткові пояснення, у яких загалом повторюються доводи, наведені у позовній заяві.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, зважаючи на таке.
Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з розрахунком пенсії по пенсійній справі №ФА 125154 позивача від 01.12.2017 пенсія призначена (обчислена) із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1100 грн.,
- оклад за військове звання - 125 грн.,
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 367,50 грн.,
- надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15% - 165 грн.,
- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 796,25 грн.,
- премія 10% - 110 грн.,
всього - 2663,75 грн.,
Основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі:1331,88. З урахуванням мінімального розміру пенсії: 1452 грн.,
Підсумок пенсії (з надбавками) - 2178,25 грн.
Згідно з розрахунком пенсії позивача від 11.10.2018 пенсія призначена (обчислена) із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5220 грн.,
- оклад за військове звання - 1340 грн.,
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2952 грн.,
- премія - 0%,
всього - 9512 грн.,
в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9512 грн.,
Основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі: 4756 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками) 4756, з урахуванням попередньої суми пенсії 2178,25 та підвищення 1288,88 (50% від 2577,75): 3467,13 грн.,
Згідно постанови КМ України від 21.02.2018 №103 підвищення складає 2577,75 грн., з яких виплачується:
з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 1288,88;
з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 1933,31;
з 01.01.2012 100% щомісячно 100% від підвищення:2577,75.
Отже, під час перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 №103 відповідачем відтерміновано виплату підвищення пенсії позивача. При цьому, після проведення перерахунку пенсії до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, не включено наступних складових: надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавку за особливо важливі завдання (50%). Таку складову грошового забезпечення як премія, включено до розрахунку пенсії позивача під час її перерахунку, водночас кількісний показник премії не визначено, що дає підстави для висновку про її відсутність.
29 жовтня 2018р. позивач звернувся до відповідача із заявою про витребування від Київського міського військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення посади, з якої позивача звільнено зі служби, враховуючи всі складові грошового забезпечення, визначені ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", станом на 01.04.2018, також просив провести перерахунок пенсії, враховуючи всі складові грошового забезпечення, визначені вказаною нормою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії).
Зазначив, що відповідь на вказану заяву, на час звернення до суду, не отримав.
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звіль-нених з військової служби, та деяких інших осіб" загальною сумою (виключаючи поетап-ність виплат нарахованої пенсії), виходячи з наступного складу грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливості проходження військової служби, премія.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, п.п. 1, 2 постанови КМ України №103 скасовані.
Згідно з висновками Верховного Суду у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/83494363#) скасування п.п. 1, 2 постанови КМ Украї-ни №103 не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії, які встановлені постано-вою КМ України №704. Із 05.03.2019 пенсія особі підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Справа, яка розглядається не підпадає під ознаки типової, адже позовна заява подана до 05.03.2019. Проте висновки Верховного Суду підлягають врахуванню згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України.
Відповідач не навів спростувань доводам позивача у цій частині і прийнятності вказаного висновку Верховного Суду при розгляді даної справи.
Зважаючи на вказаний висновок Верховного Суду, суд дійшов висновку про протиправність виплати з 05.03.2019 позивачу пенсії з урахуванням 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, тому вимога у частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, підлягає задоволенню.
Щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) у період до 04.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначе-ного станом на 01.03.2018, то підстав для перерахунку і виплаті пенсії у цій частині суд не вбачає, оскільки у цей період діяли і не були визнані нечинними положення п.п. 1, 2 поста-нови КМ України від 21.02.2018 №103, які визначали умови, порядок та розміри перерахунку та виплати пенсії.
Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Щодо зобов'язання відповідача здійснити заходи щодо перерахунку і виплати пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, визначених ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", то суд зазначає таке.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослуж-бовців та членів їх сімей" в чинній на час звернення до суду з цим позовом редакції до скла-ду грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомі-сячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапор-щикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додат-кові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообо-в'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 63 цього Закону (у редакції, чинній станом на час проведення перерахунку пенсії у 2018р.) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими докумен-тами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перера-хунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2).
Пунктом 2 Порядку №45 (у редакції, чинній станом на час проведення перерахунку пенсії у 2018р.) передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття КМ України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцпо-літики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкор-донслужби, ДСНС (державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надхо-дження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (уповнова-жені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п. 3 цього Порядку на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 9 Порядку №45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Тобто, функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перера-хунку пенсій у разі прийняття КМ України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмі-рах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, покладено на державний орган, з якого особа, пенсія якої підлягає перерахунку, була звільненою із служби. На підставі такої довід-ки, у якій визначено складові грошового забезпечення пенсіонера, територіальний орган Пенсійного фонду України відповідно і здійснює перерахунок пенсії, перевіряючи при цьому правильність складення довідки.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови КМ України від 21.02.2018 №103, не доводять підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, зважаючи на таке.
Згідно з постановою Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової над-бавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ (п. 38).
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстан-ції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України (п. 39).
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача (п. 40).
Справа, яка розглядається, не підпадає під ознаки типової, проте вказаний висновок Верховного Суду підлягає застосування згідно із ч. 5 ст. 242 КАС України.
Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довід-ка із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, враховуючи вищевказаний вис-новок Верховного Суду щодо необхідності отримання пенсійним органом після 05.03.2019 належної довідки для виникнення у нього обов'язку з перерахунку пенсії, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок і вип-лату позивачу пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем згідно з квитанцією від 10.12.2018 №18351 судовий збір у сумі 704,80 грн. підлягає стягненню на його користь з відповідача пропорційно задоволених позовних вимог у розмірі 352,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 частково.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплаче-них сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
3. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві грн. 40 коп.).
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко